| 11treesky11 a întrebat:

Daca o persoana săvârșește abandon de familie și face închisoare pentru asta, poate fi obligata din nou să plătească pensie alimentara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligata sa plateasca pensia alimentara. De altfel, in cadrul procesului penal se poate obtine, prin constituire ca parte civila, obligarea la plata sumei de bani datorata pe lunile in care nu a platit si hotararea judecatoreasca se poate pune in executare silita. Daca in continuare nu plateste pensia alimentara poate fi condamnat iarasi.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Din câte știu este obligată să plătească.