| Ismylife a întrebat:

Cum as putea sa comunic mai usor cu cei din jur? Imi e foarte greu sa exprim in cuvinte ceea ce simt, ceea ce gandesc. Pana si doamna psiholog mi-a spus ca vede ca imi e destul de greu sa exprim ceea ce simt. Nu ca nu as avea un vocabular destul de dezvoltat, ci din contra. Adevarul e ca,, sufar" de... timiditate. Sunt prea timida cand vine vorba de a purta o conversatie cu o persoana adulta, cum ar fi un profesor... La ore, de cele mai multe ori, stiu raspunsul, dar nu indraznesc sa raspund.
Cum as putea sa am mai mult curaj si sa fac in asa fel incat sa transform gandurile in vorbe?,, Imi e mai simplu" sa ma >inrosesc:". De obicei asta mi se intampla: rosesc foarte repede.
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| DanAmarandei a răspuns:

happy o problema cu care se confrunta foarte multi dintre noi la un anumit moment dat in viata. Daca nu chiar toti. Uite cateva sfaturi, poate gasesti cea util:
1. In primul rand, omul caruia te adresezi este tot un om. Adica, functioneaza ca tine, are si el temerile lui, merge ca tine, face pisu, ii curge nasul, sigur la un moment dat in viata lui a fost si prost si asa mai departe. In special profesorii. Avem tendinta, de multe ori, de a-i ridica in slavi cadn, de fapt, ei sunt tot oameni.
2. Este deosebit de important actul comunicarii. Indiferent de mesajul pe care il transmiti sau de modul in care o faci. In principiu, datorita comunicarii omenirea a progresat pe principiul urmator: Daca eu acum iti scriu pe TPU un raspuns prost tie (sau nu neaparat prost, poate doar nepotrivit pentru tine), este foarte important totusi ca ti l-am dat; de ce: in primul rand ai un model de varianta pe care sa nu o faci, ceea ce te ajuta, evident. in al doilea rand, poate alt cititor TPU care citeste raspunsul meu il va aprecia pentru ca ii va fi de ajutor. Deci vezi? Raspunsul meu gresit a ajutat in felul acesta doi oameni. Prin urmare, e foarte important sa-ti permiti sa gresesti cand dai un raspuns, omenirea functioneaza si pe principiul feed-back-ului negativ.
3. Esti o persoana tanara, "o incepatoare" intr-ale vietii. Pana si legea iti permite sa gresesti, pana la 18 ani nici macar nu esti trasa la raspundere pentru actiunile tale. Cu atat mai mult iti este permis sa gresesti o parere, o idee sau un raspuns.
4. Numai 30% din comunicarea umana se realizeaza pe filiera verbala, restul de 70% se realizeaza non-verbal. Deci pastreaza-ti in minte ca in proportie de 70% tu deja dai raspunsurile fara sa spui nimic, cuvintele nu au o greutate asa de mare cum ai fi crezut. Hai sa-ti dau un exemplu, ti s-a intamplat vreodata sa le ceri parintilor tai ceva deplasat? Cu siguranta, postura si mimica lor din acel moment ti-au dat raspunsul fara ca ei sa scoata un cuvant (maini incrucisate, gura inclestata, comisurile=marginile gurii coborate) si asa mai departe.
5. Esti o entitate, un intreg distinct fata de mine si fata de orice alt interlocutor al tau. Parerea ta este importanta pentru mine, ma poti ajuta in viata mea, chiar daca eu acum am ras de tine, poate ca in viitor voi tine cont de opinia ta intr-una din deciziile care imi pot influenta viata. Deasemeni, daca tu m-ai ascultat pe mine, si eu te voi asculta pe tine.
6. Fobia nr. 1 in lume este, dpdv statistic, tema de a vorbi in public. Deci impartasesti aceeasi problema cu 85% din populatia planetei.
7. Succes iti urez, sunt aproape convins ca vei ajunge o oratoare buna, de regula cei care rosesc si nu stiu cum sa exprime, au idei mari si bune de exprimat.

| costis a răspuns:

Unii sunt mai sensibili, altii sunt mai putin sensibili. Cauta sa intri in chestii de astea cu voluntariatul, gen plantat pomi, curatenie in zone turistice, ajutorat batrani. Asta o sa te ajute sa iti dai drumul. Mai incearca cursuri, dar nu de limbi straine, ceva muzica, dans (eventual sportiv). Foarte util ar fi chiar un sport, stabilesti de la inceput cu antrenorul sau profesorul ca nu te intereseaza superperformanta ci conditia fizica; desi pare ca nu are legatura cu comunicarea, iti garantez ca are, o sa iti dea un tonus bun si multa incredere in tine.

| ZvT a răspuns:

Gustă puţin din viaţă, ieşi afară, nu spune niciodata nu.

