| Abracadabra22222 a întrebat:

Cum pot sa am mai multa incredere in iubita mea? Sunt mereu gelos chiar daca nu ii arat asta si ma gandesc aproape mereu ca ea vorbeste cu mai multi baieti pe Facebook(mi-a spus ca mai are niste prieteni cu care vorbeste dar doar asa gen amici si tot mai aduce vorba de unul de altul uneori ba chiar cand ne mai uitam la unele poze impreuna de pe telefonul ei mi-a mai aratat unii dintre ei, altii ii dau comentarii la pozele de pe Facebook) sau ca s-ar putea intalni cu altii pe la spatele meu, nu am cum sa o urmaresc la fiecare pas, chestia asta ma impiedica sa o iubesc neconditionat, gelozia asta imi este o piedica si asa eu sunt destul de instabil emotional din cauza mai multor necazuri in dragoste. Ce imi sugerati sa fac? Sa ii cer contul de Facebook sa vad cu cine vorbeste sau aveti alte variante? Mi-as dori sa scap de sentimentul asta de gelozie si sa fiu foarte ok cu anumite chestii, ca si ea are nevoie de prieteni(gen masculin) si ca imi este de aste de ajuns ca ea ma iubeste si nu mi-ar face asta, dar totusi nu pot sa scap de acest sentiment. Va multumesc pentru atentie si va urez o zi buna si imi pare rau daca a fost o exprimare mai intortocheata.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu exista o solutie pe care sa o pui in aplicare de unul singur. Nu cred ca exista unul singur dintre noi care sa nu fie gelos intr-o astfel de situatie.
Si hai sa fim seriosi, majoritatea barbatilor se "imprietenesc" cu fete ca poate le pica ceva. Noi nu stam de vorba despre ce a mai facut vedeta X sau Y sau cu ce s-a imbracat Z, sau ce pantofi si-a luat "prietena de pe net" sau cum se coafeaza la nunta amicei. Noi avem prieteni cand avem preocupari comune si/sau facem lucruri impreuna, sau avem amintiri comune sau ne-am ajutat in cine stie ce situatie.
Eu as vorbi cu iubita. I-as spune ca sunt gelos pe timpul si atentia pe care le acorda altora. Spune-o ca pe o informatie, nu ca pe un repros si nu cauta cearta. Vezi ce solutie propune ea. Categoric nu ii ceri tu contul. Daca isi doreste relatia cu tine si nu are nimic de ascuns, probabil ca iti va oferi ea toate datele ca sa vezi ca nu are nimic de ascuns. Daca nu face asta, bineinteles ca ai motive sa fii gelos.
Din ce am vazut pe la amicii mei, retelele de socializare sunt foarte periculoase, mai ales pentru o relatie in care nu merge totul foarte bine. Unul sau altul dintre ei, in loc sa faca un efort pentru a rezolva problemele, va lua calea mai usoara, aceea de a "scapa pe alaturi" cu persoane de pe astfel de retele.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Azi unu a publicat in Facebook un comentariu, la 70 de ani nevasta iti aduce un pahar cu apa nu prietenii, nu pune pret pe prieteni pentru ca ei nu vor fi sa iti aduca paharu cu apa, pretuiesteo pe ea. Asa poti sa-i zici tu sa iti dea datele ei de Facebook ca sa intri in contul ei sau la 70 de ani sa-i aduca apa lingaii din Facebook cu care discuta. Intro relatie cand ambii parteneri au un sector din capitala plin de prieteni aia nu se considera relatie pentru ca toti se baga intre cei indragostiti si strica relatia. Prieteni pot fi in jur de 4-5 si aia sant cupluri nu singuri, nu am vazut om serios care sa fie cu partenera ei si sa se duca la betie cu prietenii sau ea sa iasa afara cu prietenele, se intalneau cu alti amici care si ei aveau partenere fara a avea probleme.

| MarianWLF a răspuns:

Cati ani ai? Hai in pm sa vorbim mai multe, si eu am fost gelos pana am invatat niste lucruri esentiale.

| Hammurabi a răspuns:

Păi gelozia asta o să-ți distrugă și relația ta cu ea și o să te distrugă și pe tine încet, încet.
Trebuie să înțelegi că pe o femeie nu vei putea niciodată să o ții cu forța lângă tine.
Ea stă cu tine doar pentru ceea ce ești tu. Și acest "ceea ce ești tu" trebuie upgradat permanent. Singurul lucru pe care tu îl poți face, e să muncești la "îmbunătățirea" ta permanentă.
Aici greșesc toți. Pentru că au impresia că dacă au intrat deja într-o relație, ei nu mai trebuie să depună nici un efort. Nici măcar minimul efort pe care l-au depus când au început relația.
Și dacă peste asta mai vii și cu pretenții și îi ceri anumite lucruri, începi să-i faci program și îi impui restricții, ai deja rețeta ideală pentru a te părăsi.

| Plato a răspuns:

Nu te invinovati pentru gelozie, e normal. De asemenea, increderea e fundamentala intr-o relatie. Ti-as putea sugera un mic test, cere-i sa renunte definitiv la prietenii baieti, daca accepta e clar ca tine la tine mai mult, iar atunci ii poti spune sa-si pastreze totusi prietenii; daca refuza, in schimb, ai putea sa-ti pui niste semne de intrebare. Ai grija ca s-ar putea sa se supere, sa zica ca nu ai incredere in ea, asa ca fa-o inteligent. Cat despre contul de Facebook, nu mi se pare normal sa i-l ceri, personal e personal.