| AndreiAron656 a întrebat:

Cum scap de zgârcenie? Sunt foarte.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prin educatie. In cei 7 ani de acasa trebuie sa fii invatat ca nu esti centrul universului si ca rostul tau pe lume este sa fii generos si bun si sa ii ajuti pe ceilalti, altfel traiesti degeaba

| minrest a răspuns:

Ce inseamna ca esti zgarcit, ca nu dai altora? Pai nu da. Nu fi fraier. Sa invete, daca vor sa aiba. Ca nu cheltui banii aiurea? Asta inseamna ca esti organizat si eficient, nu zgarcit.

| Strongerthanyou1 a răspuns (pentru minrest):

Vei indeparta toate persoanele dragi prin zgarcenie si vei fi eliminat usor de catre cei pe care ii vei iubi! Nu esti fraier daca oferi, esti unul dintre putinele persoane care merita aprecierea celor din jur, esti deosebit!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Donezi bani la cutia milei sau le dai din banii tai prietenilor, incearca sa mai dai de pomana si prietenilor.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu scapi.
Dacă asa e persoana ta asa vei fii mereu.

| Strongerthanyou1 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Ba nu, eu am fost asa, iar acum toata lumea imi spune ca sunt prea darnica, important este ca o fac fin suflet!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa dai altor oameni din ceea ce ai tu prea mult. Zgarcenia nu duce la nimic, insa fi tu milostif.

| PumpkinDoll a răspuns:

Vezi ca dupa ce nu mai esti zgarcit or sa se invete persoanele din jurul tau cu darnicia si o s-a cam fi luat de prost...fii zgarcit in continuare

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Faptul ca recunosti, denota ca in esenta nu esti! Parerea mea, nu scapa inca de ea, mai stai sa mai cresti!

| Sarcopt a răspuns:

Cheltuind

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Atunci cand oferi ceva cuiva, gandeste-te cat de bine te-ai simti tu daca ai fi in locul ei, si asta te va face fericit ca ai facut un bine!

| darkcynical232 a răspuns:

In ce sens esti zgarcit? Esti zgarcit cu toti in afara de tine sau esti zgarcit in adevaratul sens al cuvantului (nu iti cumperi umbrela ca geaca ta are gluga)?
Daca e prima varianta...nu vad care e problema. Esti pur si simplu pro-TU. esti cea mai buna investitie pentru tine.
Daca e a doua varianta...Imi pare rau, nu prea se poate face ceva pentru tine (Scrooge).

| AndreiAron656 explică (pentru darkcynical232):

Sunt zgarcit cu ceilalti, cu mine nu

| AndreiAron656 explică (pentru darkcynical232):

Pai de ce as fi zgarcit si cu mine? laughing ce as mai face dupa cu banii pe care ii am? Pentru mine da, imi cumpar ce imi trebuie, dar problema e ca daca trebuie sa-i cumpar ceva unui amic in sens de. de ex. e ziua lui si trebuie sa-i cumpar cadou, ei bine la asta cu cadoul ma zgarcesc foarte tare

| minrest a răspuns (pentru AndreiAron656):

Nu, nu te zgarcesti, ti se pare tie. De fapt fixezi valoarea baneasca a cadourilor dintre voi doi la o suma mica. Asta pentru ca nu iti trebuiesc cadouri alese de altii, si nu esti grandoman ca sa epatezi cu banii.

| MistahMihai a răspuns:

Va concentrati atat de tare sa-i raspundeti incat nu mai vedeti gluma din context. "Sunt foarte." Lipseste cuvantul "zgargit". A incercat si el sa faca o gluma, iar voi incercati sa-l ajutati(asta da gluma, nu?).