| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa lupt cu depresia din timpul divortului? Eu l-am initiat, dar tot sunt tare deprimata...

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Nu este o fericire, dar gandeste-te ca nu esti nici prima si nici ultima in aceasta situatie...Incearca sa iti acorzi mai multa atentie, chiar daca nu iti mai arde de nimic si ai senzatia sa toate drumurile s-au inchis pentru tine...Plangi daca vrei, vorbeste cu ego-ul tau, dar intotdeauna "ajuta-te singura"... Respira adanc si la drum! Sunt lucruri mult mai importante pe care trebuie sa invatam sa le pretuim. Si de ce nu, cred ca si membrii acestei comunitati te pot ajuta sa zambesti putin!

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ceea ce simti este normal, divortul este o perioada dificila. Chiar daca l-ai initiat tu, nu inseamna ca nu poti sa te simti trista. Aveti copii? Ar fi bine sa mergi la un consilier, care sa te ajute sa treci mai usor prin aceasta experienta; daca nu lucrezi asupra acestei depresii se poate prelungi si dupa ce divortul e pronuntat.

| Linda a răspuns:

Care e motivul principal pentru care ai intentat divortul? Poate nu esti convinsa ca este cea mai buna solutie...

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa treci peste asta, gandeste-te ca ce a fost inainte nu va mai exista de acum incolo, asa vei fi mult mai linistita si iti vei putea trai viata mai departe.Bafta multa si treci peste asta, este greu dar vei vedea ca se merita, mai mult conteaza linistea ta sufleteasca decat ceea ce ai avut in trecut.

Janina
| Janina a răspuns:

De cate ori se inchide un geam Dumnezeu iti deschide o usa!

| mioara a răspuns:

Incearca si bea ceai verde si te vei linisti si cu Dumnezeu inainte.

| gabriellas a răspuns:

Nu esti nici prima nici ultima femeie in situatia asta si sunt convinsa ca ai avut motivele tale. Atunci? Bucura-te de libertatea pe care o vei avea. Asuma-ti noul statut cu fruntea sus si vei trece peste toate obstacolele. Zambeste, fii optimista si cum un prieten mi-a zis odata: nu te uita nici in stanga, nici in dreapta. Succes, putere, echilibru si multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista anti-drepresive dar ia-le doar cu voia medicului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In topul factorilor care produc depresia reactiva pe locul 2 (dupa moartea unei persoane apropiate) se afla divortul. nu conteaza ca tu l ai bagat. e normal sa fii deprimata. e o schimbare majora in viata ta, te ai despartit de omul pe care l mai iubit, te simti singura, poate stigmatizata de unele persoane. psihoterapia de calitate ar putea sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamna va inteleg si sint alaturi de dv.Sa fiti deprimata e ceva normal.Ma face sa va gasesc nevinovatia.Alegeti starea de non minte. Faceti curat de 2-3 ori pe zi dar sa fiti in actiune toata ziua si cautati resurse pentru a depasi situatia.Nu lasa-ti organismul sa se odihneasca ziua astfel incit noaptea sa cadeti intr-un somn adinc si fara vise.