| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie mare de ajutor, nu stiu ce sa mai fac.

Tata este plecat la munca in strainatate.

Tatal meu de vreo 2 saptamani bea incontinuu, in nicio seara cand vorbeam la telefon nu era treaz, iar vineri seara, mama mergea la servici de noapte, tata a sunat-o pe mama la telefon si a inceput sa ii faca scandal fara niciun motiv ca cica ii cheltuie toti banii si ca umbla dintr-un barbat in altul, iar mama i-a spus ca nu este adevarat ce zice el si ca mai bine vorbesc dimineata pentru ca se face de ras si o poate da afara de la serviciu, iar tata a spus ca si noi il facem pe el de ras.

Eu cu mama stau mereu, mama nu iese din casa decat sa cumpere de mancare si la servici, in rest sta cu mine in casa.

Dupa ce ca mama ii face toate poftele, l-a spalat si pe picioare, tata se comporta cu mama de parca ar fi ultima tarfa, ceea ce pe mine ma afecteaza.

Cand scriu asta imi vine sa plang si mi-e mila de mama si de ce ii face tata.
De 5 ani se cearta si asta eu nu mai suport.

Nu mai stiu ce sa fac, sunt la pamant. Acum ma simt putin mai linistita ca m-am descarcat.

2 răspunsuri:
| sindrom_8374 a răspuns:

Poate trece peste ceva despre care voi nu stiti de se comporta asa...

| nebunaaiadinnoapte a răspuns:

Am avut aceeasi situatie cu tatal meu dar parintii mei au divortat. Nu trebuie sa plangi ca totul o sa fie bine asa ca vorbeste cu mama ta despre problema asta si intreab-o de ce este tatal tau asa ca poate exista o explicatie. In opinia mea ar trebui sa divorteze, ai o sotie, o femeie care te trateaza ca un rege si tu o faci sclava? Nu, asa nu se poate si cel mai rau este ca aceasta situatie te raneste si pe tine (am trecut prin aceeasi chestie si am avut depresie si anxietate) si pe langa asta de ce sta mama ta ca o sclava? E o femeie puternica cu o floare de copil, sunt sigura de asta si sunt si mai sigura ca e in stare sa opreasca sarada asta in loc sa stea in chin si daca nici asa nu se poate spune-i cateva vorbe tatalui tau si chiar vorbeste si cu alte rude si prieteni si s-ar putea sa te ajute. Iti doresc tot binele din lume si sper ca tu si mama ta sa fiti bine xx