| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-l fac sa ma ierte? Sunt un baiat de 13 ani si am un prieten cu care m-am certat destul de tare si care nu vrea sa ma ierte. Asa ca m-am cerut scuze si nu vrea sa ma ierte. nu stiu cum sa-l fac sa ma ierte. Sa nu mai fim prieteni nu e o solutie deoarece eu ma simt foarte vinovat pentru ce s-a intamplat. Si vreau neaparat sa pot face ceva. Ce as putea face? bine inteles ca dau fundita...

Răspuns Câştigător
| nana a răspuns:

Salut cataman30. Cred ca ai suferit destul, doar pentru faptul ca ai deranjat si stricat prietenia voastra. Ceea ce ar trebui sä iti dea de gandit acum, este, oare merita sa suferi atat dupa un prieten care de fapt nu ti-a fost prieten ci de fapt amic? Un prieten adevarat nu face ce face el, cum spui ca te discuta in lipsa si divulga toate secretele tale. Eu acum te intreb ceva pe tine -Tu ai facut ceea ce face el? Sa ii divulgi secretele? Daca da, inseamna ca nu ati fost onesti si cinstiti unul cu celalalt. Daca nu, inseamna cä nu iti merita prietenia pe care tu i-ai dato. Deci nu ai de ce sa suferi, singurul motiv pentru care ar trebui sa suferi este faptul cä nu ai avut un prieten adevarat.Revino cu picioarele pe pämant si nu te mai injosii atat, pentru ca cel care se face de rusine este el(prietenul ) dupa care suferi si cei din jurul lui se vor indeparat usor, usor, unul cate unul pe viitor, isi vor da seama ca nu este o persoana de incredere. Te pup si capul sus barbate, ca viata ta va fi plina de prieteni daca vei stii sä ii alegi.
nana

16 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Fa-i un cadou si mai cere-ti odata iertare de data asta o sa te ierte

| mihaibrasov a răspuns:

Strange banii de alocatie si plateste-i o femeie de companie pentru o zi doua. Te iarta sigur.

| 9999azucena9999 a răspuns:

Explicai ce simti, de ce ai facut acel lucru si lasa-i putin timp de gandire. Daca iti este prieten adevarat te va ierta si et va intelege, prietenii trebuie sa ierte, iar cand o sa va impacati prietenia voastra va fi mai puternica. Poti in gest de imi pare rau sa-i dai un obiect mic, dar semnificativ, cum ar fi un pix, sau un puzle, ceva in semn de prietenia voastra. Multa bafta, si amintestei toate momentele frumoase pe care le-ati facut impreuna.

| CosteaVlad a răspuns:

Poi cel mai bine ar fi să mergi la el şi să-ţi ceri scuze. Trebuie să ai un pic de tupeu şi să faci lucrul ăsta. Pur şi simplu îi spui: "Te rog iartă-mă că ţi-am făcut asta asta asta, sau că ţi-am zis nu ştiu ce, şi o să vezi c-o să te ierte. happy
Baftă! happy

| daηă a răspuns:

Lasa timpul sa rezolve asta!

| Jadis a răspuns:

Te inteleg. Pai trebuie sa vorbesti cu el si sa-i spui ca te simti foarte vinovat pentru ce s-a intamplat si ca mai ales te simti foarte rau ca el nu vrea sa te ierte. Spune-i ca a nu mai fi prieteni nu este o solutie si ca mai bine ati continua sa fiti prieteni. Spune-i ca promiti ca nu mai faci (mno eu nu stiu ce ai facut) si sa-ti mai dea o sansa. E pacat sa pierzi un prieten bun. Multa bafta

| Jadis a răspuns:

A da si dupa aia ai putea sa faci ceva pentru el ca sa te revansezi: poate mergeti la un suc sau la o pizza si sa inviti si prietenii lui mai buni. Trebuie sa arati ca-ti pare rau si sa-ti arati recunostinta pentru ca te-a iertat. Bafta din nou

| Domyno a răspuns:

Du-i un buchet de flori! laughing Scz, glumeam! Daca intr-adevar sunteti "prieteni la catarama"winking, ar trebui sa te ierte indiferent de gravitatea lucrurilor, eu ti-o spun la modul general pentru ca nu stiu exact ce ai facut tu, de l-ai suparata asa de tare. Si eu, m-am certat cu un prieten foarte tare (coleg de clasa fiind), si desi am incercat sa fiu suparat pe el, nu am reusit mai mult de 3 zile! Bafta si tie la impacatwinking

| Alexandra2095 a răspuns:

