| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in casatorie?
Ce luati in considerare inainte de casatorie,ce trebuie sa aveti sau sa nu aveti,sa faceti sau sa nu, sa stiti etc pentru a puteti spune "Da sunt pregatit/a"?
Cand este momentul oportun pentru a intemeia o familie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Credeti in casatorie?" Nu. "Cand este momentul oportun pentru a intemeia o familie?" Cand ai o slujba de durata, o casa a ta, destula minte in cap pentru a creste si educa un copil.

57 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu cred în căsătorie. După cum bine spunea un profesor universitar la un curs te însori când ai cel puțin trei variante. Adică atunci când poți alege pentru că ești o persoană care știe ce vrea și mai ales că merită. Pentru mine vârsta potrivită e undeva pe la 28 - 30 pentru băieți și undeva la 25 - 26 pentru fete. Astea fiind un minim. Dacă nu ai avut suficiente experiențe și nu ai avut timpul să le treci prin filtrele raționale și emoționale de mai multe ori e prea devreme.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

I-auzilaughingmai am timp. dupa calculele astea

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai ai. Important e să simți că e persoana potrivită. Și mult mai important, să fii tu persoana potrivită, să nu te minți.

| mgtow a răspuns:

Nu merita sa visezi asa departe, acum la moda e inselatul si tradarea in familie. Traieste cu unu asa gen prieten cu drept de futai si impartiti cheltuielile

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Pai trebuie sa o faci si pe asta

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

De ce? Sa vedem dc crezi asta

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

La cum au ajuns femeile mai bine nu

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Deoarece trebuie sa ne intemeiem o familie si sa ne facem un viitor si copii.Asta ii dorinta fiecarui om la momendat cred

| OAly a răspuns (pentru mgtow):

Domnule Sofer, nu as spune nici "Buna ziua" unuia care care gandeste si se exprima ca tine.

| mgtow a răspuns (pentru OAly):

Stiu ce intentii aveti, dar nu orice tip e manipulat de nesimtite

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

In Spania femeile se folosesc de barbati ca sa obtina apartamentu si sa scape de ei, sant mai rau ca tigancile din india

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Esti sofer asa-i? Si banuiesc ca si pe tir si nai nici viata amoroasa ca nu esti niciodata acasa.Sa sti ca nu toate femeile care isi doresc o familie si copii sunt nesimtite.Si ar cam trebui multi dintre voi sa va bucurati ca nesimtitele astea asa cum sunt va iau de barbati ca altfel nici copii in eprubeta nu ati putea face. Urat din partea ta ca jignesti iar despre faza cu Spania noi suntem in Romania si chiar si in Spania de am fi doar pe fraieri ii iau femeile doar pentru casa si bani care alta calitate nu au

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Vin sfarsituri de saptamana acasa. Mai bine le fac javre ordinare pe femei decat sa le tai gatu sau sa le bat, au ajuns asa ordinare incat numai banii le starnesc interesul. Imediat ma fac cu o masina de le cad ochii din cap si daca una are curaj sa vina la mine ii zic du-te in *** de aici

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Daca singura calitate a ta este banul pentru ce vrei sa te ia. Daca tu vorbesti asa si te comporti asa ce crezi ca te va lua cineva nu deoarece nu sti sa vorbesti si nu esti manierat.
Si la femei si la barbati exista uscaturi iar daca tu te uiti doar dupaca piti cu silicoane si haine de firma de care tu nu ai fata e normal sa fi dezamagit sau daca iei numai centuriste la care asta le e meseria.Ia fi si tu mai cizelat si nu te mai comporta cu un taran badaran si, uitate dupa o femeie linistita la locul ei si de teapa ta vezi nu o sa ai familie fericita.Tu ce crezi ca iti arunca cineva de sus femei direct in... fara ca tu sa faci nimic.Ia mai stai si tu pe acasa ia fa-ti timp vorbeste frumos sau cumva esti gay ca dupa cum te exprimi "sa nu le prind ca vin la mine" asa pari ca nu te atrag femeile...

