| NicolaeAnton26 a întrebat:

Cum să procedez să-mi iau gândul de la faptul că am 26 de ani și nu am avut niciodată o prietenă și cel mai probabil nu voi avea niciodată o prietenă?
Sunt conștient de faptul că nu voi avea niciodată o prietenă, dar gândul mă macină profund. Cum aș putea să scap de acest gând? La o adică sunt conștient că nu toți oamenii sfârșesc prin a se căsătorii și chiar sunt unii oameni care toată viața lor trăiesc singuri(dpdv al unei relații). Aș fi okay cu asta, dar aș vrea să nu mă mai gândesc întruna că sunt singur.
Am 26 de ani, am un salariu per total slăbuț(2300-2400 net lunar cu tot cu bonuri și bonusuri), nu sunt atrăgător, nu știu să vorbesc cu fetele într-un mod altul decât prietenește și nici nu am un fizic de invidiat. Nu am nu știu ce mașină sau nu știu ce casă și nici nu pot să mă laud cu vreun aspect particular referitor la viața mea.
Nu am ce să ofer unei fete sau nu pot oferi cât pot alți băieți să ofere(fizic și material).
Per total pot să afirm că sunt mai mult sau mai puțin un ratat. Sunt încântat de asta? nu, dar asta văd de ani de zile când mă uit în oglindă.
Pot să spun că în mare parte am acceptat ideea că voi fi singur toată viața mea, adică sunt conștient de asta; aș vrea doar să pot să și accept ideea.
Ce sfaturi îmi dați?

115 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ma faci sa radwinking

| Frank51 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Asta am crezut si eu, pana m-au lasat balta una dupa alta. Bro, nu este usor sa gasesti persoana potrivita, dar daca incerci foarte mult sunt sanse mai mari. Eu te sfatuiesc sa te bagi in seama cu fetele care crezi ca sunt ok, evident nu cu cele din cluburi sau cafenele(decat daca vrei aventuri pe gratis), ci in librarii, la scoala, la evenimente, acolo gasesti femei de calitate. De multe ori acele fete cauta exact tipul tau de baiat, doar ca nici ele nu gasesc atat de usor, printre atatia cocalari. Don't worry, the time will comewinking

| NicolaeAnton26 explică (pentru Frank51):

Și cum recomanzi să mă bag în seamă?
Sunt o persoană cu care poți purta ușor o conversație odată ce se obișnuiește cu tine, dar mi-e greu să încep discuția.
Nu sunt genul care se bagă în seamă cu lumea.
Au fost multe fete pe care majoritatea le considerau mediocre, care aveau ceva pe care pe mine mă atrăgea foarte multe și chiar dacă ele nu erau foarte frumoase, datorită unei trăsături pentru mine erau splendide!
Totuși, dacă ar fi să vorbesc cu orice fată pe care o consider atrăgătoare, ar trebui să vorbesc cu aproape jumătate din femeile cu care intru în contact zilnic.
Trebuie să-mi dau seama de caracterul/personalitatea fetei/femei ca să știu dacă sunt interesat cu adevărat.
Cum să mă bag în seamă?

| Frank51 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Daca ai prieteni comuni este cel mai simplu. Atunci cand iesiti sau va vedeti, incerci sa conversezi cu ea, diferite teme, si de acolo totul vine de la sine. Daca nu o cunosti poti pur si simplu sa o intrebi ceva legat de situatia in care va aflati(nu mai au pungi la magazin, ploua si nu ai umbrela, asteptati autobuzul de 20 de minute, cele mai stupide chestii), si iar de aici vine totul de la sine.

Trebuie sa te comporti natural, sa nu incerci sa fi altcineva si sa impresionezi. Fii tu insuti si fii mandru de asta, o sa se simta chestia asta.

| Raducons a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Am inteles situatia, dar intelege ca esti tanar poti sa faci un curs si sa te specialzezi intr-un domeniu si o sa iei un salariu mai bun find calificat, si o sa gasesti la un moment dat persoana potrivita.Acum trebuie sa fii constient ca poate nu o sa gasesti o blonda sexi dar e buna si una mai simpla, sunt destule fete faine

| AdelinaC a răspuns:

Mai cunosc baieti de varsta ta singuri si sunt persoane f ok, nu ar trebui sa te simti complexat. Cand va veni vremea, vei avea

| OldSoul a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Depinde ce asteptari ai tu.
Sunt si fete care te-ar accepta asa cum esti, sunt sigur de asta, deoarece am cunoscut si eu cateva de acest gen, dar, sunt greu de gasit, si de obicei, le cunosti doar in realitate, online, nu o sa ai sanse cu ele.

