| diva93 a întrebat:

O sa incep cu o mica povestioara ca sa intelegeti despre ce este vorba.In urma cu 1 an, m-am mutat impreuna cu iubitul meu.El are un prieten destul de apropiat, se cunosc de cand erau mici, a venit cu acesta chiar si la majoratul meu. Intre timp si prietenul lui si-a facut o relatie si am inceput sa iesim toti 4, ne vizitam, am dormit toti in aceeasi casa bineinteles ca in camere separate, pierrdeam nopti impreuna la filme si multe alte chestii.In aceasta peerioada intre mine si prietena acestuia sa legat o prietenie, eu am inceput sa am neintelegeri cu prietenul meu din cauza parintilor lui si ii spuneam ei, dupa ceva timp si relatia lor s-a racit si a inceput si ea sa imi povesteasca despre certurile lor, ei au ajuns si decateva ori si la despartire iar eu si iubitul meu eram intre ei, el discuta cu el si eu cu ea si incercam sa ii impacam si am reusit. Insa acest baiat nu o mai vrea pe fata pentru ca ii place libertatea ba chiar a spus ca VREA CEVA NOU.Eu bineinteles ca nu i-am spus asta iei, nu am putut.S-au impacat dar el nu isi doreste sa comunice cu ea si in tot timpul asta ea imi spune tot e ii zice el si imi cere sfaturi.Eu am incercat sa ii fiu o prietena buna insa din cauza ca el este prietenul iubitului meu nu ii pot spune e un nenorocit nu mai sta cu el.
Intr-o zi ei s-au certat si ea mi-a povestit tot inclusiv imi citea mesajele de la el, eu pentru ca stiu cat de greu i-a fost in perioada cand au fost despartiti i-am spus sa se gandeasca bine ce vrea, si pana nu e convinsa ca vea sa se desparta de el sa accepte situatia.(el nu vrea sa se mai intalneasca cu ea, ii spune ca nu vrea sa mai lupte sa fie impreuna, ca vrea sa fie liber si multe alte lucruri). Eu i-am spus ca dupa cum face el ar parea ca ar avea pe altcineva insa eu nu cred pentru ca a-si fi aflat. Dupa ce am terminat discutia cu ea ce sa vezi, m-a cautat el(prietenul ei si prietenul iubitului meu) si mi-a spus ca este atras de mine.NU a fost chiar Ceeeee? pentru ca de ceva timp aveam un presentiment, ganduri in care el se dadea la mine si multe lucruri din astea aparute asa din senin. Inclusiv la un moment dat credeam ca mie imi place de el, dar am stat si am calculat bine si mi-am dat seama ca este imposibil sa se intample asta si l-am privit ca pe un amic.Asa revenind la discutie, la inceput am crezut ca poate incearca sa vada daca i-as fi infidela iubitului meu dar el ma asigurat ca sunt sentimentele lui reale ca are o fantezie cu mine, iubitul meu fiind plecat si eu fiind singura acasa deja isi facuse omul idei, sa vina la mine, probabil vroia sa o facem si in patul unde eu dorm cu prietenul lui.Mi-a spus ca segandea ca cum amandoi avem probleme in relatie am avea nevoie de o aventura. Ceea ce eu nu sunt genul,mi-au placut numai relatiile de durata si serioase.
In fine l-am refuzat,dar el mi-a cerut sa ramana intre noi, eu i-am promis ca nu spun nici iubitului meu nici prietenei lui,numai ca abia daca imi pot privi iubitul in ochi, mai ales ca imi spune sa iesim afara cu el, am refuzat sa mai ies cand este si el.Credeti ca ar trebui sa pastrez asta pentru mine sau ca cel mai bine ar fi sa imi feresc in primul rand iubitul de un astfel de prieten si prietena de un astfel de iubit? Daca eu tac acum si pe viitor o sa se afle, as putea sa imi pierd iubitul? Vreau sa spun ca la un moment dat discutam chiar sa ne mutam toti 4 intr-un apartament.

Răspuns Câştigător
| Juiceee a răspuns:

Buna Diva93.

