| faranume_2206 a întrebat:

In primul rand salut TPU. In al doilea rand,, acluofobie". Cu asta ma confrunt de pe la 4, 5 anistraight face. Pentru cei care nu stiu ce inseamna acluofobie le spun eu. Inseamna frica de intuneric. Deci in cazul meu aceasta fobie a inceput la sfarsitul primei copilarii datorita unor vise straight face. Cand eram mic, noaptea aveam mereu cosmaruri, ma trezeam din somn tremurand si tipand, si ar mai fi ceva straight face nu stiu cum sa explic,, fenomenul " dar ca sa imi treaca,, cosmarurile " si sa nu ma mai trezesc noaptea si sa tremur, atat parintii cat si bunicii ma duceau la o femeie mai in varsta sa-mi toarne cositorul. Dupa ce mil turnau nu mai aveam treaba. Asa pentru o perioada de timp si anume un an. Dupa un an reveneau obiceiurile. Timp de 4 ani am avut probleme de cate ori mai visam imi turnam cositorul. Adica l-am turnat d evreo 4 ori apoi au incepat,, visele". Insa deoarece totul se petrecea noapte, normal ca a aparut si frica de intuneric. De asta nu am scapat straight face. Si mi-ar prinde bine niste sfaturi si pareri. Cand sunt singur trebuie sa am o lumina cat de cat sa luminezi camera. Altfel mor de frica straight face. Cand mai sunt cu alte persoane nu imi este frica de intuneric. Dar cand sunt singur... De dormit dorm cu o veioza aprinsa cand sunt singur. Avand in vedere ca am 16 ani jumate, orgoliul meu vrea sa rezolve problema asta. Adica am 16 ani si dorm cu veioza aprinsa? straight face Cam naspa. Deci ma puteti ajuta cu ceva va rag?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa iti fie frica de intuneric imagineaza-ti ca nu este nimic real ce se intampla.
Din propria mea experienta pentru ca si mie mi-a fost frica de intuneric.O rugam pe mama sa astepte sa ma culc eu si apoi sa-l stinga cand il stingea mai devreme si stateam cu ochii deschisi parca vedeam niste mostri care erau in camera eram foarte speriata.
Dar apoi mi-am dat seama ca nu este nimeni acolo de aceea daca vezi si tu asta te duci acolo unde vezi mostrul si vei vedea ca nu este nimeniwinking.
Trebuie sa stii ca acesta "Frica de Intuneric"nu exista si ca e doar imaginatia ta.Fi optimist si fi sigur ca nu exista acele creaturi, frica de intuneric si asa vei dormi linistit daca nu crezi pentru ca acea frica esti nimic real.
Pa, pa!

| thealchemist a răspuns:

Deci ai vrut sa-ti rezolvi problema cu vrajitorie (mai bine zis parintii tai) iar acum nu mai poti scapa deloc de ea. imi pare rau dar cred ca ar fi trebuit sa te astepti la asta.
acum daca vrei sa scapi definitiv ar trebui sa renunti intii la solutia "traditionala" care nu e altceva decit vrajitorie si sa faci singurul lucru care garanteaza succesul, sa-ti infrunti frica. daca vei reusi vreodata sa ai curajul asta si vei incerca pur si simplu sa faci exact ce-ti provoaca frica o sa vezi ca frica va disparea de la sine, nu vei mai avea ce sa infrunti sau cu ce sa lupti.

| mistikk a răspuns:

Wow.Foarte interesanta povestea ta si eu prinsesem intr-un timp frica aceasta datorita bunicului meu care murise si visam in fiecare seara ca ma uitam in oglinda, il vedeam pe el si vorbeam si incepusem sa nu mai fac diferenta dintre vis si realitate dar dupa un timp am inceput sa imi dau seama ca totul se intampla in mintea mea si seara cand trebuia sa adorm ma apucam si ma gandeam la tot ce am facut ziua sau ce voi face in urmatoarea zi, in ce ma imbrac, uneori chiar repetam lectiile la romana si la istorie pentru ca materiile astea imi plac cel mai mult big grin si am inceput sa depasesc momentul mai ales cu ajutorul prietenilor cu care vorbeam nopti intregi la telefon ca sa nu ma simt singura.

| mistikk a răspuns:

Pai ti-am citit intrebarile mi-a luat ceva sa le citesc dar...laughing Deci mie mi se pare ca in scris nu ai nici`o problema cu socializarea nu stiu de ce crezi tu ca esti asa de timid pur si simplu te`ai obisnuit cu conceptia asta dar mie mi se pari un tip OKwinking

| Ciprian16 a răspuns:

Ei bine mi-a luat ceva pana am citit dar.am observat ca ai avut aproape aceleasi probleme ca si mine ...si eu cand eram mic aveam probleme cu cosmarurile [Nu vreau sa fac impresie chiar am avut]Dar cu timpul aceste probleme sau rezolvat am crescut si nu am mai avut aceste "cosmaruri"cat despre frica de intuneric eu nu "sufar" de asa ceva...dar uite aici>>>[sper sa nu ti se para chiar asa copilaresc http://www.copiisimamici.ro/......a1615.html
Bafta!

| Ciprian16 a răspuns:

Toate lucrurile lumesti sunt firesti atata timp cat se incadreaza in limitele normale. Frica de intuneric este o emotie de tip negativ dar utila pana la un punct. Aveti un copil caruia ii este frica de intuneric si nu vrea sa doarma singur in camera lui? Haideti sa vedem cum putem rezolva aceasta frica de intuneric.