| OAly a răspuns (pentru mgtow):

Te exprimi gresit. Nu ai cum sa stii ce intentii avem toate femeile pentru ca noi femeile nu suntem scoase in serie pe banda rulanta ca sa fim la fel. Nu exista nici macar 2 femei la fel. Fiecare femeie are propriile ei vise si asteptari.
Daca femeile cauta la tine doar bani inseamna ca doar atat ai de oferit. Daca ai avea de oferit iubire, tandrete, compasiune, intelegere, sustinere morala, grija, protectie, atunci le-ar interesa mai mult aceste aspecte decat banii tai.
Dar unde dragoste nu e, nimic nu e.

| whatevernvm a răspuns:

Trebuie doar sa fii sigur ca iti doresc sa te legi de o persoana intr-un mod serios, sa fii pregatit sa imparti totul cu ea si sa va claditi o viata impreuna. Daca cineva nu e capabil de asta sau nu isi doreste, nu se casatoreste.

| Freya1 a răspuns (pentru whatevernvm):

Da dar cum iti dai seama ca nu esti capabil? Sau in ce consta sa fi capabil sa te casatoresti? Ca in ziua de azi de la 16 18 ani toti se casatoresc sa aive acte, sa poata avea copii pe un nume, sa scoata bani din banca, sa ia bani de la stat etc

| whatevernvm a răspuns (pentru Freya1):

Cand vei fi capabil vei simti asta. Asta cand vei fi suficient de matur psihic. Multi fac greseala asta din cauza prostiei. Acum vorbim de oamenii mai inteligenti

| MihaelaDart a răspuns:

Da. cred, caci mi-am ales persoana perfecta mie.
Trebuie sa crezi in persoana cu care vei face acest pas, caci daca nici unul nu sunteti siguri, parerea mea mai bine nu mai intri in legalitate si stai la stadiul de concubinaj.
In cazul meu, am fost sigura pe mine de alegerea facuta si nu am dat gres. Ii facusem cererea de casatorie acum 4 ani de a stii ca il iubesc si nu doresc sa-l pierd, nu facusem ceva romantic, cu toate ca oficial a fost abia anul trecut in decembrie cuvinte rostite de la el si anunt catre familii, iar in acest an pana la finalul acestuia vom face si cununia civila.
Trebuie sa-ti cunosti aproapele, sa nu exista secrete unul fata de celelalalt, sa comunicati, sa va sfatuiti in tot, sa-l consider frate, tata, prieten etc, sa-ti deschizi inima, sa aveti cat de cat pasiuni ori nebunii comune big grin, cel putin sa nu intervina monotonia in cuplu.
Nu cred ca exista o varsta in care sa te casatoresti, poti sa iti intemeiezi si o familie de la 18-23 ani desi sansele sunt mici de reusita sa iti duci casnicia pana la adanci batraneti. Totul depinde de fiecare om in parte.

| Freya1 a răspuns (pentru MihaelaDart):

"Caci daca nici unul nu sunteti siguri, parerea mea mai bine nu mai intri in legalitate si stai la stadiul de concubinaj. "
Bun dar intrebarea mea care este diferenta asa de mare? Adica oricum ai stat in concubinaj, oricum aveati ceva ani si posibilitatea de a sta impreuna si fara o hartie.Inafara de faptul ca daca va despartiti dati 500 de lei sa rupeti "contractu" ce altceva e schimbat ca sa poti face diferenta asa mare intre concubinaj si casatorie?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Freya1):

Contractul este important atunci cand se naste un copil. Nu-l ai, atunci copilul preia numele mamei, nu a tatatului si nu prea are drepturi egale atunci cand sunt casatoriti legal. Asa ziceam si eu candva ca o hartie nu schimba nimic, desi la venirea unui nou membru nu mai este asa.

| Freya1 a răspuns (pentru MihaelaDart):