Am citit tot mesajul tau si te inteleg acum. Cu prima intrebare nu ai fost atat de explicita, iar detaliile din raspunsul asta m-au facut sa inteleg intreaga poveste.

Ascult-o pe mama ta, si vorbeste cu iubitul tau, dar dupa examene, sa nu il afecteze cu ceva. In legatura cu prietena ta, este alegerea ta daca ii spui sau nu, dar eu as spune sa vorbesti si cu ea, imediat ce afla si iubitul tau de intreaga poveste. O sa fie ranita, da, dar nu din vina ta. Este mai bine sa fii sincera, chiar daca doare, decat sa ascunzi asa ceva de ea, daca tu chiar o consideri prietena adevarata si iti pasa de ea. Daca era o oarecare, era normal sa nu te complici, dar daca sunteti prietene, sinceritatea conteaza foarte mult.
Chiar daca pentru inceput o sa fie distanta, daca este isteata si sper din suflet sa fie, o sa realizeze cat de buna prietena ii esti, pentru ca o sa ii spui totul, si asta mai devreme sau mai tarziu o sa va apropie.

Imi pare nespus de rau pentru ce ti s-a intamplat in trecut, si realizez ce ai simtit, avand in vedere ca ceva asemanator mi s-a intamplat si mie.
Atunci ai tacut, acum nu o mai face. Tu nu esti vinovata cu nimic, iar daca prietenul tau sau prietena ta se supara pe tine, sa nu stai nici un moment sa te gandesti ca ai gresit cu ceva, deoarece tu nu ai facut nimic rau sau deplasat.

Daca intr-adevar toata treaba a fost pusa la cale de cumnatul tau si de tipul ala, atunci te sfatuiesc sa rupi legaturile intre voi, deoarece o sa incerce, probabil, si pe viitor sa faca ceva asemanator.
Tine distanta de individul ala si axeaza-te in primul rand pe -tine- si pe prietenul tau, apoi pe prietena ta.
Nu trebuie sa te invinovatesti ca acel tip a crezut ceva gresit despre tine, e doar vina lui. Ati fost, si presupun ca inca sunteti, 4 prieteni, si ati petrecut mult timp unul cu celalalt. Prin urmare, cateva complimente nu ar fi trebuit niciodata sa il faca sa creada ca ai vrea sa ai o aventura cu el.

E greu si urat, caci uneori nu iti poti da niciodata seama cum sunt cu adevarat oamenii, decat prea tarziu.

Iti urez mult noroc si capul sus, toate se vor rezolva!

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i spui iubitului tau ce prieten are pentru ca daca nu o faci ar putea sa afle chiar de la el [poate si inflorite]si sigur il vei pierde

| Juiceee a răspuns:

Buna.
Complicata poveste.
In primul rand, as vrea sa iti spun ca este si vina ta. De la inceput, ai mintit-o pe prietena ta, si i-ai ascuns adevarata fata a prietenului iubitului tau. Pe langa asta, cand individul a inceput sa se dea la tine, nu ai pus stop, ci ai acceptat pana in momentul cand el isi facuse adevarate planuri.
In unul dintre raspunsuri este vorba se smsuri. Nu fa asta inainte sa vorbesti cu prietenul tau, in caz ca vrei sa te ajuti cu schema asta. Vorbeste cu iubitul tau si spune-i ca prietenul lui s-a dat la tine si chiar a incercat ceva serios. Daca nu te crede, atunci ii poti spune ca puteti -amandoi- sa faceti schema cu mesajele, adica sa ii trimiti individului mesaje afirmative la aventura, cu iubitul tau de fata. Astfel, in caz ca ii arati dupa, s-ar putea chiar el sa gaseasca mesajele si sa creada ca il inseli, sau pur si simplu ar putea sa nu te creada.
Legat de prietena ta, mai mult ca sigur o sa nege totul, si va fi, chit ca nu o sa arate, geloasa. Deci discutia cu ea, fiind mai neimportanta in comparatie cu cea cu iubitul tau, va fi mai complicata moral. O sa afle ca iubitul ei avea o idela cu prietena cea mai buna, si asta va fi o lovitura sub centura.
Daca taci acum, sunt sanse mari ca tipul la o betie sau printr-o intamplare, sa ii spuna iubitului tau, si sa ii spuna si ca tu ai acceptat ca el sa iti arate adevaratele sentimente, si poate chiar sa infloreasca povestea.
Nu poti astepta sa va mutati toti, caci atunci va fi mult prea complicat.
Imi pare rau sa spun asta, dar ai gresit. La primul semnal ca tipul te place si "se da a tine"ar fi trebuit sa vorbesti cu iubitul tau, iar prietenei tale ar fi trebuit sa ii spui adevarul de la inceput. Atunci ar fi fost o despartire in care nu si-ar fi plans de mila, ci de nervi, ai ar fi trecut peste mai usor.
Oricum, e vorba aia, niciodata nu e prea tarziu sa faci ceea ce trebuie, deci da-i drumul si marturiseste totul.
As dori sa scrii dupa ce le spui, ce s-a intamplat. Iti urez succes.