Acum desigur, daca tu vrei un fotomodel, e clar ca o sa vina cu asteptari mari.
Dar, daca vrei o fata, decente, la acelasi nivel cu tine, nu vad de ce nu ai reusii sa cunosti una.

| NicolaeAnton26 explică (pentru AdelinaC):

Încerc, dar cum le-am spus și celorlalți fizicul și situația financiară nu mă avantajează deloc!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Raducons):

Nu caut o bombă sexi... nu am căutat niciodată o bombă sexi.
Referitor la partea cu un salariu mai bun.
Cât crezi că este un salariu bun care să-mi permită să mă gândesc serios la intrarea într-o relație?

| NicolaeAnton26 explică (pentru OldSoul):

Nu vreau un fotomodel. Îmi plac ochii albaștri dacă vrei să dau detalii, dar nu e o cerință... sunt conștient că nu-s Făt Frumos, deci nu caut Frumoasa Adormită. Caut o fată cât de cât drăguță(nici măcar frumoasă).
Când spui cm-ar accepta așa cum sunt, la ce te referi?
Și de ce nu le pot găsi online? nu că m-ar interesa să le caut online, dar zic...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu zic ca e o rusine sa stai cu ai tai, desi daca as fi gagica as vedea un red flag in treaba asta. Am intrebat ca sa imi fac idee de cheltuieli, ca tot zici ca 2400 e putin. Deci nu te costa ~1000-1200 RON chiria si facturile cum ar fi daca ai sta singur. 3000 de epuroi in calculator, beton - si eu as baga bani in calculator daca nu as avea ce face cu ei altceva, mai ales ca am nevoie de calculator sa imi prestez munca. Ca o paranteza... ce ai luat de 3000 si mai ales DE CE? Uite, investeste intr-un aparat foto ca lumea - daca nu ai deja - si ia si fa frumos poze cu gagici. Portret/fashion, la asta ma gindesc. Cu ocazia asta mai si cunosti tipe, iti faci portofoliu, te poti indrepta spre o cariera mai banoasa si cu potential in paralel cu jobul pe care il ai deja. Incepe sa gindesti mare - uite, mai ales ca si stii sa gatesti! Poti sa o pui de un blog culinar, de exemplu. Sau sa faci clipuri cu bucatareala sa le urci pe YT.
Acuma sa trec la cele de mai jos...
1. Slabe, grase... uneori fizicul are o influenta mult mai mica decat pare daca te uiti in jur. Am fost si cu nasolute, si cu fotomodele, trust me. It's all about chemistry.winking
2. Vrei nu vrei tot trebuie' sa conversezi cu lumea din jur. Cu cit esti mai relaxat si mai dispus sa esuezi, cu atit sansele ca intr-adevar sa esuezi scad. De multe ori fetele frumoase au probleme cu relatiile tocmai fiindca multi omuleti de treaba se simt intimidati - fara rost - de ele.winking
3. Nu e vorba de tupeu aici. Asta cu +/- x ani e vrajeala. Sint care la 50 arata de 30, la fel cum sunt la 30 care sunt praf. Si nu neaparat fizic, si mai ales psihic (am cazuri in familie).
Vezi mai sus ce recomandam apropos de investitii si cariera alternativa.

| OldSoul a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ca te-ar accepta asa cum esti, atat ca aspect, atat ca parte financiara.
Legat de personalitate, inca-mi mentin ideea, trebuie sa incerci sa fii ceva mai pozitiv, sau, cel putin, sa mimezi asta.
Online, totul e mai dificil, concurenta e mare, si nu prea ai avantaje, totul se rezuma la ce spui, si la ce profil ai.
Iar genul ala de fete, pe care cred ca le vrei tu, de obicei nu prea isi petrec timpul online, sau daca o fac, nu prea discuta cu straini.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am investit mult în calculator pentru că am vrut să rulez toate jocurile posibile la calitate maximă, aproape toate îmi rulează perfect în 4k.
De ce ar fi un red flag? dacă aș vrea să încep o familie cu o fată, trebuie neapărat să vin eu cu apartamentul din start? LOL
Dacă chiar vrea să începem ceva serios, ne putem muta în chirie împreună.

