| Roby669 a întrebat:

Cum imi pot capata increderea in sine? Adica, pur si simplu nu am incredere in mine. Cand ies la tabla la scoala mor de frica sa nu gresesc pe undeva. Anul asta dau examenul national si cu toate ca fac meditatii nu cred ca voi putea lua 10 la ambele, asa cum vreau.

9 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Cu cat te duci mai mult la tabla, o sa capeti putere, o sa te obisnuiesti, cu cat dai mai multe teste, examene, cu atat te obisnuiesti mai mult si te calmezi.Cu cat interactionezi mai mult cu oamenii cu atat devi mai sigur pe tine si devii tu insuti.

| anonimg a răspuns:

Hei! Exista cineva sus in ceruri care te poate ajuta! La El ai apelat? Daca nu, atunci nu mai sta pe ganduri. El te asteapta.

| milan9 a răspuns:

Preocuparea excesiva pentru noi insine ne face sa fim sufocati de asteptari pe care le avem fata de propria persoana, sa fim terorizati de aceste conditionari, care cele mai mulite ori nu sunt adevaratele noastre prioritati...

Simplu, pentru ca exista lucruri mai importante happy

| milan9 a răspuns:

Entuziasmul, bucuria de a trai, increderea in sine, toate acestea au legatura cu ceea ce oferim.

Grija de a avea un rol, de a fi importanti pentru ceilalti, ne scapa de povara grijii obsesive fata de ogo-ul nostru (devenita autodistructiva)...

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare", sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine in aceste privinte de mai sus... happy happy

| Danzell a răspuns:

Prin exercitiu.
cu cat iesi mai mult la tabla cu atat o sa te adaptezi mai bine.

nu face meditatii ca sa iei 10 trebuie sa intelegi ca 10 nu este obligatoriu ca sa treci poti sa iei si mai putin.

de obicei in psihologie fobiile se combat fix cu obiectul fobiei.

asa ca nu incerca sa te feresti. si nu iti fa griji ca gresesti. pentru asta sunt profesorii acolo sa iti arate unde ai gresit.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Vezi aici unele sugestii utile: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011134
Cele bune!

| hotPiscoteL a răspuns:

Trebuie sa te controlezi, pentru ca nu vei putea lua notele pe care ti le doresti din cauza acestei probleme.
Uite aici niste link-uri, poate te ajuta, dar citeste tot :
http://www.succesdublu.ro/3-pasi-sa-ti-dezvolti-increderea-in-tine/
http://www.stilultau.com/......-practice/
http://artafeminina.ro/cum-sa-atingi-increderea-in-tine-in-orice-moment/
Sper ca te-am ajutat. Funda? :)

| Anna1511 a răspuns:

Iti dau un sfat: Nu mai fi timid. Si eu ies in fata tablei si mi-e firca dar trebuie sa fi tupeist in sensu bun adica sa incerci sa rezolvi exercitiul. Proful te va ajuta nu va rade de tine si daca rad colegii nu ii baga in seama nici eu nu sunt mai tari.