| Sory a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti dintre mama si tata ce ati alege?

21 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Intre mama si tatal meu? Sau in general? In general, mi-ar placea sa ii am pe amandoi. E greu sa te dezvolti normal daca ai un singur parinte, din motivul obiectiv ca de la unul inveti protectia, afectivitatea, exprimarea, de la unul inveti sa pui limite, sa iti aperi punctul de vedere etc. Doar daca ai un parinte foarte flexibil si echilibrat sa poti invata de la el ambele roluri. In realitatea mea subiectiva, mama.

regis
| regis a răspuns:

Prin definitie acest lucru nu este posibil. Exista si o expresie "e ca si cand m-ai pune sa aleg intre mama si tata", ceea ce arata clar ca e o alegere imposibila.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu as putea sa aleg... pentru mine mama si tata sunt ca si o persoana... mama si tata impreuna imi dau sfaturi, impreuna sunt alaturi de mine, impreuna m-au crescut, impreuna m-au certat... impreuna imi educa fetita de 3 ani... e imposibil sa ii vad separat... nu pot sa aleg intre ei ii iubesc la fel de mult pe amandoi ...neconditionat...

| DenissaDeea a răspuns:

Ie respect si ii iubesc pe amundoi. nu as putea alege numai unul dintre ei. ii aleg pe amundoi. e bine sa nu ajungi niciodata in siuatiasa de a fi pus de a alege unul dintre parintii, binenteles daca se poate...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cum spune si regis, este o alegere imposibila. Ii preferam pe amandoi in egala masura.

| leluc a răspuns:

Mama. Cand a avut de ales intre mine si o concubina, tata a ales concubina.

| cribus a răspuns:

Nu cred ca poate cineva alege... ca esti mai apropiata de unul dintre ei e alceva.pentru mine e mai usor ca nu am vb cu tatal meu niciodata...

| yami a răspuns:

Mama... eu stiu cat chin e pentru o mama sa creasca un copil. un tata nu are aceleasi trairi ca o mama, care il poarta in pantec si si-ar da viata oricand pentru puiul ei! acum depinde si de povestea ta, de ce esti nevoit(a) sa faci asta... dar, oricare ar fi situatia, incearca sa-i impaci pe amandoi sufleteste, sunt parintii tai!

| andreutz a răspuns:

In prima jumatate din viata(atunci cand cica ma formez) as alege mama... apoi pentru cealalta jumatate, cand se presupune ca deja sunt "copt" as alege tata...pentru simplu fapt ca un parinte este responsabil, iar celalalt este "altfel"...

| claudiarebecca a răspuns:

Niciunul... si amandoi. adev e ca tin la amandoi foarte mult. ca si cuplu, se completeaza reciproc... ce nu are unul gasesti sigur la celalalt laughing

| miry a răspuns:

Pe amandoi iio iubesc la fel deci raspunsul e ca ii aleg pe amandoi

| yoanna73 a răspuns:

Pe mama o am cu mine. tata e mort asa ca la-si alege pe tata.

| csintalan a răspuns:

...depinde de la caz la caz, mama e mama!,... tata e... tata,!?

| sabina a răspuns:

Mama!

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Cata vreme ma iubesc amandoi, nu as putea sa ranesc pe unul din ei. Deci ori 2, ori nimic

| nicolbutnaru a răspuns:

Cu care vrea instanta. Din pacate, asa-i in Romania. Glumeam. Grea intrebare. De cine te simti cel mai apropiat? Ce varsta ai de ai ajuns sa alegi?! Poti ramane in domiciliul celui cu care te intelegi cel mai bine, cu care comunici cel mai bine, care-ti este cel mai prieten, dar nu uita ca sangele apa nu se face si ca ar trebui sa-i iubesti si sa-i tratezi pe amandoi in egala masura cu respect si ingaduinta, indiferent de alegerile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ambii, nu pot sa-i separ, la fel de mult ii iubesc, la fel de mult imi este dor de ei.la fel de mult o sa-i plang cand n-or mai fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu fac diferente

| kikinoname a răspuns:

Mamabig grin

| nimic:*de:*spus:* a răspuns:

Fara sa stau pe ganduri asi alege pe mama ...stii km ar sta treaba ...barbatul tot barbat e...se descurca mai altfel chiar daca e singur dar o femeie fiind si mama se descurca mult mai greu numai gandindu`se k copilul ei l-a ales pe tata ...parerea mea:*

| jollyville a răspuns:

Tati, clar happy