| mgtow a răspuns:

Atragi ceea ce gandesti tinere, o sa ajungi ca mine exterminat in viata probabil mort inainte de pensie dar Dumnezeu sa fie cu noi sa nu ne lase sa murim in chin cel putin atat ii cer. Exista o varianta sa te gandesti ca esti cu una constant si va veni una in viata ta altfel daca gandesti ca mine ca toate sant pramatii care vor bani si isi bate joc de viata omului de langa ea ramai singur. Singuratatea duce la probleme cu inima, atac de cord sau infart risc de deces pe la 50 sau 50 si ceva. Daca reusesti sa intretii o felina (pisica) iti va fi mai usor sa nu te gandesti asa des la singuratate. Ideal varianta alternativa e sa gasim inlocuitoare pentru femeie, robot in forma de femeie la comanda care face orice, dar nu se stie daca apucam vremurile alea - azi intrebi pe una daca are prieten zice da, sau sufera dupa fostul niciuna nu e singura, altele fraiere sau speriate de TNT si lista continua (PS arat bine si castig 2700€ pe luna) imi platesc locuinta si tot singur traiesc.

| NicolaeAnton26 explică (pentru OldSoul):

Ca aspect fizic probabil. Așa cum există bărbați relativ neatrăgători, există și multe femei neatrăgătoare, deci da este posibil.
Financiar nu cred că m-ar accepta vreo femeie.

| Raducons a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Eu cred ca si cu salariu minim poti intra intr-o relatie, important este sa lucrezi.Nu te gandi ca trebuie sa ai 10000 neaparat.Acum mai depinde si de locuinta pe care o ai,stai singur acolo,sunt parintii cu tine,sau fratii, sunt multe motive care te descurajeaza, Eu de exemplu stau cu parintii si cu o sora care are un copil, iti dai seama ca e mai greu sa inviti pe cineva sa se mute cu tine in situatia asta, nu numai ca nu se poate dar evita ele situatia.Vecinii mei lucreaza pe salarii mici si stau in chirie, deci se poate

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Red flag nu pentru ca ar trebui sa ai apartament, ci fiindca stind cu parintii sugereaza lipsa de independenta (suna ciudat in romana formulat astfel, termenul mai apropiat de ce vreau sa zic fiind self-reliance in engleza). P.S. Lol, da, si eu ma joc si acusi fac 40, dar multe gagici considera si asta un red flag.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu exista femei sau barbati neatragatori, exista doar "inca nu ai baut destul ca sa fie frumos/oasa" si nimic mai mult. happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dude... cu ce m-ar ajută să stau singur, serios acum?
Să dau aiurea 750-1000 de lei pe o chirie? pe bune, acum.
Chiar nu mă ajută cu nimic... cunosc multe persoane care stau încă cu părinții și au chiar și 30 de ani.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Okay, bine... atunci nu-mi voi găsi pe nimeni pentru că sunt urât, sărac, dependent de părinți și mă și joc jocuri video. Mulțumesc mult!

| Marbea a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Trag concluzia ca sti singur la parinti.
Dramatizezi prea mult, iar primul pas este sa te ajuti singur. Noi aici incercam sa-ti dam sfaturi din experienta noastra dar numai de tine depinde restul. Toate la timpul lor! poate inca nu e timpul.
Decat sa te plangi mai bine ai trece la masuri concrete, lasa atitudinea asta de victima si umple-ti timpul cu ceva pana vei intalni fata potrivita, cum ai spus si tu mai ia-ti un job, lucreaza ceva de acasa ca studii ai destule si capul te duce.
Nu fa o drama din asta, schimba-ti atitudinea si gandirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze ca judec dupa poza de profil. Du-te la psiholog sa-ti faca test extins de personalitate sa vedem ce esti. Dupa poza de profil nu esti extravert si automat NU trebuie sa incerci cu fete extraverte, n-ai nici-o sansa pentru ca nu esti compatibil. Ai exact aceleasi idei ca si mine, nu le schimba deoarece e ok, dar spune daca esti intravert sau ambivert, si pe testul extins ce tip de caracter ai (flegmatic, nervos etc.). Daca coincidem si la asta, iti pot zice exact cum am reusit eu.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Sunt introvertit, sufăr de anxietate(în anumite momente chiar cronică) și uneori o dau în depresie.
În liceu când am făcut testul personalității, eram melancolic. Nu cred să se fii schimbat ceva.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Marbea):

