| Dede_4091 a întrebat:

Cum sa imi fac verisoara sa scape de frica intunericului? are 10 ani si doarme cu lanterna aprinsa noaptea... daca nu merge plange! A vazut un caz in care o femeie cand a dormit s-a trezit oarba...
Nu stiu ce sa ii mai zic! Parintii ei i-au stins beculetul si a inceput sa tipe si sa urle...
Ce sa ii fac si ce sa ii zic?
Dau funda pentru raspunsurile corecte!

Răspuns Câştigător
| madagascar a răspuns:

Las-o cu o lampa de veghe si eu fac acelasi lucru si am 21 ani deci nu o mai forta, lasa-i o lumina tu nu ai cum sa intelegi ce greu e pentru ea, eu nu suport intunericul complet, daca se intampla sa se taie curentul imi aprind candela altfel nu dorm, e ciudat da numai cine trece prin asta intelege, lasa-i o luminita cat de mica, altfel o faci sa ii fie si mai frica

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un consult psihologic, copii în general sunt temători în faţa întunericului.
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

Verisoara ta are 10 ani.
trebuie sa o iei incet. altfel se poate trezi traumatizata pe viata. ce ii costa pe parinti bateriile pentru lanterna? ai rabdare sa isi gaseasca ritmul ei. cind va fi gata, va "accepta" intunericul, nu e alegerea ta, e a ei. trebuie sa o intelegi si sa ai rabdare, si daca se poate, sa ii convingi parintii sa faca la fel.

| cornculapte a răspuns:

Sunt curioasa cum o sa-ti dai tu seama care e raspunsul corect, dar ma rog, uite ce zic eu: lasa-i lumina aprinsa peste noapte, ca nu e greu. Spune-i povesti cu copii care au invins frica de intuneric, cu supereroi care l-au omorat pe Bau-Bau ca sa-i lase in pace pe copiii din toata lumea, etc. Incearca sa afli de ce se leaga frica ei mai exact. Bau-bau? Fantome? Ce? Incearca sa o convingi ca nu exista, ca sunt doar filme si povesti. Dupa un timp s-ar putea sa scape de obiceiul acesta. Daca nu, peste cativa ani cu siguranta va renunta ca va creste si ea si va realiza ca frica ei nu e intemeiata. Deocamdata cu forta nu vei reusi nimic asa ca nu incerca s-o fortezi sa doarma cu lumina stinsa. Eventual dupa ce adoarme du-te si stinge lumina sau dormi cu ea o noapte cu lumina stinsa ca sa vada ca nu se intampla nimic.

| candycarrie a răspuns:

Am imed 18 ani si daca vad un paianjen mic pe mine lesin.fobiile se pot vindeca intr'un singur fel: sa iti invingi teama. ori traiesti cu ea, ori o infrunti, eu prefer sa traiesc cu frica decat sa trebuiasca sa ating un paianjen. nu e de glumit pentru ca fobiile sunt ca niste boli si sunt destul de neplacute uneori.

| zorialbi a răspuns:

Eu zic sa mergeti cu ea la biserica sa se spovedeasca si sa se impartaseasca si o sa vedeti ca se va linisti.

| elyssa20 a răspuns:

Pai eu am 20 ani si inca mi-e frica de intuneric, sotul meu rade de mine mereu, ca mai pleaca la toaleta noaptea si eu tocmai atunci ma trezesc si fug dupa el la baie laughing, sau cand tuna ma pun langa el si ma ghemuiesc ca un copil. e inca micuta las-o cu lanterna ca o sa ii treaca si fobia asta. pupici.

| Narfundo a răspuns:

Pai daca tu dormi noaptea cu ea, sau cand mai dormi noaptea cu ea, incearca sa stati mai mult pe intuneric si vorbiti orice altceva in afara de problema aceasta.Chesti de fete, orice, vorbiti despre baieti sau despre jocuri, vise, zodiilaughing. Incearca sa o faci sa se obisnuiasca sa stea pe intuneric, fara sa se mai gandeasca la porcarii.Eu unu imi tachinez varul care este mai miclaughing. Cand vine pe la mine ii bag un film horror ca sa fiu sigur ca il aranjez, apoi povestim pe intuneric chestii infricosatoare.Desi il sperii, stiu sa il scot din starea aceea, asa incearca si tu tongue.

| Narfundo a răspuns:

Apreciez sinceritatea rozahappy si eu ma mai lupt uneori cu problema intunericuluilaughing.

