| DomnishoaraTPU a întrebat:

De ceva timp, sunt timidă şi puţin tristă.
Adică, nu prea am prieteni, mi-e frică să socializez, să am relaţii sociale,să vorbesc,nu prea deţin arta conversaţiei, ca să zis aşa...Mi-e frică ca atunci când mă întâlnesc cu fetele şi băieţi,posibilii prieteni aceştia să mă considere prostuţă, urâtă, ciudată, tocilară, nesofisticată...
Cum să procedez?!
Aş dori nişte sfaturi care să mă ajute să fiu mai sociabilă şi cum aş putea să intru şi eu într-o discuţie!
Fără sfaturi gen:
"Vorbeşte! Fii sociabilă!"
Exemplificaţi-mi cum să "Fii sociabilă, haioasă şi eu însămi!"

Răspuns Câştigător
| Yourevilfriend a răspuns:

Timida esti dintotdeauna.
Prin fi tu insuti, vreau sa-ti spun sa nu incerci sa pari altcineva in preajma oamenilor, nu te imbraca in ceva ce nu-ti place doar pentru ca ei" o fac, nu asculta muzica pe care o asculta ei, daca nu-ti place, fa-le pe toate in felul tau..si crede-ma cineva tot iti va ramane alaturi. Cred ca-i mai important sa ai un prieten, doi. putin.dar pe care sa te poti baza mereu, nu-ti cauta prieteni care sa-i ai doar pentru a iesi la sucuri si sa n-ai ce vb cu ei.
Si nu incerca glume, poate n-or sa-ti iasa, si n-as vrea sa stiu ca razi singura.laughing asa cum am mai patit-o si eu...asta dupa ce va imprieteniti suficient.
Doar vorbeste cand consideri ca este cazul, deci deageaba vb mult si fara rost. Sper ca ma-ntelegi.
Incerc sa-ti spun ca nu trebuie sa disperi, treptat te vei putea apropia de cateva pers, nu prea ai cum intr-o sapt.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrul ăsta nu se învață. Trebuie să fii tu însăți. Așa ești tu. Unii sunt sociabili, unii nu. O să fii o ciudată dacă încerci prea din greu.

Răspuns utilizator avertizat
| Harley18 a răspuns:

Fi puternica si doreste-ti sa fi sociabila.

| ade26de a răspuns:

Pai. fii chiar tu insati! happy
Nu trebuie sa te schimbi, ca nu esti semafor laughing! Cine vrea sa faca parte din viata ta te accepta asa cum esti! So. cauta prioritati comune, subiecte preferate si spune-le ca vrei sa vorbesti cu eiwinking.
Uite, ii poti invita la tine acasa. sa. va uitati la niste filme, sa faceti karaoke, sa faceti pizza..sau pur & simplu sa va plimbati prin parc! Bafta! :*. si cati ani ai?

| Geoyyy a răspuns:

Si eu patesc mai mereu fa-ti curaj! Eu imi caut un motto care sa ma motiveze un citat si de obicei mi l scriu pe incheietura mainii si cand imi e frica sa vb cu cineva imi aduc aminte de citat si imi fac curaj. Sper ca te-am ajutat happy