| anonim_4396 a întrebat:

Daca sotia te-a inselat, mai merita a doua sansa? Are rost sa o rogi sa ramina macar de dragul copilului daca ea iti spune ca tot pe el il iubeste?(pe amant). Ce ar trebui sa faca sotul in acest caz?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice om merita a doua sansa, cu atat mai mult unul cu care ai impartit totul o perioada si mai exista si copilul. Problema nu poate fi expediata usor, nu totul este in alb ori negru, exista multe nuante intermediare. Consider ca ar fi nevoie de o reflectie si o discutie foarte serioasa intre cei doi, sotia ar trebui sa se hotarasca, in primul rand, ce vrea sa faca si apoi sa se ia o hotarare - mai stau impreuna ori divorteaza. Hotararea le apartine numai lor, parerile noastre nu prea conteaza, de altfel sunt in functie de ideile si experienta noastra de viata.
Concluzia mea este ca, mai ales copilul, merita o impacare. Numai bine!

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine si pentru copil, cred eu, este ca cei doi sa se desparta pe cale amiabila, si sa ramana in relatii bune. Numai in cazul acesta copilul va putea creste linistit, cand ambi parinti isi vor fi refacut viata in functie de imprejurari.
No bine, asta era primul punct de pe lista, aici este al doilea... bag seama ca nimeni nu mai crede in Dumnezeu, ca institutia pe care El a lasat-o pe pamant a devenit pres de sters picioarele, ne lasam antrenati de poftele noastre in loc sa ni le tinem in frau? Amu' te-ai maritat, amu' ai facut copilu', amu' nu-ti mai place viata asa si cauti o aventura, amu' ti s-o suit la cap si iti vine sa fugi in lume cu amantu'... continuarea in episodul urmator.
De ce? De ce nu poti sa-ti respecti sotul si casa ta? De ce lasi sa ti se aprinda ochii de patima pentru altii? De ce umbli ca o catea in calduri si nesocotesti Cuvantul Domnului?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Privind la rece, parintii ar trebui sa discute deschis situatia si solutiile cele mai bune pentru copil. In momentul cand au decis sa faca copii ar trebui sa isi asume cresterea lui in conditii cat mai bune, dar cand s-a produs anomalia trebuie luate si alte decizii. Copilul ar trebui sa ramana langa tatal sau iar mama sa-si sacrifice cate un moment pentru a-i fi aproape in mod regulat. Parintii ar trebui sa ramana in relatii civilizate, iar tatal va trebui sa faca un efort enorm pentru a-si continua viata in liniste, sa nu pastreze resentimente si sa faca ceea ce trebuie sa faca un tata bun. Din pacate nu exista legi sau teste de maturitate care sa oblige parintii la a-si asuma raspunderea morala fata de proprii copii, care la randul lor vor creste cu sechele in majoritatea cazurilor.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e posibila o relatie fara iubire si respect, doar de dragul copilului. Copilul ala va creste si isi va da seama ca exista probleme serioase intre parintii lui.In final, vor suferi toti trei.

| cornculapte a răspuns:

Toata lumea greseste si merita o a doua sansa, insa in acest caz, este clar ca sotia insasi nu isi doreste o a doua sansa. Cat despre copil, nu vad unde e rostul ca cei doi soti sa ramana impreuna de dragul sau. Pe masura ce va creste, isi va da seama ca traieste o minciuna, traieste intr-o familie care e doar de fatada si acest lucru va avea un impact urias asupra modului in care isi va forma caracterul. Daca parintii se despart, nu-i va fi usor, dar va intelege intr-o buna zi ca acolo unde nu e dragoste, nu poti s-o impui cu forta.

| ines a răspuns:

Nu merita a doua sansa mai ales ca spune ca isi iubeste amantul. Copilul creste si nu cred ca e fericit cand vede ca traiti an minciuna.

| NickiMinaj a răspuns:

Depinde.
In primul rand nu inteleg de ce s-ar casatori cineva si va rog sa nu-mi ziceti ca din iubire...
Sa ai pretentia ca cineva sa nu te insele O VIATA INTREAGA trebuie sa fii nebun sau foarte naiv. In oricare dintre cazuri, o sa ti-o furi foarte rau, cred ca ti-ai dat seama deja.
Cu toate astea, daca parteneriatul dintre voi, sa zic asa, e unul bun, ramaneti impreuna. Daca sotul avea sperante de iubire vesnica, nu prea vad solutie la asta si indiferent ce va decide va ramane cu inima franta.

Totusi sotia respectiva nu e f inteligenta din moment ce a fost si prinsa... eu nu as ierta o asa persoana pentru ca mi se pare penibil sa fii atat de neglijent incat sa fii prins. Nu faptul ca a inselat, ci ca nu a protejat orgoliul celuilalt mi se pare o mizerie.

Răspuns utilizator avertizat
| Petronela a răspuns:

Ar trebui sa o ierte dar doar de dragul copilului.

| cornel a răspuns:

In niciun cazhappy

nu sunt genul de persoana sa iert o asa gresealahappy

| noName_8681 a răspuns:

NU trebuie sa mai ramana sotul cu ea. Din moment ce il iubeste pe amant, chiar nu are rost. Cat de copii... ei sunt vinctimele acestei povesti. Dar nici el ca sot nu poate forta o femeie care nu il iubeste sa stea cu el doar de dragul copiilor.

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Nu se merita, daca a inselat o va face inca o data (pe putin).

Chiar si Napoleon zicea ca toate femeile sunt curve.in afara de mama si sora. Cauta pe net sa vezi cata dreptate am happy

| aLaLa a răspuns:

Nu, nu mai merita o a doua sansa, dupa parerea mea.Si nu, nu are rost sa mai stea doar de dragul copilului daca ea tot se va intalni cu amantul.

Răspuns utilizator avertizat
| poluarect a răspuns:

Cel mai intelept ar trebui o a doua sansa daca au un copil, daca nu au copii fiecare pe drumul lui, oricum femeia nu este proprietatea barbatului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

EoO asH putHea sa iertH oricee, dar minciuna sHi insHelatul NEVER, sHau daca il voi iertHa(in cazul d mai susH O) va fi pentru ca poatHe l`am iubitH ff multH. dar nu voi mai fHi l fel ca inaintHe.Parerea mhea