Răspuns utilizator avertizat
| AdiSR a răspuns:

Ii ascunzi orice sursa de lumina!

| robert123 a răspuns:

Verisoara ta nu se teme de intuneric fac o paranteza(nimeni nu se teme de intuneric se teme de ce s-ar putea afla acolo)incearca sa ii explici ca nu este nimic acolo

| claum01 a răspuns:

Intra cu ea in camera seara si stinge becul. Spune-i sa nu ii fie frica pentru ca esti u acolo. Spune-i ca intunericul e doar ziua fara de lumina.Sa se gandeasca cum sunt lucrurile asezate in camera si ca nu va pati nimic daca sta cu becul stins.Repeta asta cu ea si incetul cu incetul va reusi sa-si invinga teama pentru ca orice colpil de varsta ei se teme de intuneric.

Sau poti sa ii spui ca eroul/eroina ei preferat/a din desene nu se teme de intuneric(ex:sportacus)si asa ea va incerca sa-l/o imite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, parerea mea este ca copilul, cand este inca bebe in burtica mamei, nu vede, ok? pe parcurs el isi dezvolta vedere.la cateva zile, clipeste foarte mult, la cateva luni, un copil poate orbi daca este expus la prea multa lumina, si intr-unfinal se obisnuieste, si incepe sa renunte la viata de 'liliac". totin credem sau credeam in astfel de povestioare, si am citit ca fobiile apar abia dupa 2 ani jumate in sus, pentru ca atunci cand esti mik, creierul nu reactioneaza, totul e un joc, iar bebelusul e ca un "zombie', nu diferentiaza binele de rau.asa se intampla si in cazultau, poate ca verisoara ta a avut o experienta nplacuta cand era f mikcutza.eu pa la 11 ani(acum am 12:)) ), am dormit cu veioza langa mine, daca mi se ardea becul, aprindeam lumina din camera parintilor sau din ebaraua mea, altfel ma sufocam tremurand cu ochii stransi de firika bagata sub patura, cu perna pestemn.mai ales, am fost speriata odata la 8 ani, cu filmul acela"Chucky", si murem de frica, nici cu lumina nu mai dormeam, imi era frica chiar si ziua.trb sa o iei usurel, eu am scapat singrua de aceasta frica, mai ales de cand am inceput gimnaziul si faceam glume pe seama"fantomitzelor"si "Bau-bau". stai cu ea, stinge-i usor lumina, sau aprinde-o apoi stinge-o si spune-i ca e ziua fara lumina, si ca doar cei puternici supravietuiesc:))http://www.nou-nascuti.ro/ghidul_parintilor.html?id=1598

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fiecare seara ii poti citi cate ceva potrivit varstei ei. cand eram mai mica pe la 9 ani si mie imi era frica de intuneric pana cand verisoara mea mi-a citit cartea fenomene stranii. de atunci am inteles ca povestea cu bau bau este o inventie a oamenilor din trecut si sa fim realisti: cand ii este frica sa se gandeasca ca Dumnezeu este cu ea si nimeni nu-i poate face rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana adoarme stai cu ea cu lumina stinsa si eu am 10 anisori si mi-e frica de mor de intuneric bine pe la 9 ani eram infricosata dar la 10 ani cam asa m-am mai osbinuit stau cu plapuma pe cap si stau pe o parte dar nu trebuie sa vada deloc televizorul sau fereastra
ai inteles? dar cati ani ai

| sellyyy a răspuns:

Spune-i ca Bau-Bau a murit sau spune-i ca vine decat la baieti railaughing. ma rog sincer nu stiu ce sa-ti spun.mai bine sa consulte un doctor ca asa nu cred ca poate face ceva. aasa s-a invatat si dureaza mult sa se dezinvete. sper ca te-am ajutat cat de cat. fundita? sincer si eu am firka de intunerik dar nu foarte rau

| bianca684 a răspuns:

Pai de ex eu am 11 ani si imi e frica sa stau singura in casa pentru ca ceilalti sunt in casa mai noua si eu am calculatoruk aici si imi este foarte frica...verisoarei tale lasa-i o sursa de lumina dar totusi spune-i ca intr'o zi va trebui sa invinga aceasta frica...asa gandesc euwinking

| yupy a răspuns:

Spune-i ca aia inveteaza fel si fel de prostii ca nu sunt adevarate.

| BlondutaMam a răspuns:

Eu i-am luat fetitei mele o lampa de veghe in forma de broscuta roz si am scapat de problema.
http://magazinsalajan.com/....../index.php