| CoconutPete a întrebat:

Salutare. Am si eu o problema si nu stiu ce inseamna sau ce sa fac.

Urasc din tot sufletul sa vorbesc la telefon. Ma ia cu palpitatii de fiecare data cand vad ca telefonul suna si de obicei nu raspund, decat daca stiu ca e ceva important. Prietenii mei ma "detesta" pentru ca cam niciodata nu raspund la telefon. Daca se intampla sa vorbesc la telefon, sunt conversatii foarte scurte. De multe ori ajung foarte repede la tacerea aceea incomoda, awkward silence. Pur si simplu ma pierd cand e vorba sa vorbesc la telefon.

Multa vreme am avut telefonul doar pentru cateva mesaje si apeluri necesare. Acum sunt intr-o relatie, iar prietena mea e genul de persoana mai vorbareata la telefon si care suna deseori sau asteapta sa fie sunata deseori. Tin foarte mult la ea si imi place sa vorbesc cu ea fata in fata, dar cand vine vorba de telefon sunt terminat, ma ia cu palpitatii, tremurat, transpirat, ma plimb prin casa. Nici nu stiu cum sa-i prezint problema mea, incat sa nu creada ca e ea de vina, pentru ca nu e ea de vina.

Ce e cu mine sau ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| Zitronen a răspuns:

Stiu cum e. Si eu patesc asa sa ma ia cu emotiile. Spunde ca iti este stricat microfonul si vorbeste prin mesaje. Sau putin curajlaughing

| MarinaaLarisaa a răspuns:

Dacă nu îţi place să vorbeşti la telefon, pur şi simplu spune-i şi puteţi vorbi prin mesaje sau pe facebook sau pe yahoo messenger sau unde vrei tu, dar nu la telefon.

| dia733 a răspuns:

Mai bine spune-i ca nu-ti place sa vorbesti la telefon si ca ar fi mai bine sa vorbiti online ca ocolo stai mai mult logat. Ex.: Skype, Yahoo, Facebook, etc.