| membrucac a întrebat:

Cum sa le spun parintilor ca am luat 3.90 la romana in simulare (fara sa se supere)?
La mate am luat 9.60 si fizica 7.90.

P.S. Joia asta avem sedinta cu parintii si ma cam grabesc.

11 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Trebuie sa le spui foarte sincer si direct ca nu ai fost foarte preocupat de romana ci ai vrut sa vezi c stai la celelalte materii.
Nu ai picat examenele.ci sunt simulari.
Ai timp sa te pregatesti pentru examen.
Daca le explici vor fi poate suparati pe moment dar te vor intelege.

| sierra1 a răspuns:

Spune-le duios că media ta la simulare e 7.13 (și e o medie bună)

| Andreeush a răspuns:

E inevitabil să nu se supere un pic, ar trebui să le spui de notă.

| Sn4k3 a răspuns:

Incepi cu notele bune, dupa o bagi si pe aia rea. Spui ca mai ai de invatat, dar de acum te poti axa mai mult pe romana ca restul sunt ok.

| Plato a răspuns:

Nu e asa grav, cred eu. Adica esti bun la ceva, nu putem fi la toate.
Totusi, la admiterea in liceu e nevoie de o medie mare, nu doar de o nota. Spune-le tu, inainte de ședință, explica-le ca româna nu e domeniul tau dar vei face eforturi pana la examen. Chiar sa faci, nu doar sa spui!

| danaieladaniela a răspuns:

Salut! eu zic sa le spui adevarul, ar fi mult mai bine pentru tine happy
Plus ai laut o nota foarte buna la mate, Feliciatrii!

| WAYNEZ a răspuns:

De ce le-ai spus părinților de ședință? Eu n-aș fi făcut asta în locul tău.

| BUNNYMAN a răspuns:

Le spui că ai învățat mai mult la Romana și erai axat pe învățat, dar la mate se pare că ai luat nota proasta.
Oricum, asta nu e motiv de supărare, nu prea contează liceul.
Dacă te duci la facultate, pe tine te-ar interesa nota de la bacalaureat, nu notele de la simulare, deoarece, nu intri la facultate cu acele note.
Le spui că nu te capăt de lume și că ai să te axezi de învățat pentru bac, deoarece ăla e mai important, decât o nota la simulare.

| BUNNYMAN a răspuns:

Nu te speria, încearcă să le explici că te-ai axat pe matematica deoarece acolo îți era cel mă greu, dar acum te pricepi.
Nu este motiv de supărare, mai important este nota de la bacalaureat decât nota de la simulare, cu nota de la simulare nu ajungi la facultate.
Le spui că o să înveți și că pe tine te interesează nota finala de la bacalaureat, deoarece aia este cea mai importantă.
Eu făceam absente și aveam numai note proaste
Dar după ce am luat bacul, le-a trecut orice supărare, și le-am spus, "nu mă strofocam sa iau note bune pentru că nu mă ajutau cu nimic, pe mine mă interesa sa îmi intre în cap chestii de baza folositoare, și mă interesa nota de la bacalaureat și atât ".
Sper că ți-a fost de ajutor.
Good luck.winking

| ALEXROMANIA36 a răspuns:

Oricum o sa se cam supere, dar le poti unge sufletul cu faptul ca simularile nu se trec, si ca a fost un avertisment ca in urmatoarele doua luni sa tragi mai tare la romana. Cere-le sa vorbeasca cu un profesor, sa faci meditatii, si nota de la examen va fi mult mai buna, desi liceul nu prea conteaza, si daca ai luat nota aia wow la mate te poti duce la mate-info, unde nu cred (spun nu cred pentru ca si eu sunt in clasa a 8-a) ca o sa faci atata romana. Spor la examen bro!

| Cristian_Sufletel_1990 a răspuns:

Pai.poti sa zici ca nu ai avut timp si de mate foarte mult! Pt ca fizica este grea! Romana la fel! Dar ai obtinut note mari la cele doua asa ca ai un avantaj destul de bun! Incearca sa ii prinzi intr-un moment foarte bun! Sper ca te-am ajutat!