| Gabrielg29 a întrebat:

Cum pot castiga respectul tatalui meu?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti de varsta cand deja lucrezi, atunci:
- daca tata iti vorbeste vulgar, inseamna ca asta-i vocabolarul lui, invatat de copilarie si la scoala. N-ai ce face, nu prea sunt sanse sa corectezi "cei sapte ani de acasa".
Se trateaza cu "ne-bagare in seama"!

In privinta ca nu ai prietena la varsta ta: ii pot da dreptate. Poate ai ramas cu retinere dupa cele vazute si ti-i frica sa nu fii si tu inselat la randul tau. Nu-ti fie frica sa cunosti fete, cat mai multe, sa-ti formezi o idee si experienta proprie despre viata de cuplu!

Si despre inselare intre parteneri:
Se poate intampla oricui, din imprejurarile momentului sau din pura curiozitate. Problemele incep atunci daca se afla si daca cel/cea inselata nu stie sa trateze problema.
In cazul inselararilor repetate, de regula vina trebuie cautata prima data in cel/cea inselat(a), adica motivul pentru care se cauta inlocuitor(oare) in alta parte...
Povesti lungi, de cand lumea, si totdeauna se rezolva cumva.

Nu-ti fie frica, cauta-ti prietene, cat mai multe si fumoase!winking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Indiferent ce i ti zice este tatăl tău, trebuie sa il respecti, mama ta se vede ca si a sacrificat viata pentru tine traind alaturi de un om care o insela, dar asta nu i ti da dreptul tie sa faci misto de el, asa cum ti a zis alt utilizator, foarte bine ca ai servici sa-i ca ajuti la cheltuielile casei, nu ai zis ce vârstă ai, in ceea ce priveste prietena ai tot timpul din lume sa ti faci una, cand vei considera ca este momentul potrivit, tu trebuie sa vorbesti cu tatăl tău si sa vezi de fapt care este problema si de ce mereu se ia de tine, obisnuieste să bea? Poate atunci se ia de tine, vorbeste i cand este "treaz" nu cand este băut, asta daca el bea, daca nu bea si vorbele astea ti le zice mereu, atunci clar il deranjează ceva la tine, ai incercat sa vorbesti cu mama ta? Ea cum se poartă cu tine? Mai ai frati sau surori? Daca da, tatăl tău cum se poartă cu ei/ele? O zi frumoasă.

| ALGator a răspuns:

Da, e o situatie neplacuta din cauza a mai multor neplaceri care se adunasi care iti fac tie rau. Nu rezulta ce varsta, profesie ai, daca stai sau nu acasa cu ei, care este fondul tatalui tau.
Sa o luam pe rind. Trebuie din aceste lucruri care te intristeaza sa le elimini pe cele mai putin esentiale (cu care "se poate trai") si pe cele imposibil de shimbat.
Tatal tau pare sa fie un individ care nu are notiunea corecta a respectului. Lucrul acesta e frecvent in societati in care respectul se practica si intelege gresit, adica numai de sus in jos.
Asa stind lucrurile, se pare ca el mai bine de atita nu poate. Asta nu inseamna ca trebuie sa i se permita orice.
Incepi prin a accepta ca tatal tau nu e un erou sau un gentleman. Mai curand el pare a fi un mare "taran". Poate ca e complexat pentru ca tu esti mai bine ajuns sau mai cult pentru el. Poate ca insistenta mamei sa il pastreze linga ea "de dragul tau" (in perspectiva timpului pare ca asta nu a dus la un mare cistig – de dragul tau te-ai ales cu cineva care te umileste la tine acasa) a dus la faptul ca mai rau s-a indirjit impotriva voastra.
Parerea mea e ca trebuie sa-ti impui sa te porti ca un gentleman cu el, dar fara lingusire si concesii. Esti deasupra lui ca individ. Daca vrea el sa te numeasca "taran" OK, si ce daca?
Faptul ca a inselat-o pe mama ta e un lucru neplacut dar e mai bine sa fie luat asa cum este. In mare parte sunt lucruri deja intimplate.
Poate poti avea o discutie linistita cu mama ta, fara reprosuri. O poti intreba ce parere are si ea despre lipsa lui de respect fata de tine. Daca simti asa, poti sa-i marturisesti ca tu nu ai nevoie de acest om si nu iti face bine prezenta lui. Poate ca asta o linisteste si pe ea, sa nu simta ca o datorie sa continue relatia cu el (poate ca el are un rol important in bugetul familiei incit sa fie greu fara el, dar asta e altceva).
Faptul ca muncesti si traiesti din banii tai e cel mai fantastic lucru, pe care trebuie sa continui sa construiesti. Ar fi de preferat daca nu vei mai locui cu el, daca vei avea un contact redus la minim in acelasi timp pastrind legatura cu mama.
Nu cred ca ar avea efect bun sa il infrunti, sa ai o confruntare cu el. Poate ca odata cand te simti in forma sa faci o clarificare, sa afle ca din cauza comportarii lui el nu reprezinta nimic pentru tine (nu e o icoana) ca sa nu isi faca iluzii ca depinzi de el psihologic.
In rest, daca poti, nu te necaji. Nu ne alegem rudele. Sa nu cadem in greseala sa credem ca rudele noastre trebuie sa fie perfecte. Un tata care e un badaran tot badaran ramane pentru fiul lui. Nu exista nicio aura de sfint in jurul capului lui care sa il scuze.
Succes!

