| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa nu fiu usor de inlocuit pentru prieteni /iubit?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Scapi de ei si scapi de o grija

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă cineva te înlocuiește ușor, îl trimiți ușor și frumos la plimbare și cauți altul.
Dar pentru asta, este recomandabil să nu comiți de exemplu cu iubitul tău greșelile pe care le-ai făcut până acum, așa cum îmi rezultă mie din întrebările precedente pe care le-ai pus aici.

| Mosotti a răspuns:

Eu stiu la ce se refera, se refera si la aia care chiar daca te plac de te innebunesc, si prieteni si iubit, la prima ocazie te arunca cum da de cineva care li se pare lor la fel de bun dar altfel, sau mai bun, fie si dupa 5 ani. Exact ce nu suport nici eu. Vrea stabilitate si siguranta. Singura solutie si care eu am experimentat-o insa in mod natural, este ca si acei prieteni sa nu prea aiba alta variante de ales, sa va lege ceva reciproc care va face cam neseparabili! Tu sa ai nevoie de ei, ei de tine mereu fara posibilitatea de schimbare. Si nu ma refer la nevoia financiara, ci morala, ca si moralul este un mare interes, sa ma simt bine cu tine, sa discutam, sa ne intelegem, sa impartasim ganduri, discutii, pasiuni, ca asta e o prietenie, si la iubire si sex pe langa astea.

In momentul cand se intampla asa, acei oameni pun mai mult pret pe celalalt, ce e greu de obtinut pretuiesti mai mult, apreciaza mai mult caracterul si altele.
Eu fac parte dintr-o comunitate mai mica si asa e, la voi e nasol, cand poate schimba iubitul, iubitele, prietenii la orice pas, e si normal ca valoarea celuilalt e cam zero.
Adica nu trebuie sa existe concurenta! Asta e solutia.

Insa in cazul tau nu merge, deci NU ai ce face dacat sa profiti de perioada in care nu esti inlocuita cu altcineva, posibil sa nu fi inlocuita niciodata nici de prieteni si nici de iubit, posibil da, deci nu e sigur ca vei fi inlocuita. Mai degraba poti fi inlocuita de iubit decat de prieteni, insa nici la iubit nu se intampla la ordinea zilei.

Si sa vezi un caz ca are leg cu ce zici tu, unu placuse pe una, si aia il placea pe el dar ea avea o problema de sanatate si anume diabet de isi facea patru injectii pe zi cu insulina, in rest era ok. Alta ii zicea "uite, eu te plac oricum, asta de aia te place ca nu o ia nimeni, nu sta cu ea, daca era sanatoasa nu se uita la tine", evident ca aia il placea pe bune ca aratau bine ambii si s-ar fi uitat la el oricum, dar aia sanatoasa era cam geloasa si vroia sa-l convinga ca nu e bine sa stea cu una cu probleme.
Ala a zis asa "posibil, dar asta m-a apreciat si ca si caracter, inteligenta, comportament, pe langa fizic si stiu ca va ramane cu mine mereu, tu...azi ma placi maine ma arunci la caini ca gasesti pe altul, nu valorizezi asa mult omul ca obtii f usor alt om".
Si a ramas cu cea diabetica de care se fereau toti (ca prostii), nu il deranja ca tinea ea dieta si isi facea injectiile, in rest era frumoasa si cum trebuie ca am citit-o, nu era prefacuta.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai ce să faci, nu toți gândesc la fel.

| gabicoo a răspuns:

Banii!
Nu aduc fericirea dar o pot cumpăra. La fel și cu prietenii îi cumperi! Prietenii adevărați există prin filme și romane siropoase!
Trist dar adevărat!
sad

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Trist dar adevarat e faptul ca esti in deficit de neuroni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu trebuie sa incerci sa fii pe placul nimanui. Tu trebuie sa ai caracter, personalitate, sa fii tu indiferent de situatie, cine sta - bine, cine nu - plua-n fund si bani de drum.

Mai ales pentru iubit. Pentru "iubit" trebuie sa fii perfecta indiferent de orice. Daca e nevoie sa faci ceva in schimbul, vezi Doamne, prezentei lui, atunci intre voi e clar nu exista iubire ci doar mizerie.
Inceteaza sa te mai mulezi pe opiniile celor din jur. Chiar nu ai deloc putin caracter? De ce cauti aprobare, mai, fetito? Trebuie sa fii independenta, nu sa te schimbi in functie de ce vor altii, Doamne...

Daca nu te plac, nu te plac si gata, care-i problema? A cui e pierderea? A nimanui, nici tu nu pierzi, nici ei. Nu va placeti si gata. Dar invata mai sa ai si tu putina stima de sine, o personalitate mai pronuntata, nu asa ca frunza-n vant, sa faci pe plac altora. Da-i nabii sa vorbeasca, cum zice Caddy: "in urmatorii 15 ani, sa barfesti tot despre mine."

Daca nu te schimbi repede, dar REPEDE, vei avea mult de pierdut, crede-ma. Daca nu incetezi sa-ti pese ca esti placuta sau nu.

| ioneln a răspuns:

Dar de ce vrei sa fii de ne inlocuit?

Ai o stima de sine scazuta?

Esti dependenta de validarea si atentia barbatilor ca sa iti confirmi faptul ca esti atragatoare?

Incearca sa ti gasesti identitatea si valoarea ta indiferent daca o primesti sau nu din exterior.
Poate deveni periculos daca ajungi sa-ti bazezi valoarea ta ca femeie pe parerea celorlalti sau pe ce spune societatea.