| blossoming a întrebat:

Cum sa nu ma mai gandesc la fostul iubit care a fost si primul si am fost putin timp impreuna? Sunt deja luni de zile si eu inca ma gandesc la el si ca eu sa-l caut mai ales ca stiu ca e singur; m-as plimba prin cartierul lui, m-as duce la el pentru ca s-a putea sa nu-mi raspunda la telefon sau sms.Cand i-au decizia de a-l uita ma simt bine insa dupa 2-3 ore ma razgandesc si ma simt si mai bine cand sunt cu gandul ca l-as revedea. cum sa ma impac cu el sau eu cu mine si sa-mi vad mai departe de viata linistita fara el in gand? Chiar sunt indragostita de el, iar el a renuntat foarte usor la tot apeland la indiferenta crying Doare enorm si vreau sa nu mai fie asa!

29 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Pai daca el a apelat la "indiferenta"nu vad ce-ai mai putea face.Nu-ti ramane decat sa accepti realitatea."Dragoste cu sila nu se poate".

| TreiSurori a răspuns:

Cauta alt iubit.
distreaza-te. sa iti fuga mintea de la el happy

| blossoming explică (pentru TreiSurori):

As face asta draga mea dar n-am cu cine sa ies la distractie si unde sa-mi gasesc un iubit sad

| TreiSurori a răspuns (pentru blossoming):

Pai iubita... fa-ti prieteni si iesi si tu. intra si tu pe site-uri de socializare. vb si tu cu persoane si asa ii faci prieteni..intalniti-va la un suc..si de acolo porneste distractiabatting eyelashes

| blossoming explică (pentru TreiSurori):

Iubita am cont pe facebook dar nu cer sa fiu adaugata de unul sau altul si singurele persoane cu care vorbesc din lista sunt cunostinte, unii nu sunt nici in tara. In plus nu mai am 17-18 ani sa-mi gasesc asa usor prieteni ca sa ma distrez.

| TreiSurori a răspuns (pentru blossoming):

Pai papusa...iti poti face prieteni oricand. big grin
trebuie doar sa stii cum.
mergi prin club-uri atunci si fa-ti prieteni..eu stiu. incearca sa rezolvi cumva big hug
iti sunt alaturi big grin

| blossoming explică (pentru TreiSurori):

Papusa, nu merg in cluburi ca nu-mi place si si daca mi-ar place vrei sa ma duc singura?

| TreiSurori a răspuns (pentru blossoming):

Of esti greu de cap.
FA CEVA IN VIATA, asumati riscuri! cati ani ai? 12? 90?
FA ceva sau o sa iti para rau later!

| blossoming explică (pentru TreiSurori):

Pentru simplul motiv ca nu-mi place sa ma duc intr-un club si ca nu m-as duce singura nu inseamna ca sunt grea de cap. Un club nu ma reprezinta, nu e genul de muzica care imi place mie si in concluzie nu m-as simti bine acolo. Du-te tu singura daca tu gandesti mai bine si asta iti place sa faci! Tine minte doar a merge in cluburi nu inseamna sa te distrezi si sa-ti traiesti viata, unii oameni prefera si altceva!

| TreiSurori a răspuns (pentru blossoming):

Spre exemplu eu nu ma duc in club-uri ca sa ma distrez, eu fac alte chestii ca ma distrez.
de agatat mie imi e f simplu pentru ca am fizicul pe care il am.
incearca sa faci ceva, ti-am dat un sfat ceva. acum tu decizi.
daca nu accepti nici pe facebook persoane
nu vb cu nimeni doar pe TPU si stai in casa..sigur il vei uita pe fostul oh go on
not

| blossoming explică (pentru TreiSurori):

Draga mea si eu am un fizic atragator, dar sunt mai timida si nu agat eu un barbat, in plus nici n-am unde, ce vrei pe strada sa fac asta? Am diverse activitati cu care imi ocup timpul, pe facebook dau add celor care imi cer sa-i adaug dar daca ei sau ele nu zic nimic ce vrei sa fac? Oricum in general sunt colegi de facultate unii plecati din tara sau din oras. Nu stau pe TPU ai fi stiut asta daca te uitai de cand m-am inscris si cate raspunsuri am dat pe aici, intru cand primesc atentionare ca am un raspuns sau ceva in rest nu. Sa cunosc persoane pe net iti spun si cu asta cum e barbatii vor sa te agate si crede-ma nu dai peste cine stie ce marea majoritate nici nu lucreaza si se cred mari macho, iar altii vor doar sex fara nicio alta implicatie pentru ca fie sunt insurati, fie au iubita; femeile pe site-urile de socializare nu intra in vorba cu altele decat cele care cauta tot sex. Si ca sa intelegi la ce ma refer e vorba de zumzi, tagged, baddo si altele de acest gen. Legat de fostul da imi este greu sa-l uit pentru ca stiu ce simt pentru el asta e singurul motiv nu pentru ca ma gandesc mereu la el sau ceva de genul asta, am destule pe cap. Cand vei ajunge sa simti vreodata ceea ce simt eu pentru el si sa ai asemenea sentimente ma vei intelege. A fost unul de exemplu cu care am vorbit dupa fostul ne despart vreo 300km si vroia ca doar eu sa ma duc la el la fiecare sfarsit de saptamana, eu sa fac totul pentru relatie si el nimic in conditiile in care doar vorbisem la telefon vreo doua saptamani si scuza-ma draga dar decat unul asa mai bine singura. Poate imi dai tu alte solutii sa ma distrez ca cele pe care le faci tu; poate imi spui de exemplu ca te duci si singura la plimbare in parc...

