| timidu89 a întrebat:

Dacă nu ai fost sociabil te mai poți schimba? Cât de cât măcar ma refer.

Răspuns Câştigător
| kameliae a răspuns:

Da,desigur.In trecut eram antisociala 100%..acum incerc sa ma cunosc, sa ma dezvolt, sa experimentez.Recomand(ca macar o data) sa mergi la restaurant singur,sa mergi la cinematograf singur, sa faci activitati de unul singur(altele:inot, patinaj, parasutism, sport samd)
Te ai nascut singur, vei muri singur.Degeaba astepti sa faci activitățile cu mai multe persoane. Daca te atasezi prea mult de o persoana, ce faci cand ea te paraseste? Te prabusesti sau continui cu rutina zilnica?
Cred ca e un sfat bun (: app de ce am zis de activitatile astea? Pentru ca facand activitatile astea vei cunoaste muuulte persoane, te vei putea imprieteni ft usor si vei avea incredere in tine.(multe persoane care au inceput sa faca sport au inceput sa aiba incredere in sine, si astfel si-au legat multe prietenii)
Dar daca vrei sa socializezi, doar intra in vorba cu persoanele din fata ta..de ce sa iti fie frica sa socializezi? Poate ii vei face ziua mai buna cuiva spunand un singur:"zambeste!", cine stie rolling on the floor
Sociaaalizeaza ca nu-i greu si e si placut(atat pentru tine, cat si pentru persoana din fata ta). Fiintele umane au latura aceasta sentimentala, au emotii..deci..fiecare persoana se bucura cand vorbeste cu o alta!(sa fie un subiect placut, ca altfel..mna)
Nu stiu daca ai observat, dar aproximativ majoritatea persoanelor sunt placut surprinse cand diferite persoane intra in vorba cu ele, dintr o data-pe neasteptate. (: asa ca comunica.ce poate fi rau in asta.
(stiu ca am spus unele lucruri care n au legatura cu subiectul, dar nu baga in seama rolling on the floor )

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista solutii alternative pentru cei care nu se simt bine alaturi de oameni, solutia vine din america - japonia si china, cei mai mari producatori de inteligente artificiale in stadiu de proiect care vor da roade in cativa ani.https://www.youtube.com/watch?v=nU1k0W98ljo

| RxTx a răspuns:

Cu cine să fii sociabil Poate că nu ai avut cu cine să fii Poate că ai fost înconjurat de lepre de javre de scârbe și de jigodii care beau și se drogau și apoi o luau de la capăt iar tu poate că ești în om deosebit cu caracter demnitate cinste onoare bun-simț Și te deranja ce făceau maneliștii din jurul tau tu ascultând doar jazz blues Rock.
iar când vedeai sărăcia lor mintală când vedeai cat de puțini sunt la minte îți dădeai seama că tu cu asemenea oameni chiar nu vrei sa ai deaface.

APOI ACUM CÂND SI DESCOPERIT MEDIUL TĂU UN club grup de oameni artiști plastici pictori cu creier în cap ambasadori sa zicem in club de rockeri sau printr-o întâmplare ai reușit să intri in lumea asta bună a artiștilor și ai descoperit că aici este locul tau
Că nici unul dintre oamenii ăștia nu încearcă să profire de tine, daca cineva îți cere un pachet de țigări împrumut când te vede îți înapoiază două.
Când vezi că se dau peste cap pentru tine
Când vezi că de multe ori te cheamă la mesele lor la petreceri la socializat la jucat jocuri de societate la gagici la băutură și grătare dar unde nimeni nu se îmbată sa facă pe el pentru că și creier în cap și nu se grăbesc nicăieri ci își permit oricând să mai umpere 3 navete de vin daca ar fi nevoie.
Când vezi că nu mai sunt oamenii care beau că să le fie rău pentru că mai apoi să aibă ce sa povestească cât de rău le-a fost data trecuta.
Când vezi că se ajuta între ei și pe tine că te iau la atelierele lor de producție la făbricuțele lor
Când vezi că dacă ai vrea sa muncești ceva frumos ei te-ar primi.
ATUNCI INCEPI SĂ SOCIALIZEZI SĂNĂTOS

