| maya1 a întrebat:

Parintii trebuie respectati de copii neconditionat sau trebuie sa castige respectul acestora?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Face-ti copii creste-t-ii educatii si va voi raspunde atunci.numai prostii am citit pe aici. oare cine m-a pus? era de asteptat.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai baut ceva? Sau asa scrii tu de obicei: agramat?
On topic: orice oligofren e in stare sa toarne plozi cu nemiluita. Atata timp cat nu-ti poti alege parintii, poti alege macar daca sa-i respecti sau nu.
Bine, marea majoritate a parintilor chiar isi merita respectul.
Dar, ce te faci cu aia care se imbata ca porcii si bat tot ce misca de la poarta pan' la buda? Cu aia care isi violeaza copiii sau ii trimit la cersit? Cu aia care nu-si lasa copiii la scoala pentru ca n-au pe cine trimite dupa bautura? Si lista ar mai putea continua.
Daca fiii/fiicele unor asemenea parinti au norocul sa discearna, totusi, binele de rau, nu prea vad cum si-ar putea respecta parintii.
Sa fii parinte nu inseamna NUMAI sa procreezi. Inseamna sa iubesti, sa-ti asumi responsabilitati, sa renunti, sa educi (nu sa dresezi), sa te pui ultimul pe lista de prioritati, intotdeauna, sa te joci, sa suferi si sa te bucuri odata cu copilul tau, sa-i asiguri tot ce ii trebuie (nu ce vrea), cu ORICE pret.
Abia atunci ti-ai castigat respectul copilului tau.

| TotLora a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata am am auzit in familie " te-am facut si trebuie sa ma respecti " cu toate asta mama este fiinta pe care o iubesc si o respect cel mai mult.

| maya1 explică (pentru TotLora):

Faci parte dintre cei norocosi.

29 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Oricine trebuie să câştige şi să merite respectul oricui. Aici se includ fără doar şi poate şi părinţii.
Ia uite unde poate duce mentalitatea cum că părinţii merită prin definiţie respect: http://vilo13.blogspot.com/......eu-te.html

Salut.

| NoChanceForUs a răspuns:

Respectul se câștigă, nu se impune.

| Paulla a răspuns:

Trebuie să-l câştige. Dacă, să presupune, aş face un copil pe care pe urmă l-aş arunca în stradă, aş putea să-i cer respectul mai târziu când va creşte şi va fi capabil să gândească singur?

| Shammal a răspuns:

Nimic nu trebuie - intotdeauna e alegerea ta ca fiinta suverana ce esti sa te manifesti asa cum stimi

| KyraW a răspuns:

Atat timp cat au avut grija de tine, si-au castigAat deja respectul.Nu trebuie impus, ca poate nu s-au comportat corect.Dar daca au facut-o, intr-adevar merita respectul

| soupflood123 a răspuns:

Se presupune ca cei care au copii sunt siguri ca vor avea grija de ei, iar cat despre respect--respectul se castiga intotdeauna.

| ταξιδιώτης a răspuns:

happy respectul se dobandeste, nu te nasti cu el.

| mona a răspuns:

Trebuie respectati parintii neconditionat

| MarianAsh a răspuns:

„Copii, ascultaţi în Domnul de părinţii voştri; căci este drept"

| AmeMiss a răspuns:

Pana la varsta la care ai ajuns ca sa-ti pui aceasta intrebare gandeste-te cate au facut parintii tai pentru tine,au fost langa tine mereu pentru orice,te-au invatat sa vorbesti,sa mergi, sa judeci, te-au crescut cat de bine au putut...Ce zici? Merita respectul tau?

| maya1 explică (pentru AmeMiss):

Cu tot respectul pentru opinia ta, vorbesti in necunostinta de cauza.Pana la urma nici un copil nu cere sa se nasca.

| ROBERT89 a răspuns (pentru maya1):

"Pana la urma nici un copil nu cere sa se nasca."
No problem, daca nu-i convine il putem trimite de unde a venit.

| AmeMiss a răspuns (pentru maya1):

Adica cum? Bun, dar totusi se naste.Si eu vorbesc acolo despre parintii care fac atat de multe sacrificii ca sa creasca un copil nu despre cei care fac copii si ii parasesc dupa sau isi bat joc de ei. Dupa parerea mea pe acei oameni nu ii poti numi parinti

| TotLora a răspuns:

Respectul si dragostea se castiga. Parintii trebuie in schimb sa-si educe copiii si sa-i invete ce inseamna respectul.

| relu008 a răspuns:

Respect minim pentru creator, restul se merita.