| TreiSurori a răspuns (pentru blossoming):

Nu am zis ca nu ai un fizic atragator papusa, dar degeaba esti tu frumoasa
daca nu faci nimic cu acel corp frumos happy.
Atunci incearca sa faci o alta activitate unde exista barbati, ca sa ii poti cunoaste.
Barbatii au fost si sunt niste porci big grin. Asta e, sunt obsedati de sex si nu prea mai exista
barbati draguti, gentlemani etc. Dar trebuie sa te impaci cu ideea asta.

Probabil nu prea ai noroc la barbati, ca nu stii cum sa ii iei.
Nu trebuie sa te lasi jucata in picioare, sa faci tu totul in acea relatie.
Try to be a ***, sometimes it works happy.

Eu am avut probleme mult mai grave cu fostul prieten, si-a batut joc de mine (fizic)
nu iti pot da detalii dar am fost maltratata. Si uite acum, sunt cu actual-ul meu iubit
si ma face fericita chiar daca nu ne-am intalnit pana acum, ma face sa uit.
Cand va fi vremea sa ne intalnim o vom face, dar nu grabim nimic.
Go with the flow.

| blossoming explică (pentru TreiSurori):

Draga mea, ce activitate unde exista barbati mi-ai recomanda tu? Sper sa nu-mi spui sa ma duc singura in discoteca sau cluburi sa agat pentru ca lucrurile astea n-am sa le fac, nu ma reprezinta aceste locuri. Nu e vorba ca n-am noroc la barbati sau ca nu stiu cum sa-i iau, cei cu care am iesit fie nu am fost compatibili, fie mai vorbeau cu fostele, fie n-au mai dat niciun semn. Eu in tot programul meu nu prea am unde sa cunosc barbati, decat in varsta sau insurati; prietenele mele au copii, soti si n-au pe cine sa-mi prezinte, o prietena care mai e singura e plecata din tara, alta nu e decat cu nasul in carti asa ca spune-mi tu draguta cum vezi o iesire din situatia asta? Crede-ma eu am incercat si n-am gasit. Am vorbit pana la urma cu el si are probleme mari cu banii si nu-si gaseste servici si nu s-ar simtii bine in situatia asta sa fim impreuna fara sa poata sa-mi asigure minimul necesar si sa stea pe banii mei...nu pot sa-l oblig sa-si schimbe parerea asa ca nu pot decat sa o respect si sa merg mai departe.

Imi pare rau draga mea ca fostul ti-a facut asa ceva, de ce i-ai permis te intreb? Ti-ai calcat prea mult pe orgoliu si demnitate si l-ai lasat sa-si bata joc de tine. Ai grija sa nu repeti asta! Mie una mi se pare cam mult sa spui ca e iubitul tau cand nici macar nu v-ati intalnit vreodata si nici nu stiu cum te face fericita decat o singura varianta vad eu adica ca vorbeste cu tine si cuvintele sunt inselatoare uneori, sper sa nu fie cazul.
Take care!

| TreiSurori a răspuns (pentru blossoming):

Eram mica + el era mult mai mare ca mine. A fost 'alegerea tatei' sa fiu cu el ca era baiat de treaba si nu stiu ce.
Nu l-am lasat eu, nu am mai avut dupa ce sa fac.
Da, ma face destul de fericita. Tot ce trebuie este sa ai imaginatie si o persoana de treaba, dulce si senzuala ca sa poti comunica si uite asa devii fericit.