Corect, sunt singur la părinți.
Știu și apreciez nespus toate răspunsurile voastre. Chiar vă mulțumesc sincer. Multe răspunsuri mi-au dat o oarecare liniște sufletească!
Apreciez că deși nu mă cunoașteți, mulți încercați să mă îndrumați către bine, în loc să faceți mișto de mine sau să glumiți pe baza întrebării mele.
Mă plâng și fac în același timp... mă plâng pentru că am ajuns la un pas de disperare. M-am săturat să fiu singur. Aș putea să o strig în gura mare. Am ajuns efectiv să disper că sunt singur. E și perioada sărbătorilor în care cu atât mai mult. oamenii sunt mai apropiați și mai fericiți împreună, iar eu mă uit la mine cum nu am pe nimeni și sunt singur de ani de zile și m-am săturat.
Mă bucur pentru restul, dar vreau și eu.
Am răbdat, am răbdat, dar sunt aproape la limită.

| Marbea a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Bucura-te ca ai parintii langa tine si lasa disperarea asta! Eu am baiat de 29 ani si e singur dar nici nu-si doreste relatii.
Unde lucrezi nu sunt si fete singure, de ce nu incerci sa legi o relatie?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Marbea):

Unde lucrez sunt doar două fete de vârsta mea sau apropiate. una este soția șefului și cealaltă nu are mai nimic în comun cu mine. xD

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Am zis eu asa ceva? Vezi cum exagerezi si interpretezi cam tot in defavoarea ta? Sa stai singur te-ar scoate din zona de confort si te-ar face mai cu chef de a urca profesional mai repede. Crede-ma ca si eu ma scald intr-un burnout de ceva vreme... si sunt departe de a fi intr-o zona de confort - nevasta-mea a plecat de la job ca idioata - in conditiile in care lucra cu juma' de norma si lua vreo 2600 RON net cu un an in urma si acum eu trebuie' sa bag ca migu' sa imi platesc salariul si sa mai scot si vreun leu profit - salariul fiind cam 1500 net, dar platesc si aia cam 1000 la stat ca dari, fiind angajat/administrator al propriei firme. De lucru am, potential sa imi platesc lejer salariul ala si sa mai iasa macar 2000 ca dividende este, posibilitate de crestere in timp solida, dar... cum ziceam mai sus, blocaj. Burnout + o semi-depresie asa. Si cu uritenia ne scoti din papuci. Trimiti o poza sa vedem si noi? Crede-ma ca stiu destui grasuti combinati cu tipe super-misto, si nu e vorba de bani in nici un caz. E vorba de faptul ca aia nu isi pling defectele, si isi exploateaza la maxim avantajele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai breh, daca ne apucam sa judecam dupa pozele de profil acum... daca ma judeci pe mine dupa poza asta de profil ce concluzie tragi? Poza de profil probabil reprezinta pe maxim 5% dintre utilizatorii de pe aici in vreun mod cit de cit legat de realitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marbea):

Si ti se pare normal ca la 29 de ani sa arda gazul de pomana? Sta cumva cu voi? L-ai crescut sa fie dependent de voi ca sa ce? Sa aiba grija de voi pana crapati si dupa aia sa fie un moshneag frustrat si singur? P.S. Relatii la locul de munca... no, hell no!

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Zi-mi totuși ceva... cam toți de pe aici mi-au dat dreptate că este un salariu jalnic, doar tu spui că este un salariu okay. De ce? pe ce te bazezi când spui asta?
Și da... poate pot crește profesional, dar poate în timp și salariul meu va mai crește.
Dude... după cum ai spus tu, soția ta lua 2600 în condițiile în care lucra cu juma de normă. Eu nu ajung la 2600 full time. wtf. E un salariu jalnic. fii serios!