| Raluca_Elena_2000 a întrebat:

Cum o pot proteja pe mama de tata?
Mama vine uneori târziu de la muncă și tata devine gelos ca nu este acasă la timp și face mereu scandal pentru că nu îi ajung banii!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vorbi cu tatal tau, cu rude apropiate sau persoane cu influenta asupra lui, in sensul de a-l convinge sa nu mai faca scandal, altfel n-ai cum o proteja.
Daca mama ta se considera in pericol poate solicita un ordin de protectie, conform L.217/2003, privind combaterea violentei in familie, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.

| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui mama ta sa facă ceva, vorbește cu ea si spune i ce mult te afectează, și ca situația de acasă e una stresanta pentru tine. Eu zic totuși sa nu ți faci griji, ea este om adult și știe sa se apare.

| aimullah123 a răspuns:

Teoretic nu ar trebui sa te bagi in probleme lor.
Practic e normal ca iti pasa pentru ca ii iubesti.
Cel mai simplu ar fi sa mearga amandoi impreuna la psiholog.
Dar nu cred ca vor vrea...
Oricum sa nu te stresezi pentru problemele lor. Sunt maturi ar trebui sa stie sa si le rezolve.

| gabriielaaa a răspuns:

Vorbește cu mama ta si vezi care is cauzele de ce se ceartă de ce ea întârzie sa stii ca fără foc nu iese fum poate stă peste program sau cu colegele ei la o cafea suc totuși. Fără comunicare nu ai cum sa rezolvi nimic eu mereu fac pe pshiologu cu ai mie chiar le dau si sfătuit. Dar trebuie sa fii tu mai mature ca iei si să îi înțelegi.

| Roxana666667 a răspuns:

Buna! tot ce poti face tu e sa ii arati ca o iubesti, sa i fii aproape.Un copil nu poate rezolva problemele parintilor.Si din pacate copiii sufera cumplit cand vad certuri intre parinti.

| PurpleStardust a răspuns:

Am trecut prin asta, o să îți spun un adevar pe care l-am prins prea târziu. Doar mama ta se poate proteja, tu nu poți decide pentru ea. Mereu mă întrebam ce o ține lângă tata, care facea scandal pentru fiecare 5 minute întîrziate acasă. Dar vezi, undeva asta era decizia ei.