In raspunsurile anterioare am specificat ca un copil ar fi singurul lucru pentru care m-as casatori daaaar copilul daca vrei poti sa il treci pe numele tatalui chiar daca nu sunteti casatoriti si sa aveti aceleas drepturi deoarece mama e sigura nu este un impediment asta

| MihaelaDart a răspuns (pentru Freya1):

Depinde de tara unde locuiesti. Iti dau un exemplu, in Germania cel care este necasatorit este cel in dezavantaj, fata de cei cu acte. Si nu tine musai ca ai sau nu un copil nou-nascut.
Eu in momentul de fata am clasa 1, iar logodnicul meu 4 (fiind divortat), cele 2 clase sunt cele mai dezavantajoase, in cazul unui salariu, impozitul este mai mare, in schimb la clasele 3 si 5 cei casatoriti esti in avantaj de castig la bani. De exemplu: daca as fi fost casatorita si nu as fi lucrat, aveam asigurare din start de sanatate de la sot (fiind singura persoana de venit), in schimb asa o avem separata si daca se intampla o nenorocire nu as putea sa-l salvez decat sa scoatem bani din buzunar pentru o interventie medicala sau doar un control medical, daca unul dintre noi nu are asigurare, asa cum am experimentat in acest an. El si-a pierdut asigurarea caci a fost dat afara de la munca si cu toate astea era in concediu medical si vreo 4 luni de zile numai eu am fost singura sursa de venit si el avand nevoie de controale la medic nici unul nu a putut sa-l ajute, pana in momentul cand actele s-au refacut pentru a intra in Asociatia de ajutor social pentru a beneficia iar de asigurare medicala.

| Freya1 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Bun dar suntem romani in Romania.Aici nu conteaza daca sunteti casatorit pentru a intretine un copil daca il treci pe numele tatalui foarte bine te ajuta sa il cresti sau plateste pensie alimentara deoarece tu esti sigur mama iar daca ai tras liniuta singura persoana care are obligatia sa intretina copilu esti tu ca mama sau sa dai tatal in judecata si dupa testul de paternitate are obligati sau nu fata de copilul tau.Aici poti sa treci pe asigurarea sotului daca esti casatorita dar si daca nu esti si muncesti ai propria asigurare.Nu cred ca salarul depinde de faptul ca esti casatorit sau nu si in afara de faptul ca luati bunuri impreuna si trebuie impartite la divort nu tare...A da si mai e o chestie daca moare si ramai vaduva iei o pensie dar cred ca nu iti iei un barbat doar pentru a lua bani de pe el de crapa.Adevarul e ca va puteti face multe acte impreuna dar doar pentru financiar bani si din astea in rest iubirea voastra nu se schimba

| MihaelaDart a răspuns (pentru Freya1):

Cred ca asta era intrebarea ta ce si cum gandim despre casatorie, caci nu ai mentionat de unde trebuie sa provina ea. Eu mi-am spus parerea proprie si exemplu in care ma regasesc. Daca ai fi mentionat numai pentru Romania atunci nu m-as mai fi trezit sa iti raspund.

| Freya1 a răspuns:

Vezi ca nu toate femeile cu care vorbesti sunt centuristele tale la care opresti sa te uiti si sa faci o l.aba.Si daca mentalitatea asta o ai sigur mata a fost c. urva si asa tea crescut.Tu nu ai nas nici pentru o boschetara suflatoare in punga la ce caracter ai esti scursura a societati fara speranta de reabilitare

| anonimg a răspuns:

Sa cauti sa te tratezi pe cat se poate de problemele de sanatate.
Sa fii in stare sa sustii o familie din toate punctele de vedere.
Sa fii prietenos si sa stii sa rezolvi cu calm toate probleme aparute.
La urma poti lua in casatorie persoana nu cu care vrei sa traiesti, ci pe aceea fara de care nu mai poti sa traiesti.
Lucrurile de mai sus sunt valabile si in cazul prieteniei.

