| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti dai seama ca fosta are pe altcineva. Sau ce are in cap, ca sincer sunt bulversat. Se joaca cu mine, ce vrea sa faca. In urma cum 2 sapt. am stat cu ea vreo 4 5 zile ne-am inteles FOARTE OK. Vorba aceea, ne-am "pupat" nu sarutat, dar a fost foarte ok. Dupa aia urmeaza numai injuraturi si ca imi spune ca nu mai vrea sa stea cu mine sa mai auda cu mine sa mearga undeva cu mine si tot asa. Asa face de cel putin 5 luni. Am divortat in iarna dar de aproape un an suntem despartiti si face numai chestii d`astea. Cum am spus cateva zile ma inteleg super ok cu ea, discutam, mergem la cumparaturi, iesim cu fetita la mall, ne plimbam, exact ca o famile cum eram inainte... si apoi din senin (au fost si dati cand ii spuneam ca are pe altul si din cauza asta ma injura si nu voia sa vb cu mine) imi spune ca nu mai vrea sa ma vada nici sa ma auda. M-a blestemat. Tot spune ca 14 ani cat am fost impreuna nu am fost bun de nimic, ca nu am fact nimic pentru ea, am o casa cu ea... CE MAMA DRA$#%$%$ are in cap? Ca sincer eu nu stiu ce e asta. Ne vede lumea in oras care ne cunoaste si spune ca suntem iar impreuna la felul cum radem si bla bla si dintrodata. Block peste tot, si ca nu vrea sa mai auda de mine.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca atunci cand iesiati impreuna si va simteati bine o facea de dragul copilului sau pentru ca tu te comportai ca si inainte cand va intelegeati.
Schimbarea ei de atitudine poate proveni din schimbarea ta de atitudine. Poate vrea sa actionezi intr-un fel dar prin rabdare si aratandui ca te-ai schimbat.
Ai o casa cu ea, nu e ca si cum ai fi facut sau luat acea casa doar pentru ea sa ii faci ei un moft.Inafara de un acoperis deasupra capului pe parcursur relatiei ai facut compromisuri pentru ea? Ai incercat sa iti rupi din timpul tau sa ii acorzi atentie, ai aniversat ziua ei sau ziua cand v-ati intalnit asa ca si o surpriza, ai sustinuto in ce a vrut sa faca, ai ajutat-o si sprijinito cand a dat de greu, i-ai facut complimente (mai ales cand se simtea urata), ai sacrificat ceva pentru a fi ea fericita etc?
Intreab-o pe ea daca vrea ceva de la tine sau se comporta asa doar pentru copil. Daca ea spune ca nu te vrea ai doua variante : daca o vrei inapoi schimbate cu timpul sa vada ea asta daca nu o mai vrei inapoi nu mai avea treaba cu ea.Petrece singur timp cu copilul.

| andeteopa a răspuns (pentru Freya1):

Deci pana acum si de fapt nici acum nu cred in basmele numite "zodii". Eu sunt varsator si unde am citit despre zodii (noptii pierdute gandindu-ma la ea) spune clar ca noi avem avea chestie de sarcasm, de neromantism de bla bla. Nu ca nu iubim, CA NU STIM SA ARATAM. Si poate de aici sa si indepartat de mine. Dar niciodata nu am vrut sa ii fac rau, tot timpul am fost langa ea. Sunt totusi 14 ani. Cand nu mai suporti un om, iei bagajele si pleci normal? Ea asa a facut da? Atunci de ce tot spune ca eu nu o suportam? Ea crede ca imi era greu sa iau si eu bagajele sa plec? Dimpotriva! Am iubit-o si am incercat sa fac totul bine pentru ea si fetita. Si acum tot ce aud mai non`stop ca nu am fost langa ea, ca i-am vrut raul ca am incercat sa o distrug. SA O DISTRUG SA CE? Cu ce ma aleg in primul` rand? Singurele chestii care intr-adevar am gresit, cand venea de ex. nervoasa pe cineva, fata de la servici, soacra mama mea. sau oricine si spunea ca o deranjeaza nu stiu ce la ele. Aici este problema. Eu am trecut prin chestiile astea pe la 20 de ani nu acum. Adica daca ma vorbit cineva de rau, ma barfit la cineva sau nu mai stiu eu ce... sa pun la suflet! Nea. Mi se pare o porcarie! de la 20 de ani nu mai esti copil si mereu ii spuneam sa fie tare si sa nu mai puna la suflet ca a zis cineva ceva de ea sau porcarii! TRAIESTE MULT cu gura lumii. Ca uite ce a spus aia, uite ce a zis ala. Si mereu ii spuneam SI?!?!?! Sa vorbeasca! Bravo lor! Atunci nu ii dadeam dreptate DOAR DIN SIMPLU FAPT CA SUFEREA DEGEABA! pentru toti prostii! Gura lumii nu o inchizi niciodata asta e clar! asta nu a inteles! Nu ca am ceva cu ea, sau ca nu ii iau apararea si nu sunt de partea ei! Doar sa fie tare si sa nu puna la suflet!