| romancuta02 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie teama sa vorbesti,fiindca fiecare persoana are dreptul de a vorbii si de a-si exprima parerile. Trebuie sa te gandesti ca nu te mananca nimeni daca iti exprimi opiniile (la fel fac eu cand am emotii si trebuie sa fac anumite lucruri ma gandesc ca doar sunt tot oameni la fel ca mine), trebuie sa fi mai sigura pe tine, crede in persoana ta si crede ca esti destul de puternica emotional pentru a-ti invinge aceasta timiditate de a vorbii.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Ceea ce trebuie să faci e să te cunoști mai bine pentru a-ți gestiona tot ce ține de interior.Atâta timp cât te cunoști știi care este motivul pentru care ești timidă și ce ai putea face în sensul acesta. Se poate foarte bine să nu existe niciun motiv, iar asta te poate face să deschizi ochii mai repede.Stai un timp (atât cât simți că ai nevoie) singură și poartă o conversație "cu tine".Fă-o așa cum simți, asta te va ajuta.Gândește-te că tu nu ești așa.Tu nu ești timidă. Tu ești o persoană care știe ce vrea, care este încrezătoare și care nu se pierde în fața nimănui. De ce? Pentru că este puternică! Probabil unul din motivele pentru care ești timidă este teamă de greșeală. Învață că nimeni nu este perfect și că dacă greșești nu se întâmplă nimic. Spune ce ai de zis când ai ceva de zis. Asta e tot ce trebuie să faci. Nu te pierde în nimicuri și teamă pentru că asta nu te va ajuta cu absolut nimic.Fii încrezătoare!
P.S: un om care roșește este foarte simpatic.Și eu roșesc și-mi place asta.Foarte puțini oameni mai fac asta în ziua de azi. Acceptă-te așa cum ești și în același timp fă totul să evoluezi cu fiecare zi! Baftă!

| LalLyBoOmD a răspuns:

Poi in primul rand, calmeaza-te si asculta ce-ti spune inima, adica incearca sa nu mai fi asa timida, fi mai curajoasa.In al doilea rand, daca vrei sa te adresezi unui profesor incepe cu pronume de politete cum ar fi:domnule sau doamna.Intelegi ce vreau sa zic? Si eu am avut problema asta si uneori inca o mai am, adica mi-e rusine sa spun cuiva c-o iubesc sau sa-i cer prietenia.Deci fa ce ti-am spus si incerca sa nu mai rosesti RĂSPUNSUL ESTE:Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam. Scrie aici raspunsul tau:
(14 Decembrie 2011 21:56 ) romancuta02a răspuns:
Nu trebuie sa iti fie teama sa vorbesti,fiindca fiecare persoana are dreptul de a vorbii si de a-si exprima parerile. Trebuie sa te gandesti ca nu te mananca nimeni daca iti exprimi opiniile (la fel fac eu cand am emotii si trebuie sa fac anumite lucruri ma gandesc ca doar sunt tot oameni la fel ca mine), trebuie sa fi mai sigura pe tine, crede in persoana ta si crede ca esti destul de puternica emotional pentru a-ti invinge aceasta timiditate de a vorbii.Bafta RĂSPUNSUL ESTE:Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam. Scrie aici raspunsul tau:
(14 Decembrie 2011 22:16 ) ZvTa răspuns:
Gustă puţin din viaţă, ieşi afară, nu spune niciodata nu. RĂSPUNSUL ESTE:Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam. Scrie aici raspunsul tau:
(15 Decembrie 2011 10:37 ) DanAmarandeia răspuns:
o problema cu care se confrunta foarte multi dintre noi la un anumit moment dat in viata. Daca nu chiar toti. Uite cateva sfaturi, poate gasesti cea util:
1. In primul rand, omul caruia te adresezi este tot un om. Adica, functioneaza ca tine, are si el temerile lui, merge ca tine, face pisu, ii curge nasul, sigur la un moment dat in viata lui a fost si prost si asa mai departe. In special profesorii. Avem tendinta, de multe ori, de a-i ridica in slavi cadn, de fapt, ei sunt tot oameni.
2. Este deosebit de important actul comunicarii. Indiferent de mesajul pe care il transmiti sau de modul in care o faci. In principiu, datorita comunicarii omenirea a progresat pe principiul urmator: Daca eu acum iti scriu pe TPU un raspuns prost tie (sau nu neaparat prost, poate doar nepotrivit pentru tine), este foarte important totusi ca ti l-am dat; de ce: in primul rand ai un model de varianta pe care sa nu o faci, ceea ce te ajuta, evident. in al doilea rand, poate alt cititor TPU care citeste raspunsul meu il va aprecia pentru ca ii va fi de ajutor. Deci vezi? Raspunsul meu gresit a ajutat in felul acesta doi oameni. Prin urmare, e foarte important sa-ti permiti sa gresesti cand dai un raspuns, omenirea functioneaza si pe principiul feed-back-ului negativ.
3. Esti o persoana tanara, "o incepatoare" intr-ale vietii. Pana si legea iti permite sa gresesti, pana la 18 ani nici macar nu esti trasa la raspundere pentru actiunile tale. Cu atat mai mult iti este permis sa gresesti o parere, o idee sau un raspuns.
4. Numai 30% din comunicarea umana se realizeaza pe filiera verbala, restul de 70% se realizeaza non-verbal. Deci pastreaza-ti in minte ca in proportie de 70% tu deja dai raspunsurile fara sa spui nimic, cuvintele nu au o greutate asa de mare cum ai fi crezut. Hai sa-ti dau un exemplu, ti s-a intamplat vreodata sa le ceri parintilor tai ceva deplasat? Cu siguranta, postura si mimica lor din acel moment ti-au dat raspunsul fara ca ei sa scoata un cuvant (maini incrucisate, gura inclestata, comisurile=marginile gurii coborate) si asa mai departe.
5. Esti o entitate, un intreg distinct fata de mine si fata de orice alt interlocutor al tau. Parerea ta este importanta pentru mine, ma poti ajuta in viata mea, chiar daca eu acum am ras de tine, poate ca in viitor voi tine cont de opinia ta intr-una din deciziile care imi pot influenta viata. Deasemeni, daca tu m-ai ascultat pe mine, si eu te voi asculta pe tine.
6. Fobia nr. 1 in lume este, dpdv statistic, tema de a vorbi in public. Deci impartasesti aceeasi problema cu 85% din populatia planetei.
7. Succes iti urez, sunt aproape convins ca vei ajunge o oratoare buna, de regula cei care rosesc si nu stiu cum sa exprime, au idei mari si bune de exprimat. RĂSPUNSUL ESTE:Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
10000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam. Scrie aici raspunsul tau:
(15 Decembrie 2011 11:28 ) costisa răspuns:
Unii sunt mai sensibili, altii sunt mai putin sensibili. Cauta sa intri in chestii de astea cu voluntariatul, gen plantat pomi, curatenie in zone turistice, ajutorat batrani. Asta o sa te ajute sa iti dai drumul. Mai incearca cursuri, dar nu de limbi straine, ceva muzica, dans (eventual sportiv). Foarte util ar fi chiar un sport, stabilesti de la inceput cu antrenorul sau profesorul ca nu te intereseaza superperformanta ci conditia fizica; desi pare ca nu are legatura cu comunicarea, iti garantez ca are, o sa iti dea un tonus bun si multa incredere in tine. RĂSPUNSUL ESTE:Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
00000Conţinut obscen/ilegal/piraterieCaracter irelevantNeinteligibil/spam. Scrie aici raspunsul tau:
(15 Decembrie 2011 17:47 ) Marinaa răspuns:
Hei! Ceea ce trebuie să faci e să te cunoști mai bine pentru a-ți gestiona tot ce ține de interior.Atâta timp cât te cunoști știi care este motivul pentru care ești timidă și ce ai putea face în sensul acesta. Se poate foarte bine să nu existe niciun motiv, iar asta te poate face să deschizi ochii mai repede.Stai un timp (atât cât simți că ai nevoie) singură și poartă o conversație "cu tine".Fă-o așa cum simți, asta te va ajuta.Gândește-te că tu nu ești așa.Tu nu ești timidă. Tu ești o persoană care știe ce vrea, care este încrezătoare și care nu se pierde în fața nimănui. De ce? Pentru că este puternică! Probabil unul din motivele pentru care ești timidă este teamă de greșeală. Învață că nimeni nu este perfect și că dacă greșești nu se întâmplă nimic. Spune ce ai de zis când ai ceva de zis. Asta e tot ce trebuie să faci. Nu te pierde în nimicuri și teamă pentru că asta nu te va ajuta cu absolut nimic.Fii încrezătoare!
P.S: un om care roșește este foarte simpatic.Și eu roșesc și-mi place asta.Foarte puțini oameni mai fac asta în ziua de azi. Acceptă-te așa cum ești și în același timp fă totul să evoluezi cu fiecare zi! Baftă!

Toate raspunsurile sunt de nota 10 :*! Pe mine m-ati cucerit!

| alexica99 a răspuns:

Poi in primul rand, calmeaza-te si asculta ce-ti spune inima, adica incearca sa nu mai fi asa timida, fi mai curajoasa.In al doilea rand, daca vrei sa te adresezi unui profesor incepe cu pronume de politete cum ar fi:domnule sau doamna.Intelegi ce vreau sa zic? Si eu am avut problema asta si uneori inca o mai am, adica mi-e rusine sa spun cuiva c-o iubesc sau sa-i cer prietenia.Deci fa ce ti-am spus si incerca sa nu mai rosesti happyhappyhappy