In fine, eu zic sa ma cauti ceva sa faci. Fa altceva atunci apucate de croitorie de desenat de scris fa ceva. Daca stai nu pica un miracol din Cer.

bafta

| blossoming explică (pentru TreiSurori):

Ai dreptate ca ai nevoie de o persoana cu care poti comunica si asa esti fericit...dar ce te faci cand ea nu are de unde sa apara? Ti-am mai spus cred, scuza-ma daca ma repet, pe net pe siteuri dai peste unul si unul si nu simt ca acolo as gasi ceva. N-am talent la scris si la desenat ca am incercat, iar de croitorie sincer nu m-as apuca ca nu ma pasioneaza, prefer sa-mi cumpar hainele gata facute si nici nu o am cu moda. Oricum si astea sunt activitati pe care le faci de unul singur; asa stau citesc, mai vad un film, nici sa ma plimb singura nu-mi vine...
Multumesc mult draga mea si numai bine si tie!

| TreiSurori a răspuns (pentru blossoming):

Eh,o sa apara. Cum sa nu, dar cu timpul pentru ca timpul le rezolva pe toate.
In fine, esti fata desteapta vezi tu ce o sa faci >big grin

| blossoming explică (pentru TreiSurori):

Probabil ca da...Stiu ca nu poti sa-mi gasesti o solutie, iti multumesc ca ai incercat! happy

| ℓσνє a răspuns:

Eu cred ca multi nu au dreptate cand raspund la aceasta intrebare.
De exp., cred ca incercand sa il inlocuiesti pe fostul iti faci mai mult rau, dandu`ti seama ce ai avut langa tine.
Cand vei observa micile diferente... cand te saruta, cand te mangaie, cand iti vorbeste iti vei da seama ca nu o faci ca el/ea (fostul).
Cred ca mai bine te distrezi. Este o alege mai buna.
Succes :*:*]

Fundita? happy

| ℓσνє a răspuns (pentru ℓσνє):

Ca nu o face ** [scuze]

| Maddutza96 a răspuns:

E normal daca nu il poti uita, pentru ca prima dragoste nu se uita, zic si eu. Lupta cu aceleasi arme. Daca este indiferent, fii si tuwinking. Daca cumva intrati in vorba, vorbeste-i de alt baiat, fa-l gelos.

| blossoming explică (pentru Maddutza96):

Draga mea, nu mai sunt o adolescenta ca sa-i vorbesc de un alt "baiat". Am discutat recent cu el ca de la femeie la barbat pentru ca suntem maturi, sa-l fac gelos nu merge nu am obiceiul sa mint si ca sa inventez ca este un barbat in viata mea nu vad rostul. Din pacate problemele financiare intervin si orgoliul lui masculin si il inteleg. Sa apara un alt barbat sunt putine sanse, asa ca las timpul sa treaca...

| nicoletta92 a răspuns:

Hmm pai si eu am patit cam acelasi lucru. Dar am incercat sa stau mai mult cu prietenii mei, sa ma distrez si sa uit. Acum pot sa zic ca sunt mai bine. Ne-am despartit de 8 luni, inca ma gandesc la el dar nu mai sufar...sa zicem ca mi-au ramas doar amintirile frumoase la care ma gandesc cu drag. Distreaza-te!

| blossoming explică (pentru nicoletta92):

Draga mea daca ai stii cat as vrea sa ma distrez dar n-am cu cine...nu am prieteni cu care sa ies si sa fac asta sad offf e foarte greu

| nicoletta92 a răspuns:

Off te inteleg, si eu am fost o perioada asa, fiindca aveam prieteni comuni si toti il alesesera pe el, pentru ca el era cel care ii atragea cu lucruri materiale. Dar nu stiu ce sa faci... uite eu de exemplu m-am apucat de box happy ma duc la sala la antrenamente si uit, ma descarc acolo.

| blossoming explică (pentru nicoletta92):

In cazul nostru n-a fost vorba de prieteni comuni, nici eu nu am multi doar cativa care fie n-au bani si au si copilasi deja, fie nu sunt in tara si nici el nu are. La box eu una nu m-as duce si in plus nici nu-mi permit. :*

| Kartier23 a răspuns:

Intr'un final trebuie sa il uiti... incearca sa intelegi ca nu este un om bun, nu este de tinewinking vei fi fericita si fara el

| hfp a răspuns:

Incepe o relatie cu altcineva si o sa-l uiti. Incearca sa nu mai pui sufletwinking

| blossoming explică (pentru hfp):

Mai greu sa gasesc un alt iubit ca n-am unde si nu am cu cine sa ies sad

| Irinukka a răspuns:

Fato, sunt si eu tot fata, si eu m-am desp de primul iubit acum 6 luni, cand i-am spus ca nu mai vreau sa fiu cu el, pentru gasisem pe altul, nici nu mi-a venit sa cred, i-am cerut mii si milioane de scuze, dar a spus ca el are viata lui si eu pe a mea, nu mai aveam o viata noi doi. eram separati. am stat 1 saptamana acasa, cu pisica mea si catelelul, pentru ca parintii mei erau in Germania. am chiulit de la scoala 1 saptamana, dar, in timp... m-am distrat, am stat cu prietenii si am uitat complet de el. Viata e un joc, joaca-l asa cum vrei. happy Iti zic eu, iti vei reveni. Sper ca te-am ajutat cu ceva.
Pup.