| diva93 explică (pentru Juiceee):

Va multumesc pentru sfaturi, o sa ii spun iubitului meu cand o sa se intoarca de la Alba-Iulia. Juiceee ai dreptate trebuia sa nu fi tinut povestea asta ascusa nici macar 1 min, dar acum nu pot da timpul inapoi.Nu ai inteles,tipul in afara de conversatia in care imi cerea sa ma culc cu el nu sa mai dat la mine, in rest doar eu am avut impresia asta, atat si clar nu aveam cum sa ma apuc sa ii spun iubitului ca mi-ar fi spus ca doar mi se pare.El vine foarte des la noi si este ca la el acasa isi face singur cafeaua si asta pentru ca nu a vrut niciodata sa o fac eu, daca eu gateam ceva ce ii placea lui, nici nu trebuia sa il rog ca se servea singur, il ajut de cate ori iubitul meu are nevoie dar bineinteles ca si invers.Plus ca el in momentul in care eram toti era foarte dragostos cu iubita lui si de multe ori chiar si eu ziceam ca sunt nebuna si mi se pare.Ca sa argmentez de ce aveam impresia ca el ma place, deoarece defiecare data cand o saruta mai pasional sa zicem sau cand se purta foarte frumos cu iubita lui imi spunea vezi cum fac eu cu ea, al tau nu face asa si foarte multe chestii din astea, dar fiinda el este foarte plin de el si ii place sa se laude foarte mult credeam ca face asa doar sa se dea el mare nu ca ma place. Chestia asta ia reusit pentru ca de foarte multe ori il laudam in fata iubitului meu.Gen"Vezi mama lui sa rastit putin la ea si el a aparat-o imediat" sau 'Asa afemeiat cum e el, o ajuta pana si la mancare tu nici macar nu vii in bucatarie sa stai cu mine'. Discutia cu el s-a intamplat de cateva zile si in prima faza am incercat ca o proasta sa ma port frumos pentru ca sincer nici nu prea ne-am permis, adica discutiile cu el erau foarte putine si alea cu un anumit respect zic eu.I-am explicat ca eu nu o fiu cu el nici macar o data chiar de ar fi sa ma despart de iubitul meu si i-am spus sa incerce sa uite fanteziile astea si vai ce frumos i-am mai vorbit si chiar ma simteam aiurea ca ma place de acum ma simt vinovata ca am vorbit atat de frumos. Sincer ma simt si ranita in orgoliul meu pentru ca el avea impresia ca sunt o femeie usoara, ma gandesc ca altfel nu si-ar fi permis sa ma intrebe.
Numai ca eu inca am impresia ca el mi-a cerut asta sa vada daca mi-as insela iubitul si spun asta pentru ca inainte de discutie el nu abia daca se saluta cu cumnatul meu iar de cand am avut conversatia este toata ziua cu el afara, cu el la sala si chiar de dimineata iar cu iubitul meu cel putin in ultima saptamana chiar nu a vrut sa se duca la sala.
Astazi m-am intalnit cu el, era in fata blocului pe banca si m-a oprit sa isi ceara scuze pentru tot si m-a intrebat daca i-am spus iubitului meu ca lui i se pare ca el este distant.I-am spus ca nu i-am zis nimic si l-am intrebat daca toata faza a fost pusa la cale de el si de cumnatamio a inceput sa rada si mi-a zis ca ce tot am cu cumnatamio si ca nu este adevarat. Apoi am plecat fara sa ii mai zic nimic.De ce am ceva cu cumnatul meu? Pentru ca relatia mea nu merge bine din cauza socrilor si in special a cumnatului, el are 19 ani si ei vor sa am grije de el ca si cum ar fi copilul meu, o perioada au fost plecati amandoi din tara, acum este doar soacra si mi-au spus inclusiv sa ii