| AliGab a întrebat:

Credeti ca exista vreun motiv ca o femeie sa merite sa fie lovita?

92 răspunsuri:
| mihaicelsfant a răspuns:

Pai daca vine si te bate?laughing)

| Alfred0703 a răspuns:

Daca da prea mult din gura, ar fi un motiv sa o inveti sa taca.

| Kevinn2000 a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa fie nimeni lovit de catre nimeni ( cu exceptia celor care practica sport, ei vor ), cel putin nu din rautate... Motive exista si din pacate unii oameni se mai si bat, se lovesc din anumite motivehappy
Este naspa de cei care se enerveaza foarte repede, eu asa cred.

| DorelExpertu a răspuns:

Da.

Daca-i masochista si-i place.
Cine sunt eu sa nu-i fac poftele?

| gothicbat a răspuns:

Depinde de gradul de tradiționalism al bărbatului.

| MGEORGESCU a răspuns:

Principalul motiv pentru care un individ loveste o femeie poarta numele de slabiciune! Indiferent de gravitatea faptelor unei femei violenta nu este o solutie, poate fi pedepsita prin alte metode, si aici in mod clar cea mai grava pedeapsa e sa o tratezi cu indiferenta, sa-i iei atentia si dragostea, astea clar dor de 1000 de ori mai mult decat o lovitura. Un barbat care-i barbat nu-si masoara forta cu o femeie, ala nu-i barbat, ala e un las care se foloseste de forta bruta pentru a intimida femeia pentru ca pe altcineva nu poate. Deci nu, violenta domestica indiferent de motive nu este o solutie!

| Holiday a răspuns (pentru MGEORGESCU):

"Un barbat care-i barbat nu-si masoara forta cu o femeie, ala nu-i barbat, ala e un las care se foloseste de forta bruta pentru a intimida femeia pentru ca pe altcineva nu poate."

Femeie soldat. Inamic. Vrea sa-ti faca felul. Ce faci, o tratezi cu indiferenta, cum sugerezi tu, sau ii rupi gatul?
Lasa naiba violenta domestica, intrebarea era la modul general.

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu am vazut intrebarea la modul general, sau cel putin nu la modul in care femeia e soldat si e pe punctul de a te executa, si mai indoiesc ca intrebarea a fost pusa cu alt sens decat cel pentru care am si raspuns. Si daca tu esti de parere ca unei femei trebuie sa-i rupi gatul, e strict problema ta, la fel cum tot problema ta e ce ai inteles atat din intrebare cat si din raspunsul meu.

| NGheorghe a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Întrebarea este: exista motive?
iar răspunsul este: 6 cai frumoși!
(bineanteles ca exista motive, acum însă dacă primește, sau nu, "lovituri" ...este alta chestie, sau alta intrebare)

| MGEORGESCU a răspuns (pentru NGheorghe):

Imi rezerv dreptul de a-mi pastra opinia referitoare la violenta impotriva unei femei indiferent de circumstante, si daca in viziunea ta raspunsul meu e,, 6 cai frumosi" pai atunci asa sa fie.

| NGheorghe a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Iarăsi despre violente? Ce ar fi sa le uiți pentru jumate de ora si sa zici ceva despre motive! ele exista sau ba?

| MGEORGESCU a răspuns (pentru NGheorghe):

Imi dai impresia ca in toata povestea asta tu n-ai inteles ca asa zisele motive duc la violenta, deci nu am cum sa nu ma raportez la asta. In plus, daca ai citi cu atentie ceea ce eu am scris ai intelege mai mult decat ceea ce vrei din start sa intelegi, am spus suficient de explicit pentru cine vrea sa inteleaga urmatoarea chestie: indiferent de motive/circumstante nu sunt de acord cu loviturile aplicate de un individ anume asupra unei femei!
Mentionez inca o data atat pentru tine cat si pentru cei care n-au inteles raspunsul meu: eu m-am raportat strict la actele de agresiune fizica care vin dinspre un barbat inspre o femeie in cadrul unei familii, relatii, circumstante sociale, nu intr-un razboi in care vorbim de soldati, e clar sau mai putin clar?
Nu consider nici un motiv suficient de bun pentru a lovi o femeie, plus de asta notiunea mea de bine nu corespunde cu notiunea ta de bine, cum nici motivele pe care tu le consideri relevante pentru a lovi o femeie nu corespund cu valorile mele. Cu asta am spus tot, daca vrei sa intelegi asta bine, daca nu si mai bine pentru ca eu o sa ma retrag din aceasta conversatie care oricum observ ca nu duce nicaieri din simplul motiv ca avem valori si idei diferite.

