| andreiffff a întrebat:

Cum sa îmi conving părinții să nu mă trimită la liceu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 123anneta a răspuns:

Bună. Ce știu eu referitor la tine este că sigur consideri că te descurci singur. Așa am crezut și eu! Nu! Varianta cea mai bună este să te ridici cu moralul și să înțelegi că școală și arta de a face ceva înseamnă foarte mult și timpul nu se mai întoarce pentru tine.Caută să te readuci să faci o muncă cât mai progresivă cât ai timp.Ai multe de învățat. Nu te stresa că materiile sunt grele și insistă la părinți să te susțină financiar dacă știi că este posibil. Eu asa te sfătuiesc. Succes

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te inscrii la facultate.winking

| darrio2007 a răspuns:

Nu iti raspund la intrebare pentru ca ce vrei tu nu are sens.
Daca nu te duci la liceu ce vei face?
Ingrosi randurile necalificatilor de pe santier?
Daca totusi nu vei ajunge la liceu, mai tarziu vei regreta acest lucru.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai cum decat discutand cu ei si tinand-o pe a ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil, fiindca au obligatia sa te trimita la scoala, ca altfel vor fi amendati, chemati la scoala sa dea explicatii de ce nu te trimt samd.

dar ce vrei tu sa faci acasa?
care este motivul de nu vei sa mergi la scoala?

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e vb ca ce face acasa, el poate are vise sa faca sport sa ajunga nu stiu ce, sau afaceri, sau altele.

Daca-s intrebati parintii de ce nu il da la liceu, o sa zica "nu vrea", si daca nu vrea, nu poti sa-l duci cu forta la liceu.
Sau poate vrea sa faca o meserie si atat.

Nu te intreaba nimeni de ce nu ti-ai dat copilul la liceu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le spui că nu te duci.

| Mosotti a răspuns:

Dar unde vrei sa te trimita daca nu la liceu? Nu poti sa convingi parintii sa te lase sa nu ajungi nimic in viata.
Fara liceu nu ai acces la mai nimic dupa aia, doar ca muncitor necalificat, stii asta?
Iar aia care zic ca vor sa faca altceva, nu e nici o garantie ca vor face, in sport, etc.

| Fatamuntilor a răspuns:

TREBUE sa faci cel putin 10 clase pentru invatmantul obligatoriu este asa format
Vezi detalii aici
https://lege5.ro/......ege-1-2011
Din pacate sunt destui tineri care sunt nevoiti se abandoneze din difrite motive...care este al tau?
Sa stii ca anii de liceu sunt cei mai frumosi pentru descori adevaratii prieteni

| Lioana a răspuns:

Pur si simplu nu ii convingi. Ii lasi pe ei sa te convinga sa mergi la liceu. Ce vrei tu nu e in avantajul tau.

| ReddY25 a răspuns:

E spre binele tau

| sadrian46 a răspuns (pentru ReddY25):

De unde știi tu, care nu îl cunoști, care este binele vieții lui.

| StrongHeart a răspuns:

Le spui frumos: mama, tata, vreau sa fiu prost!

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Te plictisești daca stai acasă
În viața dacă nu faci ceva sau nu studiezi e horror și anii de liceu sunt frumoși dacă alegi asta happy

| TheGentleman a răspuns:

Nu poți, pentru că 10 clase sunt obligatorii. În caz contrar și tu, și părinții tăî veți avea probleme cu autoritățile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o să reușești să îi convingi.

| vidia a răspuns:

Oricine experimentează mersul la liceu, nu înțeleg de ce nu vrei sa mergi, face parte din evoluția ta. Alții chiar si-ar dori sa aibă posibilitatea asta.
Analizează situația și vezi ce nu îți place, poate îndrepți ceva.

| danielteodor0 a răspuns:

Liceul nu e doar o metodă de dezvoltare ci și un loc unde ai oportunitate să cunoști omeni cu care sa poți sa relaționezi pe viitor.
Indiferent cât de mult te interesează materiile care se predau sau cât de mult crezi ca poți sa iei bacul fără ajutorul profesorilor sau cât de mult crezi ca te descurci fără bac la liceu poți sa întâlnești niște oameni cu care poți lega o relație de lungă durată

| Iisus2002 a răspuns:

Nu o mai tine pe a ta si asculta i ca nu e asa de greu precum pare....asa am vrut si eu sa nu merg la liceu si faceam probabil cea mai mare greseala din viata mea. Du te si continua ti studiile si mergi la o facultate ca de santieristi e plin peste tot.
Vrei ca toata viata sa lucrezi pentru altii in conditii grele gen frig si caldurta si etc?
Nu mai bine te duci tu frumos faci un liceu si iei bacul ala si apoi sa mergi la o facultate si sa devii ceva in viata?