| catina a întrebat:

si multumesc anticipat celor care imi pot raspunde la o problema pe care o am. Ce procent de mostenire am eu dupa 35 de ani de casatorie legala cu actualul sot (din prima casatorie am 4 copii) in situatia in care casa in care stam de 38 de ani este mostenita de sotul meu de la mama lui, si impreuna cu actual sot am un copil de 33 ani? Cat si ce mostenesc eu, cat si ce mosteneste el? Si daca cei 4 copii ai mei din prima casatorie au drept de mostenire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 319/1944 pentru dreptul de mostenire al sotului supravietuitor mostenesti 1/4 din casa si copilul vostru mosteneste 3/4. Copiii tai din alta casatorie, daca nu au fost adoptati de actualul sot, nu au dreptul la mostenire dupa acesta. De asemenea ai dreptul sa locuiesti in casa pe tot timpul vietii. Un Craciun Fericit si numai bine!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe tine te interesează averea după atâția ani de căsnicie cu el în viață?
Interesant!
Întotdeauna soțul supraviețuitor are o parte mai mare din moștenire indiferent de numărul de copii supraviețuitori, mai exact pentru tine 1/4 iar 3/4 pentru copii. Moștenirea poate fi pe cote părți sau în devălmășie.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Legal e cum a spus ioandelasal.
În mod normal ar trebui 0 tu, 3/4 el şi 1/4 fiul vostru.
Casa nu este dobândită în timpul căsniciei şi nici nu ai contribuit tu în vreun fel astfel că deşi legal ai dreptate, în mod normal tu nu ar trebui să primeşti nimic!
Salut.

| Eugenica a răspuns:

Nu poti mosteni pe cineva in viata...

| meLysa_5162 a răspuns:

Din cate stiu departajarea este in functie de partaj(daca e voluntar) paratajarea va fi 50%-50% in cele mai multe cazuri, astfel, fiecare partener isi va alege bunurile dorite, urmand sa redacteze un document numit "tranzactie"(adcest document il intocmeste un avocat); sau daca este involutar impartirea bunurilor se face de catre instanta de judecata in functie de natura bunului; domiciliul si ocupatia; imbunatatirile sau constructiile facute; din cate stiu eu bunurile care se partajeaza sunt doar cele acumulate dupa casatorie, in cazul in care casa este mostenita nu cred ca va intra la partaj. dar cel mai bine este sa contactati un avocat. succes happy