| chupachups1234 a întrebat:

Cum pot sa fac a, i, t, s cu caciulita si virgula sub? Nu in word.

10 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Intri la start, control panel, regional and languege options, o sa-ti apara un tabel si alegi de pe sagetica romana, apoi ok. o sa-ti apara o casuta pe ecran pe care o sa scrie EN si dai pe ea si pui pe RO. apoi [ ] \; ' acestea vor deveni a, i, t, s cu virgula

| Cσσкiє a răspuns:

Hey. Încearcă Alt + Shift. Nu uita, în timp ce ţii apăsat pe Alt apeşi şi pe Shift. Acum foloseşti tastele [ ] \; ' pentru ă, î, â, ş şi ţ. XOXO.

| Sconcsiş a răspuns:

Schimbi tastatura din dreapta jos (ai pus probabil pe EN; seteaza pe RO)
Apoi in loc de unele simboluri vei avea diacritice. Incearca [ ] \; '

| Ramooon a răspuns:

Banuiesc ca in dreapta ai undeva o iconita in care scrie en sau ro dupa caz si o mica tastatura dai clik pe ea si selecteaza romana sau ro, apoi le vei gasi pe tastele din partea dreapta respectiv cele cu {];'\,./ aceste semne... daca nu ai limba romana instalata in calculator ar trebui sa descarci un mic programel de pe net cu limba romana pentru tastatura http://cscara.com/program-pentru-diacritice.html ai si un mic tutorial acolo, bafta

| Maryabaii a răspuns:

Eu la calculator dau shift+alt si dau pe []\;' dar e setat in ro sau poti sa le iei de pe wikipedia. Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.diacritice.ro/ ai acolo tutorial ca n-am timp sa-ti explic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sistem de operare ai vrei sa ghicim noi:
-pe linux (in bara de sus la tastatura dai Romania si stergu USA) apoi cu alt + a de exemplu se obtine a(a 2-a litera din alfabet));
-pe windows (nu merge, teapa sau poate foarte greu mie oricum nu mi le afiseaza, da bine ca pe pc am si windows si linux);
-pe mac(chair nu stiu sad sa nu ma faci neserios si sa precizezi si tu mai multe ca nu-ti raspundem daca nu dai mai multe detalii, eu o sa ma documentez).
DA-MI Funda MACAR CA M-AM MUNCIT CEVA SA-TI RASPUND LA INTREBARE big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge

| AgentKiller22 a răspuns:

Vă mulțumesc

| StefyDenis a răspuns:

Park cu un program