| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

V-am mai pus două întrebări pe tema acestui subiect, revin pentru ultima dată pe tema acestui subiect.
Pentru cei care aveți timp să deschideți linkurile și să citiți tot pentru a înțelege complet situația :
https://www.tpu.ro/......ine-poate/

https://www.tpu.ro/......ore-https/

Considerați că acest copil va mai merge la școală de acum înainte, fie ea fizică sau online? Cum ar putea fi determinat /obligat/convins? (de la începutul acestui an școlar a mers la școală 3-4 zile), pur și simplu nu dorește să se ridice din pat, își petrece toată ziua, uneori și noaptea (din ceea ce îmi spune mama) în mediul online, este dependentă de jocurile online.

Considerați că în cazul în care rata de infectare in localitatea de unde provin va ajunge la 6 la mia de locuitori iar școala va trece din nou în mediul online, acest copil va mai dori să participe la ore?
Mai are rost ca mama să scoată acea tabletă de la primărie?

Ați mai întâlnit asemenea cazuri (în special de când a început pandemia)?

Care ar fi în opinia voastră cu adevărat rezolvarea acestei probleme?

Ar trebui în acest caz implicate și autoritățile? De exemplu asistentul social?
Ce s-ar putea rezolva din moment ce locuim în acest sat "uitat de lume"?

Există și posibilitatea ca acest copil, de fapt să "își joace pe degete mama" (dacă înțelegeți)?

Eu chiar nu mai pot înțelege...

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Daca ei si compari cu tarile asiatice cica noi stam bine la capitolul asta. Este posibil sa isi "revina" imediat inlocuind o placere cu alta placere.ce sa aleaga?

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Bună.

Plăcerea de a merge la școală! (acum doi ani, înainte de a incepe pandemia și "scoala online", iubea școala. )

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Reintoarcere la laguna albastra. Asa sa o ajute!

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Bună.

Făceai cumva referire la filmul acesta?
https://m.cinemagia.ro/....../sinopsis/

Dacă e așa, inteligentă comparație!

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti f matinala. work, school?

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Problema in acest caz este faptul că mama acestei fetițe nu înțelege că copilul ei este 100 % DEPENDENT de internet! (la fel cum unii sunt dependenți de droguri ), de fapt înțelege dar alege să îi încarce telefonul cu minute și internet deși, acest fapt este în defavoarea ei ( se plânge că nu are bani ) dar și a fetiței! (și toate astea, doar pentru că îi cere fetița! ), de parcă un părinte ar trebui să îi ofere copilului tot ce ii cere! (de exemplu dacă i-ar cere să îi gătească o supă caldă, cel mai probabil iar spune că e foarte obosită și i-ar spune fetei mai mari să meargă la magazin să cumpere supă la plic )

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Https://youtu.be/5GL9JoH4Sws

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Well, i guess you dnt have kids, yet. E complicat..pare usor, ar trebui sa fie dar nu este niciodata. aproape :d

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, esti al cincilea element care lucreaza de acasa admirand ( ca sa vezi dupa ce am vazut videoul si la radio, acum, aceeasi melodie..semn laughing ) barbati cu trup de adonis in timp ce un glas ca de privighetoare se pregateste de o zi comuna. aa aa am nimerlito?

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Am copii, doi (dar sunt căței laughing )

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai ai timp.

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Care sunt celelalte patru " elemente "?

Sunt singură laughing