| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui sa imi conving mama sa plece de langa tata,[ in strainatate la sora ei unde are unde locui]? Tot imi spune ca a muncit pentru casa,masini etc DAR nu are nicio importanta pentru ca tot o va da afara tata.
Astazi cand am ajuns acasa mi-a povestit mama cum tata o barfea la un prieten de-al ei si ii spunea ca este "un gunoi",si ca " sa faca sa plece pana la iarna ca eu nu o tin".[ps:conversatia a fost inregistrata pe telefon de catre mama]

Dupa moartea bunicului din partea tatei, casa este impartita asa : Noua si la inca 2 frati de-a lui tata.Noi ne-am oferit sa platim jumatate de casa lor,ca sa ne cuvina in intregime noua, insa ei nu doresc.Eu is de parere fratii tatei asteapta ca tata sa moara sa le vina lor partea.

Mama spune ca "Cum sa plec tu copila ca uite cat am muncit,masinile astea,magazinul,casa etc", insa nu inteleg... oricum s-ar putea sa nu i se cuvina nimic din toate astea, si mai presus de atat, merge in strainatate, in 2 luni isi ia masina ei proprie, nu mai e in stres, poate sa ma intretina si pe mine la facultate pana sa imi pot lua zborul.
Pur si simplu nu intelege si nu pare ca vrea sa mearga la lucru.Sora ei i-a oferit sa locuiasca impreuna,ii gasea un loc de munca in fabrica si totu era ca pe roate, insa mama cred ca nu gandeste in totalitate corect.Este cea mai buna optiune pentru TOTI.
In primul rand pentru mine,deoarece nu mai dorm cu stres,nervi,plansete din cauza certurilor parintolor.
In al doilea rand pentru ea: o ia iar de la capat,scapa de stres, are proprii ei bani in mana isi cumpara ce vrea acum ca are o sansa.
In al 3-lea rand si pentru tata: daca nu o suporta nu va mai fi stresat,va putea sa isi aduca ce c*rva vrea el in casa,va fi liniste, nu se va mai plange ca nu ii ajung banii.Plus ca nu va duce nimic cu el in mormant.Are 72 de ani, totusi... happy

As dori niste sfaturi in legatura cu mama mea,incerc sa o conving sa lase tot ce e aici pentru binele tuturor insa e inchisa prea tare la cap.Iar daca in final nu va fi de acord,atunci sa ramana cu tata si va fi vai si amar de ea. Vreau sa spun ca ei nu ii merge vechime din cauza tatalui meu care NU a lasat-o sa lucreze CU ACTE la magazinul nostru, deci daca merge in strainatate macar isi poate pune niste bani deoparte si ii merge ceva vechime si ei.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti convinge mama sa plece. Se numeste parasire de domiciliu si atarna greu la proces. Poate lipsi o luna-doua dar nu peste 89 de zile.

| 2EXA a răspuns (pentru Salontanul):

Si mama tot asta are in cap cu parasirea de domiciliu, dar tata vrea sa o faca sa plece.Eu i-am propus sa bage divort ca e tot acolo si iasa si ea in plus dar mereu zice ca face ceva si nu face. Oricum acum nu poate decat daca s-ar muta. Tata nu cred ca ar fi de acord, ca are nevoie de sluga in casa; cine sa-i spele hainele, sa-i faca mancare la 70 ani ai lui.

| Salontanul a răspuns (pentru 2EXA):

Este o rezolvare: sa-l inregestreze si sa-si caute martori. Cu astea doua poate merge in instanta si-l termina. Apoi poate pleca.

| 2EXA a răspuns (pentru Salontanul):

L-a inregistrat.

| NLS a răspuns:

O astfel de situatie e dramatica, dar nu are o rezolvare atat de usoara precum ti-o imaginezi tu.

Si eu consider ca nu trebuie sa renunte la partea ce i se cuvine ei, casa e mostenire parinteasca din partea tatalui, dar daca au avut afaceri impreuna, si tatal tau se poarta asa cu ea, eu nu as pleca pana nu primesc ce mi se cuvine.