| NGheorghe a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Deși vrei sa "dispari" prin retragere ( la o mânăstire sau in vârf de munte, etc), totusi, nu se poate sa nu las o replică.
Deci, cum se vede, ai folosit din plin ocazia de a ma faci prost (un incapabil sa înțeleagă, un incapabil sa se concentreze (ca unul de grădinița?), sau eu fiind unul " ce din start" vrea sa nțeleagă altceva. Si neluând in calcul exemple din celelalte răspunsuri ale tale). Plus ca te lauzi ca tu ai fi cel ce vorbește clar si exhaustiv... deci, ai părea net superior — asta dacă nu veneai si cu un subiect nou, cel in care îți anunți dispariția subită, prin retragere.
Este bun începutul tău cu "așa zisele motive"... in schimb continuarea este un dezastru al umanității:
întrebarea este "exista motive?" iar tu vorbești de violentă de fiecare dată. Răspunsurile tale sunt coerente, au logică dar nu au legatura cu întrebarea. (iarăși happy ) Aici nu este nimic de înțeles ci doar se poate observa ca nu au legatura cu întrebarea! happy Evident ca tu scrii ce vrei, dar nu ar fi mai bine dacă ai si întreba întrebările la care vrei sa răspunzi? Aici fiecare întreabă ce vrea si răspunde cine știe... tu degeaba vi si revi cu răspunsuri ce nu au legatura cu întrebarea! Vedem ca ai teorii, vedem ca ai teorii la momentul nepotrivit, așa ca degeaba ne faci prosti (indirect) cand răspunsurile tale tot nu au legatura cu întrebarea!
Dar mai există o parte in care te "lauzi", citez:
"notiunea mea de bine nu corespunde cu notiunea ta de bine, cum nici motivele pe care tu le consideri relevante pentru a lovi o femeie nu corespund cu valorile mele"
Ce "noțiuni de bine" ce-s diferite visezi? poate coexista așa ceva? sau: Cum it permiți sa vorbești de "motivele mele cele diferite" câta vreme nu am prezentat niciunul (serios)?
Problematica in cazul "motivelor" e simplă: peste tot poți sa auzi de violențe (domestice), iar lumea, prima dată, vrea sa afle motivul iar răspunsurile sunt vagi ( exemplu de dialog repetat la nesfârșit: "pentru că o dată si ea a făcut cutare" —si pentru asta o bați? "dar sa vezi ca altădată a mai făcut cutare"...ok, căutând motivele, vine întrebarea: atunci odată si apoi altădată, de ce a făcut cutare si cutare? iar răspunsul este: Nu știu! dar o bat! ...si fara motiv. happy
- bineânteles ca exista si alte cazuri,( s-au dat exemple deja) când un copil își bate mama ca lu l-a lăsat sa urce deasupra pe mobilă. Întrebarea este: ăsta e motiv? ( binînțeles ca nu)
Concluzia este cumva: chiar nu exista motive?, pardon, Concluzia este ca între tine si un schizofrenic chiar nu exista nicio diferență? ca tu pare că vrei o confruntare cu cineva care "are alte motive" si ma inventezi sau ma confunzi pe mine cu unul ce "are alte motive" si îți începi pledoaria. Scuze, eu nu cunosc alte motive, de altfel nu cunosc motive (serioase! ) de niciun fel si de nicio culoare, Tu vrei sa te prezinți in contradicție cu mine... in timp ce eu nu sunt așa!
Apoi, in comparație cu un incult, tu ai părea deștept, dar de fiecare dată tu ocolești subiectu’
-"asa zisele motive"
-"Nu consider nici un motiv suficient de bun"
... concret, tu nu spui nimic, aici nu este ce compara! Cum adică tu esti cu motivele bune si eu cu cele rele? Când tu, de fapt, nu prezinți niciun motiv! Puteai sa scapi un motiv, sau zece, că si noi putem sa stabilim dacă motivele sunt "suficient de bune", sau ba, si erai mai mult sau mai puțin apreciat (in funcție de seriozitatea a ceea ce spuneai).
Dar mie mi se pare foarte logic: Daca începi sa compari chestii nespuse (sau ce poate nici nu există), sau sa inventezi persoane si sa te compari cu ele, atunci este foarte normal sa o iei la fugă retrăgându-te; era singurul lucru ce-l mai puteai face.
Adevarul este ca ție nu îți place ca ți-am atras atenția ca esti pe lănga subiect, si deoarece nu ți-a plăcut, ai venit sa te reexplici inventând oameni si situații. Las-o baltă, nu de alta dar, nu doar ca pe noi ne deranjezi, deoarece chiar ne interesează subiectul (sau acele motive.); dar in același timp te înjosești pe tine.