Alte ganduri: https://semneletimpului.ro/social/relatii/pregatit.html

| Lioana a răspuns:

Da. Cred ca o casatorie poate fi fericita.
Ce sa iei in considerare inainte? Potrivirea de caracter. Sa te asiguri ca va asemanati acolo unde e importanta asemanarea si ca va deosebiti acolo unde e importanta deosebirea (de exemplu daca unuia nu-i place sa curete cartofi, sa-i placa celuilalt sau daca unul vorbeste foarte mult, celalalt sa aiba capacitatea de a asculta mai mult decat a vorbi - aici asemanarea n-ar fi buna).
Ce sa faci? Sa fii tu insuti. Daca se poate, fii vesela, zambeste cat mai mult si fii optimista! Ce sa nu faci? Sa nu critici! Critica distruge relatiile.
Pregatita esti atunci cand simti ca n-ai putea trai fara partenerul tau si te simti gata sa-ti lasi familia si devii tu gospodina familiei. Casnicia presupune o gramada de responsabilitati: gatit, spalat vase, curatenie, iar daca devii mama responsabilitatile si grijile cresc. Doar tu stii cand te simti pregatita pentru toate astea.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Uite ca retrag ce am spus inainte laughing

| Lioana a răspuns (pentru falokrat):

As vrea eu sa nu fie responsabilitatea unei sotii. Nu stiu in ce lume aristocratica te invarti tu dar in lumea mea nu exista menajere.

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns (pentru falokrat):

Al meu nu face treburi casnice nici daca il rog frumos. Mai gateste uneori dar numai pentru el si imi da mai multe vase la spalat daca face asta. Treaba cu tigaia in cap e scena de film, nu ajuta cu nimic in realitate.
Cati ani ai tu? Esti casatorit sau discutiile tale sunt doar teoretice?

| Freya1 a răspuns (pentru Lioana):

Ai dreptate ca si femeie trebuie sa stii sa faci mancare si curatenie dar nu sa le faci tu pe toate.In relatia mea anterioara cum esti tu acum asa eram si eu pana mi s-a acrit sa fiu doar fata in casa.Am si eu o viata am si eu nevoie de relaxare de ajutor nu doar sa curat dupa un trantor care lasa jeg dupa el.Un barbat care te iubeste si respecta macar in weekend gateste el sau faceti cu randu din cate stiti daca nu se poate impreuna.Un barbat care este barbat macar o data la doua saptamani se trezeste inaintea ta dimineata sa iti faca o cafea si un mic dejun si un barbat care te admira seara cat e de obosit se pune macar sa iti faca un masaj si sa iti multumeasca pentru ce ai facut pentru el.Si eu am realizat asta acum si inca sper ca nu ii tarziu sa stiu ce vreau pe mai departe si sa imi dau seama cine ma iubeste cu adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Vezi de ce am devenit eu asa rea si nervoasa tongue

| Nemessys a răspuns:

Sa fiu sincer, nu prea sunt eu cu religia dar. cand vine vorba de casatorie sau botez(cat de cat ), sunt de acord. Nu sunt nici pro dar nici contra. Totusi daca nu ar exista asta, ce ar fi? Adica. prin casatorie isi promit unul altuia ca vor fi impreuna pana la sfarsitul vietii. (sau cel putin asa ar trebui). Daca nu ar fi asta. ce ar fi? straight face Mai ales sa faci si un copil cu cineva cu care nu esti casatorit mi se pare cam ciudat.

Cat despre botez. Ba. sa fim seriosi, aici chiar se poate si fara. straight face Cred ca in trecut, un copil nu a fost botezat si dupa a avut o groaza de ghinion, boli, etc. laughing) Dar acum toti suntem botezati si tot avem situatii si mai rele. straight face Deci asta mi se pare o prostie, dar daca asa ne-am obisnuit, ce ar fi sa o continuam.

