| moji a întrebat:

Cum as putea capata increderea de sine?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Stii care este motivul pentru care nu ai incredere in tine?, pentru ca daca il stii, totul se rezolva mult mai repede. Increderea in tine se poate obtine prin reusitele pe care le obtii la actiunile tale. Daca ai ratat in ceva atunci crezi ca si, pe viitor, vei pati la fel. Nu sunt de acord cu tine, pentru ca este un proverb pe care ar trebui sa-l aplici si tu: daca ai reusit continua, daca ai cazut ridica-te si mergi mai departe, daca ai gresit, ai curajul si porneste-o de la inceput si priveste numai inainte pentru ca, viitorul este al tau. Nimic nu este mai vatamator pentru sufletul omului decat sa-si planga de mila. Straduieste-te si munceste mai mult pentru a putea sa capeti experienta de viata de care ai nevoie, pentru a capata respectul si increderea de sine si pentru a fi respectat de cei din jurul tau. Viata este compusa din realizari mici, pe care orice om le poate avea. Nu incerca dintr-o data sa urci "Everestul", pentru ca, fara antrenament, acest lucru nu este posibil. Pune-ti vize mai mici, dorinte pe care le poti indeplini si atunci sunt convinsa ca te vei bucura si tu de micile tale realizari, iar increderea merge mana in mana cu reusita. Incearca si nu te da infrant, pentru ca timpul este de partea ta si in curand, va fi posibil sa primesti raspunsul pe care-l cauti. Increderea ta este acolo in sufletelul tau, ea trabuie doar cautata si antrenata sa te serveasca. Succes si sa auzim de bine.

10 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Un exemplu in care poate fi intalnita aceasta este cariera. O persoana care urmeaza o cariera mai neobisnuita, cum ar fi o femeie ce devine pilot, sau urmeza o cariera impotriva dorintelor familiei, trebuie sa dea dovada de o incredere de sine foarte dezvoltata, sa poata lua decizii importante, chiar daca cei apropiati nu ii sunt alaturi. Increderea de sine trebuie formata, oarecum mostenita de la cei langa care ai crescut. Invata sa-ti rezolvi problemele, conflictele, invata sa comunici cu cei din jur, sa ai o parere buna, realista despre tine, sa fii intr-o buna relatie cu tine insati, nu poate fi decat bine pentru tine. Dar nu numai pentru tine, ci si pentru cei din jurul tau.

eileen
| eileen a răspuns:

Uita-te in oglinda si spune-ti: sunt cel/cea mai tare din lume. Studiaza, imbogateste-ti cunostintele, fa-ti prieteni, socializeaza, iesi din casa, mergi la teatru, muzee, la un film cu prietenii, zambeste!

eileen
| eileen a răspuns:

Uita-te in oglinda si spune-ti: sunt cel/cea mai tare din lume. Studiaza, imbogateste-ti cunostintele, fa-ti prieteni, socializeaza, iesi din casa, mergi la teatru, muzee, la un film cu prietenii, zambeste!

| cube a răspuns:

Dar mai intai ca sa-ti raspund la intrebare mai am nevoie de un ajutor din partea ta. Ce ai facut de ti-ai pierduto?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ducandu-te la librarie, si cumparand cartea cu titlul asta, in primul rand! Lecturand-o cu atentie, in al doillea rand, si trei, incerci sa aplici ce ai citi acolo! daca nu poti, stai si analizezi ce si cum, si eventual, o recitesti! Apoi, incearca sa fii informat, amabil, capabil, atent la tot ce e in jur, implica-te in diverse chestii, cere, asculta si judeca parerile altora in diferite probleme, atentie la dictie, tinuta, atitudine, etc... Succes!

cristian
| cristian a răspuns:

Invata sa gandesti pozitiv.
INVATA

Invata de la apa sa ai statornic drum

Invata de la flacari ca toate-s numai scrum

Invata de la umbra sa treci si sa veghezi

Invata de la stanca cum neclintit sa sezi

Invata de la soare cum trebuie s-apui

Invata de la vantul ce adie pe poteci

Cum trebuie prin lume de linistit sa treci

Invata de la toate caci toate-ti sunt surori

Cum treci frumos prin viata

Cum poti frumos sa mori!

Invata de la vierme ca nimeni nu-I uitat

Invata de la nufar sa fii mereu curat.

Invata de la flacari ce-avem de ars in noi

Invata de la ape sa nu dai inapoi

Invata de la umbra sa fii smerit ca ea.

Invata de la stanca sa-nduri furtuna grea.

Invata de la soare ca vremea sa-ti cunosti

Invata de la stele ca-n cer sunt multe osti

Invata de la greier cand singur esti sa canti

Invata de la luna sa nu te inspaimanti

Invata de la vulturi cand umerii ti-s grei

Si du-te la furnica si vezi povara ei

Invata de la floare sa fii gingas ca ea.

Invata de la miel sa ai blandetea sa.

Invata de la pasari sa fii mereu in zbor.

Invata de la toate ca totu-I trecator.

Ia seama fiu al jertfei prin lumea-n care treci

Sa-nveti din tot ce piere cum sa traiesti in veci!

(din folclorul norvegian)

| moji explică:

Nu sunt prea sigura cum de s-a ajuns aici.Ma simt complexata de felul cum arat, ma simt inferioara in contact cu alte persoane si imi pasa prea mult (exagerat de mult) de parerile celor din jur. sad

| bunica a răspuns:

Neancrederea in altii si increderea in tine.fii optimist si spune-ti tot timpul sunt un invingator si voi fi toata viata.

cami
| cami a răspuns:

Spune tare: GATA de azi s-a terminat cu vechiul moji sunt altul happy dar.fixeaza-ti momentul asta intr-o zi de luni la prima ora a diminetii si spune-ti tare si raspicat ca n-o sa mai fi ca inainte ci k totul va fi diferit
nu te ascunde, infrunta cu fruntea sus problemele si vei vedea k te vei simti mai usurat happyhappy
totul depinde de tine. ambitioneaza-te happy
stiu ca poti happy
sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor
pe curand

| zuzukaeu a răspuns:

Raspunsul care as fi putut sa ti-dau si eu este asemanator cu al marianei...mariana a scris foarte frumos si este cel mai bun sfat de urmat! chiar si pentru mine ma pricep foarte bine sa incurajez oamenii sa-i fac sa se simta bine dar cand vine vorba de mine, nu ma prea pot ajuta! din pacate...sad