| antonia0909 a întrebat:

Ajutati-ma,am nevoie.Cum as putea sa comunic mai usor cu cei din jur? Imi e foarte greu sa exprim in cuvinte ceea ce simt, ceea ce gandesc. Daca sunt intr-un grup de oameni pe care ii cunosc de putin timp nu pot vorbi,nu ma pot exprima, imi e rusine. Am 20 de ani..nu stiu de unde aceasta rusine si jena. Si sa glumesc imi e rusine. Daca sunt cu prietenul meu,imi e rusine de el sa vorbesc. Cand sunt cu cineva pe care il cunosc bine, cu prietenul meu, cu vreo fata, imi este foarte usor sa vorbesc. Dar altfel..simt ca nu am ce vorbi,nu am subiecte,nu imi gasesc cuvintele. La facultate,daca stiu ceva,sa raspund,imi este foarte greu sa deschid gura.Mi-e greu sa ma implic in unele activitati din cauza asta. Eu pot fi sociabila,in scris imi iese foarte bine dar live ma pierd. Sunt atat de trista. Simt ca nu am prieteni,simt ca nu sunt eu,ca nu ma pot manifesta, ca nu stiu sa ma distrez. Nu stiu cum sa imi revin. Nu stiu de ce m-am format asa. Vreau sa fiu altfel pentru ca asa cum sunt acum nu imi e bine. Cum sa transform gandurile in vorbe? De multe ori am idei bune si cand sunt cu grup de oameni..la vreo intrebare aud raspunsul la care ma gandeam si eu. Numai ca nu pot fi dezinvolta,sa ma exprim cum trebuie. Nici limbajul nu il simt ok. Eram la prietenul meu acasa si vorbeam cu tatal lui. M-am pierdut foarte rau, nu imi gaseam cuvintele.Si uneori rad asa fara motiv.Am impresia ca il plictisesc si pe prietenul meu(cu toate ca cu el sunt foarte comunicativa).La facultate nu am nicio prietena, nu stiu ce are atitudinea mea de indepartez lumea. Nu sunt o fata care sa fiu rautacioasa sau sa nu raspund numai ca nu continui discutia.Mi se pare ca vorbesc numai prostii.Ca scot perle. Uneori ma vad naiva. Ce sa fac,sa citesc mai mult pentru a imi forma un vocabular? La prietenul meu este un magazin unde se strang mai multi, fete, baieti. Iar eu de fiecare data cand trec nu salut pentru ca nu ii cunosc. Doar prietenul meu se saluta cu ei si eu ii salut cand ma saluta. In rest nimic..Procedez corect? Nu vreau sa par acra. Va rog ajutati-ma cu sfaturi,vreau sa comunic mai lejer, fara inhibitii,fara frustrari,vreau sa fiu eu. Cand ma gandesc la toata treaba asta intru in depresie,chiar imi dau lacrimile. Nu am ambitie. Uneori chiar imi face placere sa tac, sa fiu singura dar totusi nu starea asta vreau sa o am. Ce sa fac? Nu ma judecati va rog. Ma simt tare trista sad

19 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Daca nu stii/poti sa te exprimi si ai prieten, inseamna ca arati binehee hee Asta, sau si prietenul tau e ca un peste (adica mut)
Oricum, se putea si mai rau...

| tweety08 a răspuns:

Da-mi id-ul tau pe privat si acolo putem vorbi mai multe:* si eu am trecut prin ceva asemanator, si stiu cum iihappy

| BIOO a răspuns (pentru tweety08):

Buna! Da-mi id-ul tau pe privat si vorbim mai multe!

| tweety08 a răspuns (pentru BIOO):

De ce il vrei pe al meu? nu eu am pus intrebarea ci antoniahappy

| BIOO a răspuns (pentru tweety08):

happy Cred ca am postat la tine, nu? happy Ok! Se mai intampla!

| tweety08 a răspuns (pentru BIOO):

Ok. nu-i nimicahappy salut.

| SentimentalConsil a răspuns:

Net-ul te poate ajuta foarte mult, in general conversatiile pe mess

| ღvampireღ a răspuns:

Cine crezi ca o sa citeasca romanul asta...Ti-ai scris toata viata aici pardon ti-ai scris viata de la mainuta in prezent.

| antonia0909 explică (pentru ღvampireღ):

Nu am incercat sa scriu toata viata. Eram intr-o stare atat de urata incat se poate vedea disperarea in ce am scris. AM o problema care ma da in jos de la multe lucruri.

| BIOO a răspuns:

Da-mi id-ul tau pe privat si vorbim mai multe!

| hhhpyter a răspuns:

S-a rezolvat problema? Sau dau si eu un raspuns?

| Lylyum a răspuns:

Esti o fire foarte introvertita...

| AidSim a răspuns:

Te inteleg perfect. Chiar am citit cu interes ce ai tot ce ai scris si mi-am dat seama ca trec prin aceeasi probilma. Daca vreodata gasesti 'cheia', impartaseste-o si cu noi te rog. Ai grija de tine!

| Constantin_Bogdan_1988_zPqj a răspuns:

Prin simplul fapt ca ai postat aici dovedesti ca e o lipsa totala de incredere in tine. incearca sa iti schimbi modul de viata..incearca sa te retragi de viata virtuala si sa iesi mai des alaturi de prieteni ...schimbarea se face in timp ..in functie de ce persoane ai in jur

| babydollana a răspuns:

Si eu am aceiasi problema ca si tine sad stiu cum te simtisad

| tweety08 a răspuns (pentru babydollana):

Daca vrei da.mi si tu id-ul tau sa vedem ce iese, sa vad cu ce te pot ajutahappy chiar daca numai cu sfaturi.

| BIOO a răspuns (pentru babydollana):

Da. Iata si tu da-mi id-ul, sa discutam! happy

| babydollana a răspuns (pentru BIOO):

Anaoi_13h