Da. pai si eu am fost pusa in situatia asta de mai multe ori. Daca e vina ta, e foarte frumos din partea ta ca ti-ai cerut scuze.Prin asta dai dovada de bun simt si respect fata de prietenul tau.Probabil el e o fire mai orgolioasa si asteapta mult mai mult decat sa-ti ceri scuze.Incearca sa-i dovedesti ca nu merita aceasta banala cearta sa va strice prietenia.Demonstreaza-i ca tu chiar ii esti un prieten adevarat si nu ai gresit cu intentie.Promite-i ca nu vei mai repeta greseala.Incearca sa-l faci sa-si reaminteasca toate momentele frumoase pe care le-ati petrecut impreuna.Reaminteste-i ca impartasiti niste secrete.Ai sa vezi ca o sa mearga.Toate astea trebuie sa le faci numai daca stii ca si el ar face asa ceva pentru tine.Adica numai daca tu il consideri un prieten adevarat, altfel, nu se merita din cauza orgoliului sau.Multa baftawinkingRecastiga-i increderea!

| nolimits a răspuns:

Nimeni nu iarta(daca e mai serios) dupa un "scuze"ci dupa o perioada, mereu trebuie sa astepti putin. chiar daca nu-ti ceri iertare tot o sa vina el pe la tine sa stati de vorba. oricum daca aveam prieteni asa suparaciosi nu-i prea mai bagam in seama, 13 ani e deja destul de mult(pe atunci ai si prietena pe langa prieteni si sincer e mai amuzant sa stai cu o fata decat cu un baiat ce inca vrea sa se joaca cu jucarii)

| mikysweet96 a răspuns:

Spune-i ca iti pare foarte rau pentru ce ai facut si incerca sa ii dovedesti.incearca sa ii reamintesti de clipele frumoase petrecute impreuna de ex:iti mai aduci aminte cand ne jucam fatea ascunselea, sau. fai un caadou... ce sti u ca isi doreste el mai mult.si spunneei ssincer ce ai pe suflet.

| cataman30 a răspuns:

Poi ne-am certat din cauza ca ma ingnora de ceva timp si ca nu m-a bagat in seama in ziua respectiva de loc, asa ca m-am enervat si din cauza nervilor nu l-am mai lasat sa se joace pe jocul lui favorit. Nu ma mai lasa sa vb cu el si daca-i spun vreunui prieten sa-i zica ce vreau sa-i zic nu in baga-n seama. Pe langa asta mi-am cerut scuze de vreo 4 ori si tot nu e de acord. ( Si in legatura cu faza ca e mai amuzant sa stai cu o fata. In grupul meu de prieteni sunt 3 baieti si celalalt e grup de fete. Adica eu si inca 7 fete.

| cataman30 a răspuns:

Alta problema e ca eu nu i-am cerut inposibilul, ci doar sa fim iarasi prieteni, nu la fel ca inainte, dar macar sa nu mai fim certati. Nici asa nu vrea. Faza e ca nu imi e prieten adevarat, dar nu vreau sa stric prietenia ce am avut-o, si pe langa asta ma simt foarte trist stiind ca nu vrea sa ma ierte. Si faptul care ma deranjeaza cel mai tare e ca nu stiu cum sa-l opresc sa ma mai vorbeasca pe la spate si sa-mi divulge secrete. sad MA SCOATE DIN MINTI! sad

| ionut_8164 a răspuns:

Si mie mi sa iintamplat si i-am cerut scuze dar nu ma iertat si i-am zis ce vrei ca sa ma ierti si mi-a zis sa nu se mai ia soramwa de el

| aabc a răspuns:

O prietenie care se termină nu a existat vreodată. Totuși, nu cred că se poate termina așa de ușor. Demonstrează-i că îți pare rău, din gură poate da oricine.

aabc

| roxanne_7691 a răspuns:

Ai putea sa ii arati ca iti pare rau pentru ceea ce ai facut. Indeplineste-i o dorinta pe care el nu poate si la care viseaza si dovedeste-i ca ii esti cel mai bun tovaras de distractie. Stii ca ii place ceva? Da-i! Sper ca ti-am fost de ajutor