Abh
| Abh a întrebat:

Cum va respectati voi parintii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-am respectat, au murit.
Pai mergeam mereu de ziua lor, le luam bilete in statiuni, le dadeam bani de medicamente.multe.
Daca te referi la respectul stricto senso, nu le vorbeam urat, imi respectam cuvantul dat, le vorbeam calm, aveam rabdare, ii sunam si atunci cand imi spuneau dar si din dragoste.

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Incerc sa nu ii supar si sa ii fac mandri de mine.Si uneori treaba asta e mai complicata decat pareworried
Incerc sa evit certurile cu ei, sa respect regulile si sa ma abtin sa le raspundhappy

Abh
| Abh explică:

@alllinna, multumesc pentru sugestie, dar nu tin minte sa-ti fi cerut parerea.

Abh
| Abh explică:

Alinuta, uita-te cine a pus intrebarea. Eu. Deci eu dau fundita dupa criteriile mele, daca vroiai sa o lauzi pe anelaubed puteai folosi mesageria privata ca sa nu ma implici si pe mine in toata chestia.
Coincidental, anelaubed a raspuns dupa ce ti-am dat deja tie fundita. Ca sa vezi ca ma deranjeaza gestul, nu intentia ta binevoitoare. Ai dat un al doilea raspuns inutil care imi submina capacitatea de a alege singur un raspuns calitativ, asta e singurul motiv pentru care m-am enervat.
Pace si iubire!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Si ai mei au murit, dar eu am vorbit intotdeauna cu "dumneavoastra" cu ei, mama a fost ingrijita de mine 10 ani inainte sa se stinga, tata a murit fulgerator cu mult inaintea dumneaei. I-am iubit sfasietor de tare, si si acum cand scriu aceste randuri imi dau lacrimile.Se spune ca atata timp cat ai parinti, esti inca copil, indiferent ce varsta ai! Iubiti-va parintii atata timp cat sunt inca langa voi.Cand n-o sa-i mai aveti o sa va para rau ca nu i-ati rasfatat mai mult, ca i-ati necajit, ca nu i-ati vizitat sau ajutata mai mult. Una din cele 10 porunci este sa-ti iubesti si sa-ti cinstesti parintii.

Elianna
| Elianna a răspuns:

@Alllinna,@Abh: va multumesc la amandoua.Sunteti foarte dragute.

| Vizitiul a răspuns:

Respectandu-ma pe mine insumi!

| Arthur a răspuns:

Cât au trăit am avut grijă să le spun câte o vorbă bună, să ascult cu atenţie chiar şi atunci când nu eram de acord cu ce spuneau.
Întotdeauna când i-am vizitat i-am strâns în braţe cu dragoste şi la venire şi la plecare, şi chiar şi atunci când au avut loc discuţii în contradictoriu, chiar dacă s-a dovedit că am avut dreptate, mi-am cerut scuze pentru ieşire.

| Ilusion :X a răspuns:

Ii respect ff mult. dar uneori ma scot din sarite.

| lucib a răspuns:

Eu ii respect dar daca ma enerveaza, ii enervez si eu...

| johnny_1840 a răspuns:

Pai eu i-am respectat mereu ca ei mi-au dat de mancare sand eram mai mic!

| ady_9922 a răspuns:

PARINTI sunt acei oameni care ne-au dat VIATA, si pentru asta trebuie respectati si la bine si la greu, eu imi ador parintii chiar daca m-am mutat de acasa de 7 ani.in concluzie este o porunca.cinsteste pe MAMA si TATAL tau ca pe tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa-i dai fundita lui @analaubed.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha ma pui la punct? uite ca eu sunt nascuta odata cu virgula, am scris ca trebuia sa ia Ana fundita pentru ca am considerat ca raspunsul ei este mai bun, am dreptul sa gandesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, raspunzand a 8-a consider ca n-am luat dreptul nimanui ca punctajul la a 8-a intrebare este foarte mic, raspund de cate ori vreau si de cate ori simt nevoia, raspunsul tau mi se pare de prost gust si rautacios.
Nu o sa-mi impuna nimeni sa nu raspund, niciodata, raspund unde vreau.