| anonim_4396 a întrebat:

Cum ați reacționa dacă mama unei adolescente de 14 ani vā spune că a găsit bilete de adio de la aceasta și vorbește în mod repetat despre sinucidere și idei care duc în această direcție dar și că a înghițit medicamente în acest scop (de mai mult de 2 ori ), din fericire acestea fiind doar medicamente "comune" gen Paracetamol și altele din această gamă?
Cum ați ajuta, atât mama cât și fiica?

Citiți aici pe larg întreaga poveste :

Acest copil, scriind trei scrisori de adio, una fiind adresată vouă ( fiind doar un străin, care sa implicat puțin pentru că poate!, oferind consolare & consiliere, uneori și sprijin financiar ), spunând în scrisoarea aceea că vă iubește pentru că vă percepe asemenea unei surori mai mari

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Nu e nevoie sa citești toată povestea, e clar că fata respectivă are nevoie de ajutor. Cred că cel mai bun lucru pe care îl poți face este sa inviți fata asta la o plimbare Intr un loc frumos sau să facă ceea ce ii place și să îi explici faptul că dacă se sinucide, nu se schimba absolut nimic și va aduce doar durere și tristețe pentru familie și apropiați, sa ii explici că toate greutățile sunt temporare și va fi totul bine orice s ar întâmpla, că are multi oameni care țin la ea. Și dacă nu e destul să o faci sa se mai gândească, arată i videoclipul de pe YouTube numit : 911 fatal suicide call. E un videoclip pe care eu personal nu îl pot asculta pentru că are un impact masiv, cel puțin asupra mea.

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

You (It) give me chills!

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Pun acest link aici, doar pentru că, probabil și alții au nevoie să-l vizioneaze

https://youtu.be/TbLl7S10rCA

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Am vizionat acest videoclip în acest "top"
https://youtu.be/w3ilzeGIESY

Mi-au dat lacrimile sincer!

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Mulțumesc, deși... acest clip chiar m-a dat pe spate, mai bine îmi spuneai povești cu fantome, decât să îmi amintești de acest clip... M-a bulversat!, Mâine cu siguranță o voi îmbrățișa și îi voi spune că o iubesc!
Cu toții avem nevoie să ne spună din când în când cineva asta! Mai ales un copil!

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Am o nouă forma de respect și admirație pentru operatorii 911 ( nu și cei 112, diferența e MAJORĂ! ) (Adevărați profesioniști și... Oameni, din toate punctele de vedere! )
https://youtu.be/T-3TzgBDlF8

VS!

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Https://youtu.be/IknS2W8TcFo

29 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mers la psiholog urgent!

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Dacă vei citi tot, vei observa că acea familie nu are bani de lucruri esențiale, cu atât mai puțin de psiholog!

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Există fundații unde găsești psihologi pro-bono.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Dă exemple!

| doctorandus a răspuns:

Paracetamolul o fi el medicament obisnuit, dar e mult mai letal decat risperidona (care se da doar pe reteta).

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Ai citit tot? Dacă da, ce este de făcut în acest caz?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, mai. Daca-l cunosti suna Salvarea si explica-le ce are.

| Eireann a răspuns (pentru doctorandus):

Risperidona se da cu reteta fiindca multi o folosesc in alte scopuri si are valoare mare pe piata neagra.
In caz de supradozaj de paracetamol un produs de metabolism al paracetamolului aftecteaza celulele ficatului ducand la insuficeinta hepatica si chiar necesitatea unui transplant.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

A înghițit doar trei pastile de paracetamol și încă trei de Nurofen, cred (din ceea ce mi-a spus mama ), tot mama copilei a reușit să-i ia pastilele din mână, nereușind asfel să ia mai multe ( dacă ai fi citit întrebările precedente din linkul de sub întrebare, ai fi observat și celelalte probleme ale acestei familii care, evident au o legătură comună ), citește tot și apoi revin-o cu o opinie!

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

O opinie care să mă ajute în rezolvarea acestei probleme!

| Celcestietot a răspuns:

Stand de vorba cu ele happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.tpu.ro/......entru-cei/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citiți tot vă rog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu înțeleg aceste lucruri (si le-aș putea aplica în viața mea ), însă, problema este că vorbim în acest caz de un copil - adolescent de 14 ani!
Nu cred că aceste informații l-ar ajuta prea mult!
(Citește integral întrebările din linkul de sub întrebare, și apoi revin-o cu o opinie ajutătoare strict pe subiect! ) Mersi.

| chuckmanson a răspuns:

Copila are probleme grave și nu vreau să îmi imaginez ce familie sau probleme are de a ajuns să facă așa ceva. Păi fata are nevoie de terapie urgentă și mama are nevoie să identifice problema și să o rezolve.

| anonim_4396 explică (pentru chuckmanson):

Problema constă tocmai în faptul că mama acestor două copile are și ea la rândul ei probleme de natură psihică sau emoțională... dar mai întâmpină și probleme de natură financiară...
( Citește integral întrebările din linkul de sub întrebare, și apoi revin-o cu o constatare și o concluzie care să ajute la rezolvarea problemei )

| pixelbundle a răspuns:

Daca acel copil inceraca sa intre pe forum, incercam sa il ajuatam.
Altfel nu vad cum... asteptam o sugestie de la tine.

| anonim_4396 explică (pentru pixelbundle):

Ce forum?

| anonim_4396 explică (pentru pixelbundle):

Are 14 ani ( știai acest lucru dacă citeai toate întrebările precedente din linkul de sub întrebare! )

Sugestie? La ce te referi?¿

| pixelbundle a răspuns:

In afara de faptul ca raspundul este obositor de citit, contine o serie de falsitati si conceptii eronate care pot face rau cuiva aflat la limita umana a suportabilitatii.

| anonim_4396 explică (pentru pixelbundle):

Ce ai sugera în acest caz? (Ai citit măcar parțial întrebările cu informațiile din linkul de sub întrebare?¿ )

| andreipaskk1 a răspuns:

Ias spune nu te sinucide ca e rau si o sa iti pierzi viata

| anonim_4396 explică (pentru andreipaskk1):

Halal consolare!