| Yanna1610 a întrebat:

Credeti in " dragostea orbeste "?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dragostea prosteste, nu are nici-un scop in viata e o iluzie pentru lume.

| mona a răspuns:

Uneori...

| Awesom a răspuns:

Dragostea orbeste, dar totusi te trezesti pana la urma si ramai dezamagit/a.

| OnuOnulică a răspuns:

Eu cred doar în Dumnezeu. :*

| danay72 a răspuns:

Pasiunea e oarba, dragostea e mai rationala.Un chestionar care te poate ajuta sa vezi daca e dragoste sau pasiune:
Foaie de lucru
e iubire sau pasiune?
Încearcă să ghiceşti ce cuvânt lipseşte în afirmaţiile de mai jos. Scrie în spaţiile libere cuvântul care se potriveşte: iubire sau pasiune.
 1. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ e oarbă şi îi place să fie aşa. Nu-i place să vadă realitatea." (Calvin)
 2. „Dacă trebuie să-mi schimb comportamentul când sunt în preajma unei fete care-mi place, asta se numeşte ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․." (Thomas)
 3. „Poate că te deranjează ceva la celălalt. Dar dacă e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, vrei totuşi să fii cu acea persoană şi să rezolvi problema." (Ryan)
 4. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, singurele lucruri care te interesează sunt cele pe care le aveţi în comun." (Claudia)
 5. „Când e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu încerci să ascunzi cine eşti cu adevărat." (Eve)
 6. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ este un mod egoist de a obţine ce vrei. Probabil vrei doar să spui că ai un prieten." (Allison)
 7. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ vede greşelile şi ciudăţeniile cuiva, dar poate trăi cu ele." (April)
 8. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu poţi spune de ce te atrage persoana respectivă. Pur şi simplu te atrage." (David)
 9. „Când e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, crezi că celălalt nu greşeşte." (Chelsea)
10. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu le mai priveşti pe celelalte persoane de sex opus cum le priveai înainte, pentru că vrei să fii loial." (Daniel)
Răspunsuri: Pasiune: 1, 2, 4, 6,  8, 9. Iubire: 3, 5, 7,  10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand un om se indragosteste, nu mai judeca normal.se spune ca a intrat in saptamana chioara.multi si multe fac numa prostii in asemenea stare si cand se dezmeticesc isi dau seama cat de mult au gresit.deci e bine in asemenea stare sa belesti ochii cat cepele, altminteri cand iti revii, belesti belingherul.

| MiruD a răspuns:

Nu.
Asta ar insemna sa treci peste absolut orice.
Sa te bata, sa te insele, sa te jigneasca, si tu sa treci peste ca il iubesti.
Deci, nu!

| Alexandru0007 a răspuns:

Da,asta ni se intampla tuturor.

| HowdidIgethere a răspuns:

Nu.
Este ceva fizic, care se naruie dupa un timp.

| MissDevilish666 a răspuns:

Poate.

| Rührselig a răspuns:

Mai tot timpul orbeşte, dar să sperăm că nu va produce daune pe termen lung relaţiei respective. happy

| Mayuri a răspuns:

I believe in hate at first sight. big grin

| eli22 a răspuns:

Cred ca exista, dar mi se pare o greseala sa iubesti "orbeste" Trebuie sa exista si un pic de ratiune, demnitate, altfel risti sa devii doar un obiect de folosit.

| iuly92 a răspuns:

Daaa,normal...am si patit-o happy
Asa ca nu iubi orbeste, sa nu patesti ce am patit eu! Ochii mari cat cepele big grin

| Florin_Dacian_1995 a răspuns:

Da, depinde de situatie. In cele mai multe cazuri esti 'orb' iar partenerul isi bate joc.