| Antipaticu a întrebat:

Copii, ema spune ca vom ajunge in iad daca facem sex inainte de casatorie
asta inseamna ca 90% din populatia lumii o sa ajunga in iad?

Răspuns Câştigător
| Schnitzel a răspuns:

Nuu! E pacat sa faci sex inainte de casatorie dar daca omul regreta, se spovedeste. Dumnezeu il iarta. Bine, daca faci sex cand ai chef cu deviza "Dumnezeu ma iarta" este tot un pacat, pentru ca il ispitesti pe Dumnezeu. Fiecare greseste si face pacate, dar daca incearca sa le evite si totusi se caieste se spovedeste Dumnezeu iarta si omul nu mai ajunge in iad.happy

74 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu eu spun asta, ci Cuvantul lui Dumnezeu.,, Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Antipaticu):

Matei 5:27, 28,, Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu preacurveşti." Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi preacurvit cu ea în inima lui.,,

,, „Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă."

| SyLvYuTzU a răspuns (pentru EmaS):

Vezi ca ai scris Iisus cu un singur i! Si Iisus cu un singur i inseamna magar in nu stiu ce limba!

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

Domnul nostru Iisus Hristos a aratat ca aproba si binecuvanteaza casatoria prin prezenta Sa la nunta din Cana Galileii, impreuna cu Maica Sa si ucenicii Sai, facand cu acest prilej si prima minune, prin prefacerea apei in vin (Ioan, 2, 1-11). Apoi, prin sfantul Pavel zice: "Cinstita sa fie nunta intru toate si patul neintinat. Iar pe desfranati ii va judeca Dumnezeu" (Evr., 13, 4; Apoc., 21, 8)

"vom ajunge in iad daca facem sex inainte de casatorie"

Rahatul tot rahat ramane chiar si impachetat frumos!
Orice cauza are un efect. Cauza este stiuta, ramane sa fie indreptata. De fiecare data insa ne izbim de e-ul nostru, de spiritul veacului, de libertatea prost inteleasa si de ce sa nu spunem si de pr,,,,, noastra. Exista solutii pentru orice fel de probleme.Crestinismul nu s-a impotmolit niciodata si intotdeauna a gasit solutii dar s-a izbit de cerbicia noastra.
Stiu ca acum teoretizez si poate chiar te enervez dar adevarul este acesta. Nu ne putem rupe de ceea ce ne-a infasurat ca panza unui paianjen. Este o zbatere in interiorul nostru care nu ne lasa. Incercam sa rezolvam dar fara Hristos si de aceea rezultatul este nul. Tot raul care ne inconjoara se poate transforma in binecuvantare daca stim sa facem asta. Dai vointa iei putere, dar numai in Hristos vei putea asta.
Ce-am facut cu mainile noastre se vede. Ce face Dumnezeu dainuieste. In Hristos vei birui! Crede asta cu toata taria ta si lucrurile se vor schimba.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Toti vom ajunge la nea Satan!
Ce cool, ma! happy

| Trinitas a răspuns:

Sa speram ca e adevarat cum zice Ema. Cu cat suntem mai multi cu atat mai misto o sa fie.

| sandra2012 a răspuns:

Cam asa ceva. Dar nu e nimic sigur. Adica un om bun, care crede in Dumnezeu si a facut pacate minore, nu a furat, nu a mintit, nu a omorat pe nimeni, dar a facut sex inainte de casatorie, o sa ajunga in iad? Hmmm...greu de zis

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanux a răspuns:

Conceptie idioata.

| KodrutZ a răspuns:

Nu, complet gresit. 99%.

| RXN a răspuns:

Ema cred ca mai are momente in care uita sa-si ia medicamentele.

| Tania a răspuns:

La inceput credeam ca Emma este doar o fata mai religioasa, dar cred ca este fanatica.
Nu cred ca ar indrazni sa faca nimic de capul ei, fara sa se gandeasca daca Dumnezeu ii da sau nu voielaughingCred ca 98%am ajunge in iad ca in unele tari si sarutatul si diverse atingeri se presupune ca e pacat.Mai ales ca in unele tari arabe este considerat pacat tot felul de nimicuri.

| EmaS a răspuns (pentru Tania):

Frumusetea este ca daca cineva se caieste,se roaga si se intoarce la Dumnezeu, nu mai face acel pacat, Dumnezeu il iarta.

| ROB3RT89 a răspuns:

Asta inseamna ca trebuie sa-mi fac de cap pana ajung in iad...Doamne ce aberatiilaughing

| InsanelyWicked a răspuns:

Mentalitate invechita >.<

lipsa sexului poate dauna organismului, true story

| Flav a răspuns:

Inseamna c-a belit-o si Sfantu Petru.

| calitateSuperioara0000 a răspuns:

Ma gandeam,cum Dumnezeu e Atotstiutor,stia ce pacatosi vom fi noi... atunci El ne-a creat ca sa mergem in iad? nu putea sa ne faca de la inceput perfecti, credinciosi, asa cum vrea El? deci...nu cred ca ne-a creat ca sa ne trimita in iad

| Lseparatio a răspuns (pentru calitateSuperioara0000):

Ideea e ca dumnezeu nu a vrut sa creeze roboti programati sa face ce vrea el. Asa ca a dat fiecaruia posibilitatea sa aleaga ce drum vrea sa aleaga. Desigur ca era constient de posibilitatea sa se intample ceea ce sa si intamplat. Dar ce va face un om tocmai pentru ca are posibilitatea sa aleaga nu poate fi prezis cu exactitate, caci omul isi poate schimba directia in orice clipa, asta e exact ca si cum ai incerca ce o sa faca iubita ia daca te va insela sau nu. Tocmai din cauza acestei conceptii eu nu cred in vrajitori ghicitori aia de iti zic viitorul, pentru ca e practic imposibil. Dumnezeu a facut predictii intradevad despre viitor insa fiecare din ele era controlabila adica a prezis ca va veni fiul lui, nu a ghicit viitorul doar ne-a zis ce va face El mai tarziu. Este ca si cum eu as zice cuiva vezi ca trece un baiat peste 2 zile la tine si iti da un pumn happy Ce trebuie sa fiu ghicitor? Nu doar merg si ii dau pumnu! laughing

| calitateSuperioara0000 a răspuns (pentru Lseparatio):

Multumesc happy

Răspuns utilizator avertizat
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Dar cum ramane cu cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul? Ca doar nu scrie sa ne inmultim dar dupa casatorie. Si daca Isus a zis ca daca dorim pe cineva am preacurvit, inseamna ca habar nu avea cum sta cu legea atractiei. Ori era gay si vroia sa-si verse naduful pe astia hetero.

| SyLvYuTzU a răspuns:

Ce vorbesti tu ma?
Poti face sex cand vrei tu si nu "te duci in iad"
Cine tea pacalit?

Răspuns utilizator avertizat
| Lseparatio a răspuns (pentru Antipaticu):

Cred ca vrea sa faca sex si n-are cu cine! happy

Răspuns utilizator avertizat
| SyLvYuTzU a răspuns:

Eu cred ca nu stiti ce vorbiti!
Poti face sex cand vrei tu!
Nu stiu ce pacat e asta!
Si daca ar fi pacat cum ai mai face copii?
Vedeti k nu stiti ce vorbiti!

Răspuns utilizator avertizat
| SyLvYuTzU a răspuns (pentru Mitch):

Ma eu ma refeream la ala care a spus ca daca faci sex ajungi in iad (nu a specificat inainte sau dupa)
Si oricum sunt multe care au facut copii inainte de casatorie!

| KinoAndreea a răspuns:

1.cine e ema ca nu m-am prins?laughing
2.nu e adevarat... oameniifac ce vor...nu e un pacat sa faci e ceva.normal?!laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Akuryo a răspuns:

Cam asa cevalaughing

| Lseparatio a răspuns:

Da! laughing Asta daca nu cumva mai apoi marturisesc, se caiesc si nu mai fac! happy Si cum unii fac asta procentul in iad scade pana la... 80% laughing Ce mai suntem niste depravati! laughing Si unora ne place! Bafta! PS. Daca esti interesat in mod serios de situatia ta religioasa discuta lucrurile astea cu indrumatorul tau spiritual!

| Lseparatio a răspuns:

Din punctul de vedere a bisericii intradevad e un mare pacat! Deci trebuie sa te casatoresti virgin indiferent de varsta si daca divortezi nu ai voie sa faci sex sau sa te recasatoresti pana la moarte partenerului decat in niste situatii speciale! Dar discutati cu un preot despre astea si o sa va dea toate detaliile ca ar fi foarte mult de scris! Bafta! Colegii mei din IAD! happy

| ILadyInBlack a răspuns:

Daca acel iad exista, atunci ne vedem in iad la o bere.

| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Pentru cei care nu stiu, Ema e o femeie cu cont pe TPU care s-a uitat prea mult pe Trinitas.
Una care vorbeste numa de Dumnezeu, Iad, Rai si ce mai stie ea.
Inainte de casatorie inseamna sa fi virgin pe la 23-24-25 ani poate si mai tarziu?
A innebunit aia.

| αʟεх a răspuns:

Nu e adevarat happy

Funda? puppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
| αʟεх a răspuns (pentru Antipaticu):

Iaauzi laughing)

milog ii tactu` laughing

| αʟεх a răspuns:

Sa ma pupi undeva laughing) milogule laughing)

| αʟεх a răspuns:

Nu am laughing) Intreab`o pe maicatah` ca poate are nevoie laughing

| αʟεх a răspuns:

Nu insist... ma distrez de nervii tai laughing

| alonet a răspuns:

Sexul inainte de casatorie = pacat => plata pacatului este moartea (exceptie cei ce se salveaza prin Iisus)