| LengyelEliana20008 a întrebat:

Cum sa le arat parintilor ca sunt responsabila?

5 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Pai faci treaba prin casa, nu faci prostii, incerci sa nu te certi cu ei si chestii de genul.

| AdelinaC a răspuns:

Faci lucruri care implica responsabilitate si iti asumi raspunderea pentru ceea ce faci. Ai grija de frati mai mici, de animale, de plante, faci treaba prin casa, te pui pe invatat, iei note mari, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te comporti ca un om responsabil, luand decizii responsabile pentru tine. Gen sa nu faci probleme la scoala, sa nu chiulesti, sa nu ai anturaje dubioase, sa nu le zici ca vii la o ora in casa si intarzii mai mult, sa nu ramai fara baterie vreodata cand iesi prin oras si sa nu imprumuti alt telefon sa le zici ca esti bine, si ca ai ramas fara baterie.
Si sa le mai si zici din cand in cand, ca incerci sa iei cele mai bune decizii, ca atunci cand ai nevoie de un favor de la ei, sa aiba intredere si sa te ajute.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai intai, prin notele mari pe care le aduci acasa.

| Nemessys a răspuns (pentru Violleta2022):

Si cu notele cam ce dovada de responsabilitate dai?