| anonim_4396 a întrebat:

Dacă părinţii copiilor se ceartă mereu o să iasă ceva din copiii lor? Are rost ca acei copii să se comporte la fel când adulţii îmbătrânesc?

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sunt doua variante.
Ori vor prelua comportamentul parintilor involuntar sau voit pentru ca asa cred ca e bine.Ori cand vor fi mari o sa faca fix contrariul tocmai pentru a nu le urma exemplul negativ.

| AliGab a răspuns:

Pai nu are rost ca adultii ce odata au fost copii unor părinți certareti, sa devina si ei la fel. Sigur, sansele sa te deprinzi cu comportamentul vazut in familie sunt mari, dar omul are discernamant si liberul arbitru astfel incat sa se autoeduce sa devina o persoana mult mai concilianta decat parintii lui de altadata