| GandesteLogic2011 a răspuns:

Respectul n-ar trebui sa fie ceva automatic. 'insa in foarte multe cazuri este' Respectul se dobandeste bazat pe performantele parintilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa castige respectul acestora!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii vor fi respectati in momentul in care copilul poate face o comparatie intre educatia primita acasa, si felul in care aceasta educatie se rasfrange asupra lor, in viata de zi cu zi. Atata timp cat parintii iti dau o educatie sanatoasa, iar tu preferi sa dai ascultare "tribului stradal", vei avea mereu de pierdut. In cele mai multe cazuri, parintele isi invata de bine copilul, in virtutea faptului ca este trecut prin viata, cu bune si rele. Cazurile izolate nu fac subiectul unei discutii vis a vis intrebarea ta happy
Suntem ceea ce suntem educati sa fim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si esti tu andraxur etalon al parintilor? cati copii ai intrebat? sau te referi doar la ai tai si la tine? ai judecat tu imediat si ai ajuns la concluzia ca rasa umana incepe de la tine,esti parintele perfect, si ti-ai castigat respectul copiilor sau poate l-ai cumparat, de la ei? oate ai mers la santaj.sentimental,material,sau poate nu ai copii.e usor de tastat si de dat cu parerea.in fine, ce treaba are faptul ca scriu agramat cu problema pusa sau daca am baut sau nu? esti tu un nou george pruteanu si nu am aflat inca? ooof biata fiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te enerveaza, fa si tu ca Jelli, ia-i la bataie.
Lasind gluma la oparte, ei te-au facut, ei te cresc, te imbraca, te hranesc, te tin in scoala si asa mai departe. Mai trebuie sa te intrebi daca sa-i respecti sau nu, daca trebuie sa-ti cistige respectul?

| maya1 explică (pentru anonim_4396):

Ma voi repeta.
Eu nu am cerut sa ma nasc,ei au decis ca ma vor,deci au o minima obligatie sa ma creasca si sprijine pana la o anumita varsta,
Iar felul in care o fac si ma invata, cred eu, ca imi da dreptul de a hotari daca merita sa fie respectati sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru maya1):

Nu trebuie sa ma intelegi gresit. Eu ma refer la parintii normali, cu un comportament normal. Exista si situatii care ies din normalitate. Sint si oameni care-si arunca pruncii la gunoi sa scape de ei. Sau pun bautura mai presus de familie, inclusiv de copii. SInt multe situatii care nu mai au nimic in comun cu comportamentul normal, parintesc. Din pacate. Dar eu ma refeream la parintii normali, care vreau sa cred ca sint marea majioritate, iar ceilalti sint o mica minoritate. Noi nu cunoaste situatia ta familiala. Daca ai probleme acasa, raspunsurile nu pot fi de prea mare folos. Pentru asta trebuie sa vorbesti in particular, cel mai bine cu psihologul scolii. Situatiile grave, delicate, se rezolva prin discutii particulare, unde nu va deranjeaza nimeni si te poti deschide. Si am spus ca cel mai potrivit este un psiholog, pentru ca el te poate asculta, dar mai important, te poate si ajuta.

| maya1 explică (pentru anonim_4396):

Da,toti cei de aici se refera la parintii normali din punctul de vedere al societatii in care traim dar cert e ca sunt foarte multi "altfel" de parinti.
Cu ei ce facem? Copiii lor, maltratati fizic sau psihic, care au reusit sa treaca peaste astea si sa-si gaseasca un echilibru, care e obligatia lor fata de acesti parinti?
PS
Multumesc pentru sfat dar am trecut peste adolescenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru maya1):

Acum ce pot sa spun? Ne dai prea putine informatii despre situatia in cauza ca sa putem discuta la obiect. Practic, daca nu stim nimic, generalizam, ne dam doar cu presupusul si in cele din urma ne trezim ca vorbim inutil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog, nu vorbi de parca am batut-o pana la sange. A fost o singura palma, dar nu ca sa ma impun ei. A fost o combinatie de nervi, ura si frustrari. Daca ati fi in locul meu, @toti cei care glumiti pe seama mea, sa vad cum ati fi reactionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lora,la oameni respectul ce mai si impune, ca sa nu spun ca frica pazeste bostanaria.am spus la oameni,care sunt creati, si stiu ca acela care uraste nuiaua, nu-si iubeste copilul.la maimute e altfel.deocamdata mai astept pana vei fi tu mama de copil, puber, adolescent si adult.iti doresc sa ai norocul si binecuvantarea asta infiderent de respectul de care o sa ai parte.