Pe de alta parte, daca e sigur ca poate locui fara a plati chirie (sora ei nu are familie, etc?) ar fi bine sa incerce, depinde si ce varsta are.
Cu siguranta va avea parte de mai putin stres psihic, insa de mai multa oboseala. (ai lucrat vreodata peste hotare, mai ales in fabrica?)

Incearca sa o santajezi putin, nu e cinstit, dar ar trebui sa inteleaga si sa aprecieze ca macar fiica ei se gandeste la sanatatea ei.

Tu ai ramane aici impreuna cu tatal, cel putin pana termini facultatea, sau cum?

| SkyPilot a răspuns:

Lasa-ti parintii sa isi rezolve singuri problemele. Daca te bagi, tu vei fi vinovata pentru tot ce nu a iesit cum trebuia. Tu nu cunosti toate detaliile si motivele lor pentru o decizie sau alta.
Daca nu exista un testament (care ar putea fi atacat) mostenirea se imparte astfel: 3/4 copiii, 1/4 sotul supravietuitor. La fratii tatalui nu ar merge nimic daca nu e un testament.

| 2EXA a răspuns (pentru SkyPilot):

Asa ceva nu se rezolva fara o cearta si fara o bataie.Am 19 ani jumate si traiesc cu traumele astea de numai eu stiu cum rezist. Vreau doar sa o conving sa plece, ca stiu ca o va da afara in suturi sau eventual o va face sa plece de buna voie printr-o cearta si bataie.S-a intamplat si anul trecut exact pe vremea asta cand am inceput facultatea.Nu vrei sa stii ce stres si chin psihic am suportat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai bine pleci tu și îi lași în pace să se descurce... tu ce zici? Amândoi sunt bătuți în cap, asta e clar. Și la fel de clar e că nu ai să le influențezi tu orgoliile și nici n-ai să le rezolvi problemele psihice. Sunt de mult trecuți de stadiul ăla. Tu ce vrei, să rămâi singură și să-i preiei locul lui maică-ta? Nu te gândești puțin că în lipsa ei, ai să devii substitut de descărcat nervii și frustrările? Și ai tu impresia așa că în afară umblă câinii cu colaci în coadă, în două luni mașina? Trezește-te la realitate. Și pe deasupra, să-ți mai trimită și ție bani? Și mai ales când știi ce podoabă de femeie este și ce mentalitate are... că te punea să te duci chipurile în chirie ca să îți dea taică-tu bani și să-i dai ei? Tu ori glumești? Tu nu înțelegi că femeia e dependentă de taică-tu și nu vede viața altfel, nu vezi că e comodă și puturoasă, învățată numai la viață bună și grețuri? De unde și până când te aștepți tu să facă ea ceva pentru tine, când ea nu e în stare nici pentru ea să facă nimic? Visezi cu ochii deschiși. Ia și pleacă la mătușă-ta și nu te mai uita în urmă, fugi cât vezi cu ochii că de-acolo bine nu ieși.

| 2EXA a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, iti multumesc! Ai dreptate.

| Raducons a răspuns:

Daca nu vrea nu o poti obliga sa mearga si ar fi bine sa accepti si sa incerci tu lucrezi ceva.Eu cred ca vrei sa plece pentru binele tau nu al ei, ea s-ar descurca si aici.Ideal era sa plece amandoi si sa ramai tu sef,dar nu au toti sansa sa plece parintii si sa le trimita bani.
Partea tatalui tau va ramane voua, adica sotiei si tie, poti sa intrebi un avocat totusi este o problema, locuiti intr-o casa care nu este in totalitate a voastra, se poate ca in final sa ramaneti cu
tot.

| 2EXA a răspuns (pentru Raducons):

Iti multumesc!

| Michael1Mike a răspuns:

Daca pentru bani, casa, fi faptul ca nu este nevoie sa munceasca, sta langa un om ce nu o respecta si accepta orice din partea lui, atunci isi merita soarta.Se complace in aceasta situatie doar de dragul banilor.O femeie cu capul pe umeri isi lua copilul si pleca de mult, nu s-ar mai fi uitat inapoi.Tu lasa-ti parintii in pace, nu te mai baga in probleme lor... daca s-au suportat pana acum, se vor suporta si de aici in colo.