spun cumnatali meu sa se spele pe corp si pe dinti, au si ceea ce ma deranjeaza este ca are pretentii sa ii pun masa sa o ridic, sa fac curat dupa el si el sa stea toata ziua decat in pat.Iar eufoarte suparata si revoltata i-am spus soacrei mele ca eu nu am 2 barbati si de atunci mare ura si scandal si numai zic si ei cum se poarta.Vor ca oriunde m-as duce cu iubitul meu sa il iau si pe el cu noi, iar lui ii place sa spuna tot si mai si infloreste pentru ca ii place foarte mult sa minta si ma bucur ca de asta si-a dat seama si iubitul meu.Am mers la ziua fratelui meu bineinteles cu tot neamu iubitului ca fara nu se poate si ce sa vezi dupa cmnatul meu a inceput sa vorbeasca cu verisoara mea, ii cerea sa se intalneasca si chiar daca ea la refuzat el tot o cauta si tot insista sa fie cu ea, atunci iubitul meu si-a dat seama ca el o placea pe varamea si a avut o discutie cu el dar el a negat tot iar eu am spus ca nu are cum sa aiba ca practic sunt rude, dar cumnatului tot nu ia pasat.Si din cauza asta cred ca cumnatul meu ar fi capabil sa faca asta impreuna cu individul ala.
Eu am vrut ca povestea asta sa ramana asa, pentru ca ma gandeam ca pot sa pastrez distanta intre mine si el si ca dupa discutie el nu o sa mai incerce nimic.Am incercat sa il trag pe iubitul meu de limba sa vad daca este el implicat si l-am intrebat daca are incredere in mine si daca crede ca l-as insela si el mi-a spus ca are incredere incredere in mine, dupa ce am vazut prietenia dintre cumnatamio si prietenul lui, mi-am intrebat iubitul daca crede ca familia lui ar fi capabila sa puna pe cineva sa se dea la mine sa vada daca l-as insela si a zis ca nu poate baga mana in foc ca ei nu ar face asta si chestia asta mi-a dat de gandit ca poate fi o inscenare. Nu am putut sa ii spun iubitului pentru ca el are de sustinut niste examene si chiar un psihologic si am crezut ca i-ar putea cauza povestea asta dar m-am gandit si la iubita lui care doar ce inchisese si imi spuse ca s-au certat si eu am sfatuit-o sa se gandeasca bine ce vrea si ea mi-a spus ca o sa ramana cu el asa cum face el pentru ca nu este pregatita sa se desparta de el.Cred ca ar intra intr-o depresie foarte mare si asta din cauza mea, dar ma gandesc si ca eu i-am promis ca daca el o sa o insele eu am sa ii spun, numai ca nu pot sa ii spun sti el a rut sa te insele cu mine. Chiar nu stiu cum o sa o rezolv cu ea. Oricum cred ca el i-a cerut sa nu mai vorbeasca cu mine pentru ca de atunci abia m-a intrebat cate ceva si nici macaar nu m-a sunat, dar nici eu nu am cautat-o deloc si nici nu o sa o fac pana nu ma hotarasc daca o sa ii spun si ei.Am vorbit si cu mama mea si chiar si ea m-a sfatuit sa ii spun iubitului si sa sterg conversatia, dar altfel nu aveam cum pentru ca riscam sa o vada cumnatamio sau socrumio si daca ei nu sunt implicati nu as vrea sa stie.O sa spun ce s-a intamplat cand o sa vorbesc cu iubitul meu, sper sa ma inteleaga, oricum el stie ca nu imi place sa apuc sa spun imediat ce mi se intampla pentru ca nu i-am spus nici cand patronul meu s-a dat la mine decat dupa ceva timp, iar cand eram mai mica si un prieten de-al tatalui a inceput sa ma pipaie si chestii din astea, ai mei au aflat abia dupa ce am incercat sa ma sinucid.

