| Maria3458 a întrebat:

Daca esti in jurul varstei de 30 de ani si nu esti realizat, casatorie, copii asta inseamna ca nu esti in randul lumii?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Randul lumii la noi nu este acelasi cu randul lumii la altii.
Daca fiecare si-ar vedea de treaba lui, lumea ar fi mult mai buna.

96 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da proști mai sunteți toți care i-ați spus de rău... Maria, cred că mai bine e să ai 30 de ani și să nu fii căsătorită decât să ai 18 ani, un pedofil care te bate ca soț și 13 copii ca țiganii din România. Și să știi că dacă ai prieteni/prietene nu te plictisești și nu ești singură nici la bătrânețe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cauta pe site-uri de matrimoniale ca m-am uitat eu si nu e nimic interesant.Acolo gasesti numai barbati seriosi care isi doresc o familie, sunt si romantici si sensibili si tandri in acelasi timp, si adora sa viziteze muzee.Sau muzeuri.
Bine,eu sunt tot barbat,dar m-am uitat din curiozitate la profilele altora,ca sa vad cum stau cu concurenta.
Oricum,daca iti faci cont pe vreun site dintr-asta, sa nu scrii la descriere citate din filozofi sau versuri de iubire, ca n-ai sa primesti niciodata mesaj de la mine...
Bine, am glumit. Oricum eu sunt foarte batran, nu-mi trebuie copile de 30 de ani.

| Adry05 a răspuns:

Daca tu consideri ca esti realizat si esti multumit de viata ta asa cum e, nu conteaza ca nu te incadrezi in normele impuse de societate, fericirea ta e mai importanta decat niste principii pentru efectul de turma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adi88):

Sper sa nu te superi ca intervin in discutia voastra, dar ideea cu „mai coboara un pic stacheta" este la fel de neinspirata ca si doamna care a propus-o.Eu zic ca daca se intampla sa inaintezi in varsta se presupune ca devii mai matur,mai experimentat,mai destept, ceea ce inseamna ca - din contra - ar cam trebui sa ridici putin stacheta aia.
Iar daca simpatica noastra colega care a pus întrebarea isi doreste un barbat inteligent si dragut trebuie sa n-o descurajam, barbatii buni nu sunt pe cale de disparitie, unii din ei sunt luati cum se zice, altii au ridicat stacheta si cauta ceva pe masura lor.
Sa ii dorim succes si care din noi suntem singuri, hai mai bine sa-i facem curte...
Si sa speram ca ne baga in seama, desigur.

| darrio2007 a răspuns (pentru Iote):

Inteleg. Atunci de ce s-au mai chinuit sa intemeieze o relatie? Pentru ce?
Sa simta doar ca mai este cineva prin preajmă?
Aia nu e relatie.

| Adi88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, pai zi asa, ca esti singur si vrei sa-i faci curte. Cine stie poate tu esti sufletul ei pereche. Succes!

| romeo78 a răspuns:

Eu am 40 de ani și sunt singur! Nu pur și simplu, lumea s-a înrăit! Căsătoriile se fac în general de părinți. În cazul dumneavoastră și ca femeie, e vorba de faptul, că nu ați avut ștachete înalte, pur și simplu nu vroiați doar sex sau să fiți în casă, să deveniți o servitoare. Aveți o fire puternică, independentă, educată, care a fost neînțeleasă. Stați liniștită, nu intrați în panică. Veți găsi pe cineva! În prezent o relație nu se mai pornește de la o lingură, farfurie, lada de zestre a fetei. Ci trebuie să ai vilă, mașină de lux, telefon de ultimă generație, dar uităm să fim oameni și să comunicăm.

| Adi88 a răspuns (pentru Maria3458):

Pai depinde tu cum esti ca fire. Ce fel de pers esti, ce iti place sa faci, de ce esti pasionata etc. Ar tr sa gasesti o pers care sa aiba cam tot acelasi caracter, ma refer sa aveti lucruri in comun ca asa duce la discutii, iar discutiile la cunoastere. Sa va cunoasteti unul pe altul si daca vedenti ca nu va plictisiti si nu intervine monotonia, inseamna ca relatia merge. Ex unde poti sa cun barbati: biblioteca, magazine, parcuri etc. Nu as merge pe cluburi, baruri etc, acolo is alte categorii de tipi ( cocalarimea ) si presupun ca nu cauti astfel de indivizi la 30 de ani. Cred ca vrei o relatie de viitor care sa duca undeva, a o familie.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Iote):

Depinde cum te respecti.
Daca esti una desteapta, iei unul cu bani multi si doctorate.
Daca esti una proasta, ori ramai fata batrana, ori la batarnete cand nu-s e mai uita nimeni la tine, iei orice betiv, care sa-ti aduca o cana cu apa, macar cand este treaz.

| RAY a răspuns:

