| ramy_5584 a întrebat:

Cum sa fac sa scap de timiditate.sunt foarte emotiva...ma pierd foarte repede cand vorbesc cu o persoana necunoscuta sau un baiat pe care il plac...nu pot sa prezint ceva in fata unui grup mai mare de oameni.nu-mi place sa fiu in mijlocul atentiei...si deseori ma subapreciez... ce sa fac sa scap de astea? help me...please

Răspuns Câştigător
| oooooooo a răspuns:

Parca m-ai descris pe mine...
stai linistita, nu esti singura fata timida de pe Pamant. poate o sa treaca pe masura ce cresti, incearca sa respiri adanc inainte sa spui ceva intr-un grup sau cand esti intrebata, incearca sa ai mai multa incredere in tine.prietenii ar trebui sa iti fie de un real ajutor.
mult succes ''in demersul tau de a scapa de timiditate''.

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Dezvoltare personala, cel mai indicat. Iar ceva gratuit, sa exersezi in oglind. O sa treaca pe masura ce cresti, ai sa vezi. Si eu eram foarte timida in adolescenta si, intrand in mai multe cercuri sociale, am cazut la pace cu timiditatea mea. Isi are si ea locul in anumite momente; in altele insa am nevoie sa pot prezenta proiecte, sa desemnez sarcini, sa imi spun parerea.

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa-ti invingi timiditatea prin mai multa exersare din partea ta.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Stai linistita!
o sa treaca cu timpul
cu cat te maturizezi nu vei mai fii asa timida si vei privi lumea mai altfel decat pana acum
si eu eram la fel ca tine laughing
ma pierdeam din orice, ma inroseam blushing foarte repede cand vb cu cineva necunoscut dar cu timpul m-am obisnuit si am scapat de aceasta senzatie big grinbig grinbig grin
bye :*

| christian a răspuns:

Strigi tare: Nu sunt timidaaaa!laughing

| Elena0210 a răspuns:

Asa e! Nu esti singura persoana asa. Noi ne cun un pic mai bine; in momentul cand ai nevoie de curaj bea un pic de alcollaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti pergatesti "discursul" cu mult timp inainte si cu mare constiinciozitate, nu esti o exceptie, sunt multi timizi, cei pe care eu ii cunosc cam asa procedeaza... succese

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt o persoana emotiva, chiar azi mi s-a intamplat sa pierd din cauza emotiei, desi imi pregatisem discursul foarte bine, dar atunci cand a trebuit sa-l zic m-am pierdut. pur si simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele meu m-a ajutat sa vad ca am nevoie de schimbare. mi-am facut vocea mai sigura si imi pregatesc discursul din timp in minte. Referitor la subapreciere intr-adevar e dificil. Trebuie sa ai alaturi prieteni toleranti care sa-ti faca macar de 3 ori pe zi complimentetongue succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt tot asa ...incearca sa nu stiu...sa fi impunatoare...si sa ai curaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt timida, si imi este greu sa ma exprim, demulte ori am raspunsul corect la intrebari si nu pot sa il spun,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa is si eu,,, si nu stiu nici eu cum sa scap.
e oribil. eu ma inrosesc imediat.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramy. esti unica, toti suntem si avem un caracter cu care atragem sau respingem pers, tu asta faci ii respingi,. fii tu insati dai drumu la panarama asta de guralaughing ce mi-ar place sa intre cineva in vb cu mine si sa imi povesteasca orice, Acea pers poti fi Tu! gandeste-te daca ar fi toata lumea timida ce plictisitor ar fi! big grin. interactioneaza pur si simplu, asta esti tu, daca spui prostii, nu conteaza, asta esti tu.:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica. "stai linistita "... pai ce sa-ti zic si eu sunt timid. si te sfatuiesc SA NU STAI LINISTITA. trebuie sa faci ceva in privinta asta... sigur ca se poate vindeca de la sine. cu oamenii din jur. dar nu trebuie sa-i respingi. chiar daca nu`ti prea place compania lor. incearca sa iei tu initiativa candva. chiar daca te vei simti prost.asa cum ma simt si eu. mda. ce sa mai zic. uite citeste asta http://www.despresuflet.ro/......t1564.html si daca vrea vreun frate/sora timid/a sa-mi zica pe timid_netratat(acum l-am facut :)) )