| diva93 explică (pentru Juiceee):

Buna,i-am spus iubitului meu, reactia lui la inceput nu a fost prea ok, era de asteptat mi-a zis ca ar trebui sa ne ia la bataie pe amanoi si sa ma trimita la ai mei pachet si ca o sa se comporte urat cu mine de acum incolo si multe alte lucruri urate, insa eu i-am spus ca il inteleg ca e suparat da eu nu o sa accept sa se comporte asa si ca sunt de acord sa plec daca el crede ca nu merit sa mai fiu cu el.Era foarte dur cu mine pana in momentul in care i-am spus ca mama mea stie si ca daca o sa ma duc la ai mei cu siguranta o sa ma primeasca pentru ca nici ei nu ar fi de acord ca el sa ma trateze urat, atunci sa mai linistit.Am insistat sa avem discutia asta intr-un loc retras, unde nu circula oamenii, l-am lasat cateva minute singur, dupa care mi-a spus ca nu i se pare frumos ce am facut ca nu sunt o sotie adevarata ca i-am ascuns si chiar ca ii pare rau ca nu a luat la armata pentru ca sigur atunci s-ar fi despartit de mine.Lucru asta m-a deranjat foarte tare, pentru ca acum parca ar sta cu mine pentru ca este prea aproape de mine si nu ar putea sta fara mine. Dintr-o discutie in alta l-am lasat sa vorbeasca numai el, pana la urma a zis ca apreciaza ca nu i-am spus inainte de examene si ca in el nu o sa dea ca o sa il vada lumea si probabil ca o sa se afle ca el a dat in el si cu siguranta si motivul.Eu i-am spus ca daca o sa se afle parintii lui de abia ar astepta ca nu i-ar interesa adevarata poveste si m-ar condamna numai pe mine si m-ar face c....va.Mi-a zis sa o luam de la 0 sa uit totul si pe el sa nu il mai bag in seama, o sa il scoata el de la prieteni de pe facebook.ul meu si daca o sa comenteze sa il las pe el sa vorbeasca cu el.Mi-a spus ca "prietenul" i-a zis ca el cu iubita lui face orice din punct de vedere sexual si chiar o face sa fie disperata dupa asta si el e capabil sa faca asta cu orice femeie chiar si cu mine.Probabil ca el a vrut sa ii demonstreze iubitului meu asta atunci cand s-a dat la mine sau nu stiu ce sa zic.Mda cat despre examenele iubitului meu le-a luat pe toate a trecut psihologicul, dar a picat la interviu pe motiv ca este o persoana prea calma, dar este prea calm decat in exterior in interior este deranjat foarte mult si ca ar putea exploda oricand devenind un pericol atat pentru el cat si pentru cei din jur.Pentru mine faptul ca a trecut probele este suficient pentru ca intr-adevar nu am crezut ca va reusi sa le treaca, mi se parea ca nu isi da interesul si chiar i-am ceru iertare pentru asta.Am incercat sa il sustin insa el inca se simte vinovat dar o sa ii treaca cu timpul.
Cat despre prietena mea, care nu stiu daca si ea ma considera asa, am intrebat-o daca ea mi-ar spune daca ar afla ca iubitul meu ma inseala sau daca el s-ar da la ea si ia mi-a spus ca nu mi-ar spune direct dar ar incerca sa imi dea de inteles asta si mi-a spus ca ea candva mi-ar fi dat de inteles ca socrul meu a zis ceva de mine, nu vreau sa intru in detalii ca nu are rost, si mi-a dat un exemplu, insa ea nici macar nu a adus vorba de asa ceva, lucru pe care oricum nu as intelege de ce nu a vut sa imi spuna exact pentru ca eu ei i-am spus toate problemele dintre mine si