Ce iau in considerare. Ei bine daca m-ar lovi norocul RAU DE TOT sa-mi gasesc si eu pe cineva rolling on the floor as vrea sa-mi petrec cat mai mult timp cu ea ca fiind prieteni / iubiti. happy Insa. cad vine vorba de nunta, as vrea sa o cunosc de MINIM 1 an sau 1 an si ceva. straight face Nu mi se pare normal ca sa-mi fac o relatie, tine 2-3 luni si dupa sa o iau de sotie. Gen. e prea mare graba si sincer mi-ar fi frica ca fac o alegere proasta. Cu cat ne cunoastem de mai mult timp cu atat mai bine big grin

Ce trebuie sa avem? Virginitatea rolling on the floor (asa zic credinciosii). Stii tu, cica e pacat sa fii nu mai fii virgin cand te casatoresti pentru prima data. si de asta TREBUIE sa facem *** numai dupa nunta. Acum facand o mica paranteza. Iti zic eu ca daca s*xul nu era pentru inmultire si doar asa pentru,, distractie" si ca te simti bine, jur pe ce vrei tu ca era considerat ca fiind un pacat! happy Am dreptate? Of of of. laughing) No. in cazul meu, eu as vrea sa am incredere MAXIMA in acea persoana. happy

Ce trebuie sa facem? Strangem bani vere rolling on the floor. Facand o mica paranteza, eu nu am de gand sa dau o tona de bani pentru o amarata de seara in care oricum nu ma simt bine straight face. Serios, nu sunt eu sufletul petrecerii. As vrea doar chestia aia in care zicem,, da" amandoi si atat. (sunt curios ce fata ar accepta asta rolling on the floor ). Oricum, eu nu as avea nimic impotriva daca as fi singur. Pot sa fac ce vreau cand vreau, si poate vreaus a plec si eu pana undeva, sa nu-mi ceara nimeni socoteala sau poate daca as avea un job de ala in care te duci pana intr-o parte si in alta a tarii sa fiu linistit, nu cu gandul ala ca ma asteapta sotia si copiii acasa si ca,, le este dor de mine" laughing. Ar fi suficient sa am o pisica :3.

Deci. pentru a spune,, da sunt pregatit". Trebuie sa am in primul rand o varsta cum ar fi 22-23+, eu zic ca este destul de ok. happy Incredere maxima in persoana respectiva. Sa ne intelegem foarte bine si sa ne iubim foarte mult. happy De parerea parintilor ei, sau ai mei sincer. chiar nu imi pasa. Cand vine vorba de ai mei nu am de gand sa renunt la fata aia doar pentru ca nu-i convine mamei sau tatei. Da dure-m-ar in ***. Eu stau cu fata aia sau ei? straight face Si da, as fi in stare sa renunt la familie fara nicio problema. Oricum nu imi sunt dragi si abia astept sa cresc si sa plec de aici. happy

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Si eu sunt de parere ca nu am nevoie de un alai si de o petrecere fastuasa in care sa pierd bani si sa ma gandesc ca poate mi scot la dar.Sa fim seriosi petrecerea de nunta este un imprumut "Vin eu la tine iti dau niste bani la anul vi tu si mi dai inapoi" adica un castig 0.Si da nu e ok dupa 1 2 luni ar trebui 1 an 2 ca de la trei daca nu te cere se zice ca nu te mai mariti eu am patit nu ma cerut cand am fost in nebunia dragostei si cand ma cerut nu am mai vrut eu ca aveam alte prioritati cum ar fi munca, o casa o stare stabila sa nu stea unu la masa si unu la taicaso si uite asa au trecut 8 ani si s-a dus naibi.Iar cu virginitatea acum asta nu mai e asa si nu sunt de acord laughing las-o acolo ca acum ii tarziu pentru multi laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu as face urat daca fata mi-ar zice,, vreau sa o facem doar dupa nunta".
Dupa cum am zis sunt in afara religiei. happy Deci vreau sa ma simt liber. Asa ca daca vreau sa o fac inainte de nunta, cine naiba ma impiedica? Bineinteles daca ar fi si ea de acord laughing Si nu, nu as face cu orice fata

