| DomnishoaraTPU a întrebat:

Cum sa imi fac prieteni?!
Sunt putin timida si nu prea am prieteni.
As dori sa imi dati niste sfaturi despre cum sa fac o impresie buna despre cum sa fiu mai sociabila cum sa incep o conversatie cum ar trebui si cum nu ar trebui sa procedez?!
Si totusi voi cum v-ati facut prieteni?!
Stiu ca unii isi fac prieteni din intamplare dar mie chiar nu mi sa intampla...
:-((

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Mergi pe ideea de preocupare comuna. In general asta faci cu prietenii. Pentru ceea ce intrebi, nu exista retete. Exprima-ti discret aprecierea pentru cei din jur, nu-I vorbi pe la spate, nu ii minti, fii corecta si politicoasa. Fii atenta la ce spun ei, ofera-le ceva ce ei sa aprecieze (spre exemplu interesul tau pentru ei).

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu iti faci si gata.

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolscenti poti gasi un filmulet despre ce inseamna un prieten adevarat, care cred ca te va ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Vvistula a răspuns:

Pai ai colegi, trebuie sa fii prietena cu colegii, prin colegi, iti faci alti prieteni, iesi cu ei si tot asa apar altii, acum sa nu stai cu ori si cine ca nici asa nu e bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Dalia5didi a răspuns:

Eu m-am grabit si mi-am ales gresit prietena iar prietena adevarata de abia mai incolo "m-a gasit" am vb cu mai multi pana am gasit persoana cu care am avut cele mai multe in comun eu zic sa incerci sa vorbesti cu cat mai multe persoane din clasa ta sau din alte locuri si vezi cu care esti compatibila daca nu risti nu castigiwinking sper ca am ajutat :*