| Papadie22 a întrebat:

Cum ma poate ajuta un politist cu violenta domestica si tot ce se intampla in casa din cauza tatalui meu pedofil, nimfoman si obsedat sexual? Imi e frica sa o las singura pe mama doar cu el ptc o santajeaza si o bate sa se culce cu el (el are 76 iar mama 56). Ea nu vrea sa renunte la casa deoarece este mostenita casa de la socrul ei, ambii parinti au mostenire pentru casa.

Ideea este ca tatal meu deja are episoade nelucide, episoade de dementa, il cred in stare sa o omoare pe mama ptc vad in ochii lui. Sunt ft multe de discutat, de la fetele de 18-25 de ani cu care umbla, la dr0gurile pe care obisnuia sa le consume cu ele, la santajul fata de mama si interventiile politiei acasa la apelul meu din trecut etc.

Daca ii spun toate astea la politist, oare exista vreo posibilitate sa fie evaluat psihic si sa fie inchis la psihiatrie?

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa depuneți plângere la politie, dar și mama ta sa facă la fel. Puteti strange și dovezi filmate iar în caz contrar sa mergeți la medicina legala cu rănile mamei sau ale tale după o agresiune și se poate rezolva.

Problema e ca dacă, casa e de la socrii mamei tale ea nu are nici un drept acolo, asa ca tot pe ea o scoate afara.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Suna la numarul de telefon 0800 500 333. Acesta este un numar de telefon oferit de MAI destinat victimelor violenței domestice.
Agenția Națională pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați a pus la dispoziția victimelor violenței domestice o linie telefonică gratuită, cu un număr unic de contact, 0800.500.333, pentru a semnala situații de violență domestică, trafic de persoane, discriminare de gen sau dicriminare multiplă, reglementat de Legea nr. 217/2003 pentru prevenirea și combaterea violenței în familie. Acest serviciu este asigurat 24/24 ore, 7/7 zile. Numărul este apelabil gratuit din orice rețea cu acoperire națională.
Suna și povestește absolut tot, asistenți vor fi la dispoziția ta și vor știi ce sa facă numaidecât. Dacă exista o mica dovada precum tatăl tău ar fi făcut astfel, cum ar fi o rana de pe mama ta, un semn de consum ilegal, poți suna 112 si spui ce și cum, iar ei vor trimite mascații și îl vor scoate obligatoriu din casa.
Aceste lucruri sunt foarte sensibile și greu de învins, dar trebuie sa te ți tu de asa ceva!