socrii mei si stia foarte bine ca nu i-as fi spus socrului nimic, poate sunt eu pea exagerata dar am simtit ca nu imi este atat de buna prietena, dar am trecut peste repede, am vb cateva ore bune si a inceput din nou sa imi spuna ca el ii spune ca nu ii mai pasa de relatia lor si etc. eu i-am spus ca eu cred ca nu o sa pot fi niciodata o prietena buna si ca nu as vrea sa ii mai dau sfaturi despre relatia lor pentru ca eu nu mai cred in ea si parerea mea este ca el doar isi bate joc de ea si ca nu o merita, lucrul asta i l-am spus si la telefon si a 2-a zi in fata si a fost deranjeata.I-am mai spus ca nu vreau sa mai vb cu ea de el si pentru ca poate intr-o zi cuvintele mel ar putea fi interpretate gresit sau ca nu vreau ca relatia lor sa se termine din cauza mea.Ea mi-a zis ca i-am demonstrat ca sunt o prietena adevarata.Ieri m-am intalnit cu ea ca m-a rugat sa merg prin oras sa isi rezolve niste treburi ca el e plecat in oras si nu stie cand se intoarce si nu stiu care a fost chstia ca exact cand am ajuns langa ea el a intrat in oras si dupa putin timp a venit si el cu noi, l-a inceput am intrebat-o pe ea daca vine si el si a zis ca nu ca e cu mama lui prin oras ca inca au treaba, cand mi-a spus ca el o asteapta mai era foarte putin si eu i-am zis ca plec ca nu se mai vazusera de mult sa stea impreuna si incercam sa ma scot cumva sa plec, ea mi-a zis ca nu vrea sa plec si ca daca ma deranjeaza ii spune lui sa plece si bineinteles ca nu am putut sa ii spun asta, i-am zis ca e ok, dar am intrat cu ea unde avea nevoie ca am vazut ca el ramanea afara.In fine ea a venit la mine ca el a mers la sala m-a ajutat sa pregatesc un desert si cand el a venit aflasem ca iubitul meu a picat tocmai la interviu i-am spus ei ca ma descurc daca vor sa pot pleca ea a insistat sa plece insa el nu a vrut si din nou sa comportat normal a inceput sa imi manance fructele si chiar mi s-a facut mila de el pentru ca din desert nu au apucat sa manance ca nu i-am mai chemat noaptea cand a venit iubitul meu, si chiar l-am rugat sa manance tot ce mi-a ramas si la inceput el a insista sa stea pana cand termin fisca de facut pentru ca vroia sa manance, iar apoi eu am zis sa stea pana termin tortul sa le dau frisca acasa, sincer mi se parea ca toate lucrurile erau ca inainte si el chiar nu parea sa se uite la mine intr-un fel anume doar a zis la un memont dat ca lui ii place sa fie sincer indiferent de consecinte.In fine asta a fost povestea mea multumesc pentru sfaturi si pentru ca v-ati pierdut timpul citind romanul meu.

| Juiceee a răspuns (pentru diva93):

Hei, ma bucur ca toate sunt bune si ca prietenul tau a luat examenele.

Reactia prietenului tau a fost sincer sa spun cam exagerata, dar cred ca esti constienta de asta. Este bine ca esti si ai fost sigura pe tine cand i-ai spus ce s-a intamplat, si esti asigurata, in caz ca v-ati putea desparti, ai merge la mama ta.
Din cate inteleg, prietenei tale nu i-ai spus ce anume s-a intamplat exact, si cred ca e mai bine. Esti o prietena buna, insa nu pot sa garantez ca si ea este la fel pentru tine, avand in vedere comportamentul ei. Tu ii vrei doar binele si nu ar trebui sa fie deranjata de asta.