Faza e ca voi cu cat treceti de 30 de ani cu atat valoarea voastra pe piata sexului scade in comparatie cu un barbat care e matur si mai atragator pentru fete, o sa ajungi fata batrana, eu te inteleg ca vrei barbat frumos, bogat asta e visul tutror femeilor dar si aia vor fete frumoase

| Maria3458 explică (pentru RAY):

Poate ai dreptate dar cu frumusetea nu faci mare lucru

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Wow eronat, scuze toate vreti urati si saraci, sigur ca da, pe cine minti tu

| RAY a răspuns:

Deci vrei unu bogat, unu bogat vrea si el una mai tanara si frumoasa

| Plato a răspuns:

Ce discutie s-a aprins... dar unii m-au amuzat. laughing
Sunt total impotriva conceptului de "randul lumii", dar aici e o alta problema. In mod normal, la 30 de ani ar trebui sa ai o familie, chiar si copil. Pentru ca totusi te duci spre o varsta, si nu cred ca vrei sa fii bunica propriului copil, daca ma intelegi. Asta nu trebuie sa te impinga la decizii pripite si imature, ci sa te gândesti de ce nu s-a intamplat inca. Esti sigura ca ti-ai dorit si nu s-a intamplat? Sau doar ai refuzat sansele?

Se poate ca tu sa fii foarte pretentioasa, ceea ce ar trebui sa recunosti, in caz ca e asa. Eu, de exemplu, admit ca sunt extrem de pretentios, iar standardele pe care mi le impun sunt uriase. E fix problema mea daca reusesc sau nu, nu e a nimanui altcuiva. Deci daca e asa, accepta, e primul pas.
Nu grabi lucrurile, dar nici nu le bloca. Asta am senzatia ca faci, refuzi sa mergi pe drumul ala, fara sa realizezi sau fara sa accepti ca faci asta.
Totodată, ceea ce oferi trebuie sa fie pe masura pretențiilor. Pune-ti problemele astea si analizeaza.

| Maria3458 explică (pentru RAY):

Nu e chiar asa cum crezi tu

| RAY a răspuns:

Eu nu cred, eu stiu, e o diferenta, pentru mine femeile sunt in doua categori
alea care ofera doar vaginul lor si de altceva nu sunt in stare, wc public in care imi fac nevoile
alea care prin creierul lor se remarca
rar femei in Romania in a doua categorie

| Maria3458 explică (pentru Plato):

O sa ma gandesc dar daca nu merita mai astept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ţi-a zis asta? Nu e scris nici unde o regulă în pivinţa acestui lucru.Alţii poate mai devreme se căsătoresc şi de aici s-a luat,,legea,, Nu te gândi la ceilalţi, ei pot să te influenţeze negativ şi din cauza influenţelor lor, să-ţi găseşti pe cineva nepotrivit, doar pentru că eşti bulversat de ei.

| Maria3458 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate dar asa e lumea din ziua de azi

| J0B0MAT a răspuns:

Yap. Which is good.

| Maria3458 explică (pentru anonim_4396):

Foarte frumos

| Frank51 a răspuns:

Unii oameni nu realizeaza ca noi chiar suntem diferiti si ca nu putem gandii la fel. Daca nu te regasesti in asta nu este problema altora, daca altii te judeca e problema lor, tu faci ce vrei cand vrei unde vrei.

Eu prefer sa fiu singur si fericit, decat casatorit cu 2 copii si nefericit.

| Maria3458 explică (pentru Frank51):

Si eu gandesc asemănător doar ca nu vreau sa fiu singura sa am un partener

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ray,exprimarea asta a ta cu wc-ul pe post de vagin am mai vazut-o la tine.Trebuie sa mai schimbi, noua ne plac glumele bune dar ne-am cam plictisit de asta.Ca avem simtul umorului cred ca te-ai convins si tu - te-am lasat pe tine sa fii nr.1 TPU...

| Maria3458 explică (pentru anonim_4396):

Foarte urat cu wc serios

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Frustrarea te defineste baiete

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu scrie niciunde că trebuie neapărat să ai copii. Faci cum crezi că e mai bine pentru tine.

| OrdanKarris a răspuns:

In jurul varstei de 30 de ani ca barbat e cel mai tare lucru sa NU fiu casatorit. La varsta asta pot invarti pe degete ce femei doresct, atat tinere cat si mai in varsta decat mine. Mai am un an pana la 30 si iti spun ca e o diferenta de la cer la pamant fata de 18-20 ani. Nu am absolut nici un motiv sa ma casatoresc. Viata e geniala ca barbat la 30 de ani. GENIALA!

Pe partea cealalta o femeie la 30 de ani, fara casatorie sau copil e la momentul din viata ei cand incepe sa simta disperarea. E un moment in viata ei cand face compromisuri care nu le-ar fi facut la 18 ani laughing Disperarea femeilor de 30 de ani este hrana mea spirituala laughing