Oricum, daca as fi fata, probabil ca si eu as face la fel la faza cu s*xul dupa nunta. Pentru ca in ziua de azi, la cati prosti sunt, nici nu mai stii in care sa ai incredere sau sa-i oferi virginitatea ta. Nu ca ar fi ceva,, sfant" sau nu stiu cum sa zic. Dar, ca fata, m-as simti prost daca as avea un bou langa mine care m-ar vrea doar pentru **** si care si-ar bate joc de mine, apoi s-ar lauda la tot orasul ca m-a **** si eu as cadea prost, evident.

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Pai daca ai de gand sa te mariti cu el sau sa ai o relatie cu el cred ca nu iti iei un damblagit din ala care se lauda la toti cu ce ti-a facut si cum.Normal ca ai grija pe cine alegi iar cred ca sa poti sa te cunosti trebuie sa faci si ceva

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

laughing) Mai citeste inca o data inceputul la ultimul paragraf laughing

,, oricum, DACA AS FI FATA".,, Daca" Deci. sunt baiat, nu fata. happy

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Stiiiiu

| WaterDrop a răspuns:

Doar daca ma cere ea.Sunt prea timid si am probleme cand vine vorba sa ingenunchiez sad

Nu exista moment oportun cred.Atunci cand simti, ajunge, pentru ca belele pot veni si inainte si dupa casatorie.Totusi nu prea inteleg bine treaba asta: Pe lang faptul ca sugem bani de la rude la prieteni si ne distram cateva saptamani, care ar mai fi rostul? Ar trebui ca birourile notariale sa elibereze acte de detinere pentru cupluri si gata."Tu X o detii oficial pe Y si invers."

| Freya1 a răspuns (pentru WaterDrop):

Pai dupa ce aveti mai mult timp de stat impreuna de ce ti-ar mai fi rusine.Nu spune nimeni ca trebuie sa te pui in genunchi in public.Eu nu cred in casatorie dar daca ma casatoresc vreau ca el sa ma ceara clar in intimitatea noastra la o cine in doi sau ceva si vreau doar stare civila pentru a ne putem baza unu pe altul ca sot si sotie si a ne fi usor cu copii

| HazelEyes77 a răspuns:

Cand cunosti persoana care simti ca e alesul si nu ti poti imagina viata fara ea.Eeh, atunci iti doresti sa l urmezi si pe Marte nu doar la starea civila. Care e momentul oportun? Depinde. Cand iti termini studiile si iti gasesti un loc de munca pentru unii, chestie ce dureaza, ori cand iti spune inima s o faci.Macar sa faci si tu 20 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred.Nu exista un moment oportun.Trebuie sa stiu ca persoana cu care intentionez sa-mi intemeiez o familie ma iubeste, e fidela, trebuie sa am incredere deplina in ea si sa stiu ca nu m-ar trada/insela niciodata.Bineinteles,trebuie sa ma simt pregatita si sa fiu sigura de sentimentele mele pentru ea.Si varsta conteaza(25-26 e perfect)si situatia mea materiala.

| Raniaa a răspuns:

Da cred!
Cu riscul să sun ca mamaie, încă cred în iubirea aceea vesnică, adevărată. Nu trebuie să am nimic, să facem nimic... pentru mine căsătoria este ceva mai mult decât o petrecere, unde vin rude, de a căror existență habar nu aveam.
Nu există moment oportun, doar să vă iubiți!

| Freya1 a răspuns (pentru Raniaa):

Pai si daca nu ai o casa, un loc de munca, responsabilitate .....crezi ca e ok si ajunge doar iubirea? Ca vorbim practic de o relatie serioasa de o viata in doi de unele responsabilitati

| cyupaku a răspuns:

Cand exista iubire, afectiune, respect, toleranta si intelegere

Răspuns utilizator avertizat