| geotechnical a întrebat:

Daca sa zicem ca peste 1 an, o sa fii pus in situatia sa alegi intre o cariera destul de importanta in alta tara, iar tie persoanele dragi, prietenii iti raman aici.
Cum ai alege?
Ai alege cu inima sa ramai in tara, chiar daca perspectivele de dezvoltare nu sunt asa de mari, dar esti alaturi de cei apropiati tie, sau ai alege iti dezvolti o cariera chiar daca distanta o sa fie mare si nu o sa iti permita sa ii vizitezi asa des. Teoretic trebuie impacata si capra si varza?

16 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Eu as alege sa plec, imi doresc mult sa plec in strainatate, iar eu nu prea am prieteni sau rude asa dragi, in afara de parinti, deci doar parintilor le-as duce dorul
si oricum as vrea sa plec, sa ma stabilesc acolo si peste ceva timp sa ii pot duce si pe ei

| DEBrown a răspuns:

As pleca din tara cu siguranta! Mama cu tata m-au spus ca viitorul meu este cel mai important, asa ca daca asta necesita munca in afara tarii, asta voi alege.

| pyma a răspuns:

Aș alege să plec. De ce? Ca să știu pe propria-mi piele cum e. Nu din ce-mi zic alții. Să o simt eu. De întors te poți întoarce. Dacă mai vrei.

| chupachups1234 a răspuns:

Depinde de fiecare, eu as pleca doar daca situatia materiala nu mi-ar permite sa raman, dar daca as fi intr-o situatie destul de buna, pentru mine alegerea ar fi simpla, as ramane, in primul rand pentru prieteni. Mi-ar place sa ma realizez in tara, sa raman aici; poate sunt vise, dar nu renunt la tot fara sa incerc macar.

| Reek54 a răspuns:

Este alegerea fiecarui individ, nu trebuie impacata si capra si varza.
As alege pentru cariera, pentru ca ar fi viitorul meu in joc, bineinteles ii voi ajuta si pe cei apropiati mie cum voi putea mai bine, si ii voi vizita cat pot de des.

| AliGab a răspuns:

Alege sa pleci si peste cateva luni/1 an vei dori cu disperare sa revii la cei dragi. Pentru ce sa ai o cariera de succes daca sufletul ti-e frant? Banii nu aduc fericirea, doar te ajuta sa supravietuiesti. Incercarea omului de a se realiza profesional intr-o lume in care normalul a devenit anormal si invers este doar o iluzie / un surogat a/al fericirii. Cauta bine in sufletul tau si vezi ce iti doresti cu adevarat: o carierea stralucitoare in alta tara (desi iti garantez ca nici acolo nu este usor) sau o familie aici (in conditii mai modeste, dar care ofera sufletului tau o liniste deplina), apoi alege. Decizia iti apartine. Spor in toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ar fi greu sa plec, as alege sa ma realizez in strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pot sa zic? Cam ca (,) Cornel Fugaru... "am alea nemarginiiiireaaaa"... desi el n-a placat mai departe de Timisoara in viata lui!
Acum hai s-o luam pragmatic: daca n-ai bani, "cei dragi" devin usor "cei suparati pe tine si pe viata". asa ca du-te frate unde-i lozul, sa vezi ce o sa le creasca la "cei dragi" dorul si stima de tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat e de greu sa-ti iei un bilet de avion sa vii sa-i vezi pe cei dragi cand ai lovele?
Mergi si-ti vezi de drumul tau si chiar iti urez multa bafta si impliniri profesionale si personale!

| Pitzipoanca a răspuns:

Cariera.

| Cruciuliță a răspuns:

Nu sunt eu prea sentimental, dar aleg sa raman cu familia. la urma urmei, ei sunt totul. Ai bani? Scuze ca zic, te caci pe ei, daca pierzi restul.

| CriSSa537 a răspuns:

Prietenii sunt trecatori, azi imi e bff maine dusman..since as alege in tara, chair daca sunt conditiile care sunt, si nu as putea sa stau departe de familie.dau daca as pleca in strainatate as lua-o si pe mama cu mine

| ganutzu a răspuns:

Grea intrebare..nu stiu cum voi reactiona si ce masuri voi lua la momentul respectiv, dar in momentul asta..in momentul in care scriu aceste randuri as face urmatorul lucru,daca persoanele importante mie,persoanele pe care le iubesc nu au ce pune pe masa la ce mi-ar folosii sa fiu langa ei si sa ii vad cum sufera? daca ii pot ajuta plecand in afara,daca le pot oferii o viata mai buna,daca stiu ca ceea ce voi face conteaza cu adevarat.mi-as calca pe inima as pleca pentru cat va vi nevoi sa le asigur un trai decent,poate chiar sa ii aduc lana mine dupa o vreme daca conditiile permit acest lucru. Daca vom avea ce pune pe masa si putem duce un trai decent nu i-as lasa pentru nimic in lume, nu as alege carierea si realizarea profesionala in detrimentul familiei, din contra voi incerca sa ajung cat mai sus ot famile si prieteni, pentru persoanele care le iubesc, pentru ele fac acest lucru, asa ca nu am cum sa renunt la ele doar pentru ca vreau eu sa muncesc nu stiu unde sau ca mi se face nu tiu ce ofera in tara "x" sau mai stiu eu ce.

| ScarlatElenaa a răspuns:

O alegere grea! Dar, as miza pe cariera.Consider ca pot sa le ofer o viata mai buna dupa sosirea mea in tara! Sisur nu ar fi o decizie buna, dar eu asta as alege!happy

| Denissa_Deni_1998 a răspuns:

Iti dezvolti o cariera chiar daca distanta o sa fie mare si nu o sa iti permita sa ii vizitezi asa des.Prieteni o sa te inteleaga..Si cand vi in tara mai treci pe la ei cu un cadou mai vorbiti...

| ladydewinter a răspuns:

Prietenii vin si pleaca pentru mine. Am invatat ca in mare parte te poti baza doar pe tine si pe familie. Nimeni nu poate raspunde la aceasta intrebare in afara de tine. In tara este destul de dificil sa traiesti bine, trebuie sa te gandesti la ce vrei cu adevarat si la ce e mai bine pentru viitorul tau.