[Frica de intuneric la copii] In primul rand, frica de intuneric izvoraste din mintea copilului. El are propriile sale ganduri pe care nu le impartaseste complet cu ceilalti. Cel mai adesea, frica de intuneric se instaleaza in jurul varstei de 5-7 ani si creste pe parcurs odata cu imaginatia tot mai bogata a copilului. El incepe sa vizioneze filme si sa citeasca diverse carti pentru copii, cu zmei si capcauni, ce ii starnesc diverse imagini in minte. Noapte, isi aduce aminte de ceea ce a vazut ori citit in cursul zilei si proiecteaza personajele precum monstrii din desenele vazute dimineata in spatiul real, din jurul sau.

Pentru a-si infrange teama, copilul trebuie sa fie confruntat cu temerile sale. Stand alaturi de el, convingeti-l sa priveasca catre partea intunecata de care ii este frica. Explicati-i permanent ca nu este nimic acolo. Spuneti-i sa se uite atent si sa observe ca nu este de fapt nimic acolo. In unele situatii, unii parinti asezasera acolo un cadou, sub forma unei jucarii, pe care copilul nu o mai vazuse si, dupa ce l-au convins sa priveasca spre partea intunecata explicandu-i ca nu e nimic rau acolo, au aprins lumina in locul respectiv si copilul a vazut jucaria. Ulterior, nu i-a mai fost frica de intuneric deoarece mintea sa asocia intunericul cu o jucarie care i-a facut o deosebita placere.

In acelasi sens, al imaginatiei copilului care incepe sa fie mult mai productiva decat la varstele mai mici, puteti sa ii canalizati energia spre imaginarea unor personaje pozitive. Daca el considera ca in intuneric se ascund doar fiinte rele, poate, la fel de bine, cu ajutorul dumneavoastra, sa isi imagineze ca sunt zane frumoase si bune, spiridusi jucausi si alte fiinte placute lui. Trebuie doar sa il stimulati vizual cu carti pentru copii ilustrate, in care sa vada inorogi, zane si alte fiinte placute si la vedere si, in acelasi timp, inofensive in viziunea celui mic.

| Annaa a răspuns:

Si mie imi este frica de intuneric. Inainte sa ma culc imi bag castile in ureche si ascult melodiile mele preferate. Incearca sa canti in gand melodia si sa nu te gandesti la intuneric. Incearca sa traduci versurile melodiei daca este in alta limba si chestii de genu! Pana vei adormi... Stiu ca e cam naspa sa adormi cu castile in ureche, dar cel putin te gandesti la altceva decat
la intuneric! Bafta!:*

| Addiction a răspuns:

Asta mi se intimpla si mie, si nu prea stiu solutia. Incearc ainaite de somn sa te gindesti la ceva frumos prieteni parinti un viitor planuri, poate asa nu o sa mai iei in seama intunericul. eu asa fac.winking Succese!

| 1510anamaria a răspuns:

Mai intai trebuie sa te duci la biserica si sa-ti spuna parintele doua vorbe trei cuvinte. sau inainte de culcare poti spune rugaciuni si citi carti bisericesti ( crezul...) si nu te mai culca cu frica asta. si eu dorm cu televizorul aprins dar eu cred in Dumnezeu si stiu ca va fi cu mine happy sper sa te ajute happy

| Vladuthz a răspuns:

Sfatul meu este urmatorul: 1 iti pui o icoana la cap, in felul asta vei sti ca dumnezeu este cu tine si te vegheaza cand dormi, 2 cumparati un ghivechi cu flori mirositoare (sau parfumate cum se zice) si cand ai niste timp liber miroase florile, de obicei florile parfumate ajuta foarte mult oamenii care au probleme cu nervii, cu stresu etc, sau cel mai bine fara nici o rusine du-te la un psihiatru foarte bun

| aylyn_2380 a răspuns:

Intunericul nu exista este doar absenta lunimi, iar asta ne face orbi si neputinciosi deoarece noi vedem doar lumina happy eu m-am mutat intr-o camera care lustra tot se aprinde si se stinge thinking laughing ca sa-mi treaca citesc. Acum am inceput ceva de TIC

| carlutza1001 a răspuns:

Treci printr-o situatie destul de dificila. Sincera sa fiu, si eu am aceeasi varsta ca tine si uneori si mie mi-e frica de intuneric. Parerea mea este sa te duci la un psiholog care te poate ajuta sa treci peste faza asta si nu trebuie sa afle nimeni daca tu nu vrei. Daca acum nu faci ceva ca sa rezolvi aceasta problema, cu timpul se va agrava. Incearca sa te gandesti ca totul este doar in mintea ta si ca nu are de ce sa iti fie teama. Probabil e mai greu decat pare, dar poti s-o facihappy

| faranume_2206 explică:

Poi am rezolvat visele cu vrajitorii. Dar frica o aveam si atunci, o am si acum. straight face

| faranume_2206 explică:

E bun ca-i ai. Daca imi mai citesti din intrebari o sa-ti dai seama ca am o problema si in domeniul acela laughing (

| faranume_2206 explică:

Poi sa stai singur o perioada lnga de timp si fiind si copil o sa ti se para normal sa fii asa la un moment dat. Apoi sa realizezi ca nu stau chiar asa lucrurile sa sa incerci sa te schimbi... nu e chiar usor