In legatura cu tipul ala, iar spun ca ma bucur, ca toate au revenit la normal si ca nu a mai facut nici un gest. Poate ai dreptate si a fost ceva pe moment, si acum si-a revenit, dar cu toate astea ar trebui sa fii pregatita pentru orice, in caz ca alta data va mai incerca ceva.

Daca vrei sa mai vorbim sau ai vreodata nevoie de o parere in plus, imi poti scrie intr-un mesaj, sau imi poti da id-ul tau.

Iti doresc toate cele bune si mult succes in toate!

| Juiceee a răspuns (pentru diva93):

Buna Diva93.

Am citit tot mesajul tau si te inteleg acum. Cu prima intrebare nu ai fost atat de explicita, iar detaliile din raspunsul asta m-au facut sa inteleg intreaga poveste.

Ascult-o pe mama ta, si vorbeste cu iubitul tau, dar dupa examene, sa nu il afecteze cu ceva. In legatura cu prietena ta, este alegerea ta daca ii spui sau nu, dar eu as spune sa vorbesti si cu ea, imediat ce afla si iubitul tau de intreaga poveste. O sa fie ranita, da, dar nu din vina ta. Este mai bine sa fii sincera, chiar daca doare, decat sa ascunzi asa ceva de ea, daca tu chiar o consideri prietena adevarata si iti pasa de ea. Daca era o oarecare, era normal sa nu te complici, dar daca sunteti prietene, sinceritatea conteaza foarte mult.
Chiar daca pentru inceput o sa fie distanta, daca este isteata si sper din suflet sa fie, o sa realizeze cat de buna prietena ii esti, pentru ca o sa ii spui totul, si asta mai devreme sau mai tarziu o sa va apropie.

Imi pare nespus de rau pentru ce ti s-a intamplat in trecut, si realizez ce ai simtit, avand in vedere ca ceva asemanator mi s-a intamplat si mie.
Atunci ai tacut, acum nu o mai face. Tu nu esti vinovata cu nimic, iar daca prietenul tau sau prietena ta se supara pe tine, sa nu stai nici un moment sa te gandesti ca ai gresit cu ceva, deoarece tu nu ai facut nimic rau sau deplasat.

Daca intr-adevar toata treaba a fost pusa la cale de cumnatul tau si de tipul ala, atunci te sfatuiesc sa rupi legaturile intre voi, deoarece o sa incerce, probabil, si pe viitor sa faca ceva asemanator.
Tine distanta de individul ala si axeaza-te in primul rand pe -tine- si pe prietenul tau, apoi pe prietena ta.
Nu trebuie sa te invinovatesti ca acel tip a crezut ceva gresit despre tine, e doar vina lui. Ati fost, si presupun ca inca sunteti, 4 prieteni, si ati petrecut mult timp unul cu celalalt. Prin urmare, cateva complimente nu ar fi trebuit niciodata sa il faca sa creada ca ai vrea sa ai o aventura cu el.

E greu si urat, caci uneori nu iti poti da niciodata seama cum sunt cu adevarat oamenii, decat prea tarziu.

Iti urez mult noroc si capul sus, toate se vor rezolva!

| Sarge a răspuns:

Trebuie sa le spui, dar te sfatuiesc sa ai si dovezi daca vrei sa nu existe nicio urma de indoiala, aici ma refer mai mult la prietena ta, care dupa ce va afla e posibil sa se indeparteze de tine, decii fii pregatita si pentru asta. Iar cand zic dovezi, ma refer sa-i intinzi o cursa cu niste SMS-uri, pe care apoi sa le folosesti in caz de nevoie. Dupa ce le spui, nu le dezvalui si faptul ca ai dovezi, doar asteapta un timp sa vezi reactiile lor si ale tipului. Ai sa fii uimita! Si apoi ai sa fii bucuroasa ca ai si acele SMS-uri.
Eu asa as proceda.