| andeteopa a răspuns (pentru Freya1):

Si eu vreau sa raman cu ea, sa fim o familie ca inainte dar slabe sanse. Cel putin de 2 sapt zilnic imi spune ca nu vrea sa ma vada si ca nu se intoarce nici moarta... asa ca orice as face nu cred ca ar veni inapoi orice as face.

| Freya1 a răspuns (pentru andeteopa):

Eee uite aici am eu sa iti dau niste explicatii.
Eu am avut o relatie de 8 ani de zile si ne-am despartit.In primi 2 3 a fost super imi lua apararea indiferent cine ce zicea de rau,imi acorda atentie, isi cerea concedi, fugea cu drag acasa la mine, ma tinea mereu in brate, ma sfatuia si asculta, era atent si eu nu i-am cerut niciodata sa fie perfect dar sa arate ca ii pasa.De la 2 ani 3 cam asa deja ai lui ma jigneau din ce in ce mai mult si lui nu ii pasa zicea sa ii las in pace ceia ce era inposibil, eram in casa lor te simti josnic.Pleca la munca venea cand dadea domnu, se intorcea cu spatele catre mine in pat sau ma respingea, in wekeenduri imi baga mereu neamurile lui pe gat nu mai iesiam o data impreuna singuri, am facut compromisuri pentru el sa stau unde vrea sa fac cum vrea sa accept ce vrea si el sa obisnuit sa peimeasca.
Eh uite aici poate e problema.La mine mereu imi spunea "si ce vrei sa fac mai mult eu lucrez si aduc bani in casa" daca si tu ai vreo replica de genu care sa te scuze pentru unele lucuri ce ea nu le primeste si inca nu ti-ai schimbat-o ca si idee poate sa fie o problema.Cum spui tu "eu am facut tot sa ii fie bine ei si fetitei" dar pe ea ai intrebato daca asa ii e bine,sau ai facut tu cum ai considerat? Faptul ca te acuza ca i-ai distrus viata poate sa fie din cauza ca a ajuns atata de departe cu tine sa va casatoriti sa aveti o fetita si acum e singura pentru ca din perspectiva ei tu nu ai facut nici minimul de sacrificiu sau minimul din ce a visat ea ca o sa se intample sisi acum trebuie sa o ia de lamine capat si e foarte greu.
Noi femeile visam ca totul sa fie ca si in basme.Voi sa alergati la noi de fiecare data,sa ne vedeti mereu frumose, sa ne protejati si acordati atentie.Voi barbati faceti (fara sa vreiti) niste greseli pe care nu le constientizati, cum ar fi: o data ce ai format relatia stabila, ai facut sex, ai aduso acasa, te-a acceptat cererea sau a ramas insarcinata tu te-ai schimbat gandind "eh de aici nu imi mai bat capul" pentru ca noi tindem sa gresim asa "Ea zice el se va schimba iar el ca ea oricum nu va pleca" si traim cu iluzia asta si poate putem ajunge si la ani de zile.Ea tot spera si asteapta ca tu sa faci ceva iar tu nu faci ca te gandesti ca unde se mai duce acuma.Asta am trait si eu.
Eu cred ca ar trebui sa iti analizezi viata si sa vezi daca ai fost acolo langa ea si ai facut cam ce si-ar fi dorit ea. Daca ai sprijinito, daca ai ascultat-o, daca ai fost acolo cand i-a fost greu.Nu ii cere sa va impacati dar fi tu un alt om si dai mai multa atentie in ultimul ceas. Daca striga si te acuza taci si aculto cerei chiar sa isi spuna oful ce poate la strans in ani, nu arunca vina la ea in curte nu fi orgolios, fi calm si rabdator, fa gesturi frumoase iar daca tu crezi ca o poti face fericita reampacandu-va lupta dar daca nu las-o.

| Mandreiv a răspuns:

Cred ca putem discuta despre o persoana bipolara. Incearca sa ii propui sa mergeti poate la un psihoterapeut, asta cu siguranta ar putea sa va ajute sa va dati seama unde sunteti si ce aveti de facut.

| andeteopa a răspuns (pentru Mandreiv):

Am incercat asta, i-am propus de foarte multe ori dar nu vrea. Spune ca nu are nimic si ca eu o innebunesc de cap. Deci numai sa auda de asa ceva si imediat ma ia la injuraturi si spune ca numai vrea sa auda de mine. Eu nu inteleg. De ex. de ziua ficei noastre, a fost in Feb. eram plecat din tara. Si dupa o serie de certuri ba ca sunt eu gelos ba ca i se pare ei ceva, imi spune "Tati iti multumim de cadou (am pus pe cineva care e in tara sa ii cumpere ceva fetitei) si te iubim, ne este dor de tine"... in acel moment i-am dat mesaj inapoi. MA? sa inteleag daca vorbeste si de ea si a raspuns, Da te iubim si ne e dor de tine. Dupa 2 zile maxim am primit block peste tot FB, Whats... si a zis ca nu mai vrea sa auda de mine. Si asa face MEREU!