| eugeniu2020 a răspuns:

Un barbat nu e mai considerat barbat daca a lovit o femeie.
dar daca mergi pe drum si o nebuna sau o alcoolica sau una dereglata mintal sare peste tine, atunci da, o pocnesti!

| aXy99 a răspuns (pentru eugeniu2020):

Te contrazici laughing

| Misteryy a răspuns:

Salut, te inteleg, primesti raspunsuri diversificate, sper sa intelegi la ce o sa ma refer, psihologic noi vorbind vedem justificat ce altii nu vad, vedem normal ce altii nu vad, de cand suntem mici vedem familia ca fiind " normala " inconstient asa cum am avut-o, din punct de vedere etic si moral este rau sa lovesti o persoana, din punct de vedere moral al altor culturi este justificat sa lovesti, etic vorbind daca faci rau oricarei fiinte ce are vointa proprie este anormal, pentru oamenii ce lovesc femeile din diverse probleme psihologice lovesc femeile, unora li se pare justificat, altora nejustificat si le pare rau, etic vorbind nu este justificat sa atentezi la integritatea fizica si morala/emotionala a unei persoane, este dovedit psihologic ca persoanele ce sunt abuzive si agresive au probleme psihologice de diverse chestii, deci tragand o concluzie nu este justificat, sper ca intelegi ce am vrut sa iti transmit.

| Flammachiu a răspuns:

Dunno depinde ca acum nu cred ca o sa se stea sa fie dat in tine pana intri in coma de o femeie te aperi ofc imobilizat/impins cred ca e ok dar si aia depinde oricum din ce vad in comments cu" nu exista motiv" am o intrebare ce s-a intamplat cu drepturi egale? simplu scuza asta e folosita numa cand le pica lor bine totu are o limita nu conteaza ca esti femeie dar la ele e mai delicat de exemplu nu dai cu pumnu dai cu palma si nu sa doara sa piste cam asta e diferenta dar depinde poti sa si omori daca e pana acolo nu e interzis dar e delicata treaba

| Anemoneeeeee a răspuns:

Eu uneori ma lovesc singuralaughing))

| DorelExpertu a răspuns (pentru Anemoneeeeee):

In ce zone?

Iti place cand te lovesti?

| Anemoneeeeee a răspuns (pentru DorelExpertu):

Eram doar sarcasticahappy

| DorelExpertu a răspuns (pentru Anemoneeeeee):

It's not gud asa
Roaga-te sa nu se indragosteasca cineva e sarcasmul tau laughing
Sau de tine cand esti sarcastica rolling on the floor Ca cine stie ce intelege.
Uite eu, mai ca-ti declaram iubire vesnica si-ti dadeam si o luna de pe cer rolling on the floor

| Anemoneeeeee a răspuns (pentru DorelExpertu):

crying((((((((((( not gud, not gud

| uigreSleinaD a răspuns:

Cate motive exista la barbati ateate motive exista si la femei