| ALGator a răspuns:

Se poate trai si fara respectul si parerile bune despre tine ale tatalui tau, mai ales daca stii ca tu insuti nu ai ce sa-ti reprosezi.
Ocupa-te si cultiva respectul tau pentru tine. Fa lucruri ca sa fii multumit tu de tine. Cu asta va veni si respectul din partea altora, poate mult mai valorosi decat tatal tau.

Uite, pentru intrebarea pe care ai pus-o, tinind seama de situatia in care esti, ai cistigat respectul meu sincer.

| FaraNume1245 a răspuns:

La fel ca al oricarei alte persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebuii sa te doara-n pix. laughing

| n1445 a răspuns:

Problema a inceput cand mama ta i-a permis sa o insele. Presupun ca tu ai reprezentat pentru el o piedica atunci cand a vrut sa plece si de aceea te trateaza urat. Parerea mea este ca mama ta ar fi trebuit sa nu-i permita sa o insele, eu daca as fi fost in locul ei m-as fi despartit de el pentru ca un astfel de om nu merita sa fie tata, nu stie sa fie tata... Sfatul meu este sa discuti cu tatal tau despre asta, sa il intrebi cu ce il deranjezi si de ce se poarta urat, iar daca nu functioneaza sa il ignori.

| escapegoatxd a răspuns:

Nu o lua ofensativ, dar tatal tau e un ***. Imi pare rau de mama ta ca e o femeie asa buna si trebuie sa suporte asa un om. Nu o sa poti sa-i schimbi personalitatea tatalui tau, daca asa e de mult, nu mai poate fii schimbat acum. Imi pare rau. Totusi, poti sa-i bagi cateva replici sa-i faci ziua amara, sa-i zici cat de ratat este, te gandesti tu la ele. Dar problema este ca, nu ai mentionat forta dintre din si el, in caz ca-i zici ceva ofensatoriu sa te loveasca, etc.
Daca tot traiesti pe banii tai, du-te intr-un bloc ceva, scapa de el.
Poti sa-i spui ca macar tu nu o sa devii un **** al existentei umane. Cum am mai zis, nu te simti ofensat de ce-am zis eu, eu doar urasc asta.

| Klein_Anita_1992 a răspuns:

Ce raspunsuri...
Sfatul meu este:
Niciodata nu raspunde la rau cu rau, niciodata. Nu faci decat sa agravezi conflictul. Mama ta ti-a vrut binele dar poate ca era mai bine un divort. Nu e treaba tatalui tau daca ai sau nu prietena, nimeni nu are dreptul sa se ia de tine pe treaba asta. Nu te ingrijora!
Citeste multe carti de psihologie, mergi chiar la un psiholog (ai grija sa fie ok) si fa-ti un cerc solid de prieteni, rude care sa te ajute. Se poate, succes!

| YunoLovesAnime a răspuns:

În acest caz, trebuie să-i plătești cu aceeași monedă. Face mișto de tine? Nu te respectă? Fă-i și tu la fel. "Înțeapă-l" cu vorbe dure și adevărate. Știi tu, adevărul doare. Nu e nevoie să-l jignești cu cuvinte vulgare, e de ajuns să-i dai peste nas. Cuvintele dor.
Faci asta doar dacă chiar vrei să se simtă afectat, dacă nu îl lași să vorbească singur. La bătrânețe o să aibă nevoie de ajutorul și respectul tău. Fă-l conștient de asta. happy