| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati putea alege o tara in care sa va cresteti copiii, ce tara ati alege si de ce? (Daca se poate, dati si un exemplu sau chiar mai multe exemple.)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu inima as alege Romania ca e tara mea.
cu capul as alege o tara nordica. Olanda, Suedia, Finlanda, Norvegia

11 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

O tara cu un nivel de trai ridicat unde sa stiu ca indiferent cat de batut in cap iese copilul meu (iq-ul din nastere nu este alegerea nimanui) nu va muri de foame si nu se va chinui ca un sclav pe plantatie.

| anamariarot a răspuns:

Într-una din țările nordice ale Europei, pentru că au cele mai bune sisteme de învățământ din lume și, bineînțeles, pentru că sunt țări dezvoltate.

| EugenEB a răspuns (pentru anamariarot):

Cele mai usoare sisteme de invatamant din lume si utile, nu ca in Romania faci la matematica chestii inutile.
Din aceasta cauza sunt si tarile dezvoltate, faci ce iti place si la ce esti bun inca din generala.
Nu m-am putut abtine sa nu zic happy

| EugenEB a răspuns (pentru EugenEB):

Ca in Suedia de exemplu, Bacalaureat nu exista nu are rost sa zic, iar la servici se castiga mai mult.

| anamariarot a răspuns (pentru EugenEB):

Într-adevăr, se poate mult mai bine, alții o duc mai bine decât noi, dar încearcă să privești și tu partea bună a lucrurilor. Cum spunea cineva: chiar dacă n-o să te mai pună nimeni în viața asta să calculezi un logaritm, ai șanse să înțelegi un concept dintr-un documentar de pe Discovery; ))

| EugenEB a răspuns (pentru anamariarot):

Partea buna a lucrurilor sta, in salariu fie ca se accepta fie ca nu.
Nu inteleg de ce unii oameni tot insista ca nu conteaza acest aspect cand tocmai el este baza vietii happy.
Este adevarat ca sunt lucruri mai importante decat banii dar acele lucruri trebuie intretinute cu bani.
EX:Familia, degeaba o ai daca nu o poti intretine.

| anamariarot a răspuns (pentru EugenEB):

Sunt de acord cu tine. La partea cu salariile n-am cum să te contrazic.

| ashlee a răspuns (pentru EugenEB):

Stii cumva care sunt orele de intrare si iesire zilnica la liceu in Suedia? Mersi.

| EugenEB a răspuns (pentru ashlee):

Asta nu stiu dar stiu ca liceul dureaza doar 3 ani.
De asemenea, educaţia superioară este gratuită, iar cursurile universitare sunt disponibile în multe limbi.
La noi cari bani la facultati.

| alexboss2020 a răspuns:

As alege Anglia sau Germania deoarece stiu engleza destul de bine incat sa ma inteleaga oameni ce vreau sa spun

| sir sanjei a răspuns:

Orice tara nordica, Australia sau Japonia.
Motivele sunt extrem de simple.
Nivelul de dezvoltare,
Sistemul de invatamant,
Sistemul medical,
Starea de bine,
Speranta de viata!