SOCIALIZAREA NU ESTE LA NORMĂ.
HAI SĂ NE 8MBÂTĂN DE VORBĂ
HAI SĂ VORBIM PÂNĂ CÂND FACEM SPUNE LA GURĂ!
Ci socializarea poate înseamnă și să asculți o muzică frumoasă alaturi de un prieten
Socializarea poate însemna să muncești cu bucurie tăcând din gură și ajutandul pe prietenul tau pictor artist plastic să își pregătească ramele pentru tablouri.
Socializarea poate însemna să vii când te cheamă că a făcut o pastrama bună

| Mosotti a răspuns:

La haine te schimbi, felul de a fi nu se schimba, cine e sociabil e din nascare si asa ramane, cine nu, ramane cum e, asta este.
Ca daca era sa fi cat de cat sociabil, erai de dinainte deja in mod de la sine.
Daca nu ai putut inainte, de ce ai putea acum?!

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Poate nu am avut cu cine? Eu nu ma consider salbatic sau antisocial

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Pai eu am zis la general "Daca nu ai putut inainte, de ce ai putea acum?!".
Tu nu te-ai referit la tine, nu ai zis ca e vb de tine, deci n-am zis de tine.
Un om salbatic sau antisocial, asa va ramane!

| Frank51 a răspuns:

Pe scurt, nu. Dar cu cât inaintezi in viață experiențele te fac să ascuzi asta si să pari o persoana sociabilă, dacă vrei.

| VoidEternal a răspuns:

Cu siguranță. Dacă nu ești sociabil te transformi in (și mai) antisociabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna cat de cat? Termen relativ si greu de cuantificat

Da, vei fi mai sociabil o data cu varsta, cu experienta de viata, cu numarul de oameni pe care i intalnesti.

nu te vor mai deranja asa de tare experientele care implica socializare. Va scadea anxietatea fata de oameni.

Cu cat te expui mai mult socializarii cu atat mai repede si mai tare vei fi sociabil

| timidu89 explică (pentru anonim_4396):

Gen sa discuți amical cu câteva persoane acolo, nu sa te știe un oraș în scurt timp. Mai bine sa ai 2 persoane cu care te înțelegi și poți discuta deschis orice. Decât mulți care te bârfesc sau vor doar sa afle secrete și sa le spună la toată lumea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Da desigur. Cu cateva persoane pe care le cunosti si cu care ai ceva in comun.

Cu varsta o sa vezi ca nici nu e necesar sa discuti cu oamenii plezanterii, doar strictul necesar.
Desigur vei avea cercul restrans in care discuti mai multe dar in general cu persoane necunoscute in adunari colectivr te vei simti mai confortabil. Discutiile sunt optionale.

Mir imi e greu sa discut subiecte de discutie cu cineva total necunoscut pentru ca nu consider ca l-ar interesa povestile mele, pentru ca eu la randul meu urasc sa ascult povestile altora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, te poti schimba. Ii accepti pe cei din jurul tau asa cum sunt, iti spui parerile intr-un fel care sa nu-i deranjeze si cam asta este...mai zambesti din cand in cand.

| 120bulevard a răspuns:

Daca tu esti o persoana cu o latura introvertita trebuie sa tii cont ca asa o sa ramai, deoarece asta e personalitatea ta si nu ai cum sa o schimbi, tu te hranesti prin liniste si comoditate cu propria persoana pe cand extrovertitii se hranesc cu energia altor persoane, sunt total opusul tau. In schimb, sociabilitatea se poate imbunatatii, poti fii introvertit si sa fii un bun conversationalist, chiar poti face si speech-uri in public fara probleme, trebuie doar sa exersezi si sa exersezi, 50-56% din populatia planetei este alcatuita din introvertiti

| Maraa345 a răspuns:

Daca iti dai interesul te poti schimba in proportie de 50%.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Unii sunt timizi că așa le e caracterul.
Alții sunt timizi că i-au inhibat parintii de mici.
A doua categorie cred că se vindeca cu timpul odată ce trec prin mai multe experiențe.

| AndreiOlcer a răspuns:

Am si eu un prieten asa si era antisocial si depresiv il cheama si s-a redresat ff bine nota 9/10 interior exteruior

| timidu89 explică (pentru AndreiOlcer):

Cand viata nu iti surade nu poti sa fi ca unul ce nu a avut nici o problema serioasa la viata lui. Eu pe aia nu ii pot intelege de ce sunt antisocialiwinking Eu unul am fost lovit mai din toate partile pana acum. Imi e teama de prostia si lipsa de informarea nu de altceva.