| Hammurabi a întrebat:

Dacă ți s-ar oferi posibilitatea să pleci definitiv în altă țară unde ai avea asigurată situația materială ai putea să-ți părăsești prietenii pentru totdeauna?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din fericire nu am prietenii(real),deci nu o sa fie nimic lacrimogen, fara lacrimi, triste, drame, taiere de vene, imi va veni fi mai greu la inceput, dar as prefera sa stau singur

| Freya1 a răspuns:

Initial cred ca mi-ar fi foarte greu sa fiu strain printre straini si mai ales pentru totdeauna dar cred ca pentru stabilitatea si feicirea mea mi-ar trece.
Mama ca si mama tata la fel etc dar viitori mei copii, viitoarea mea familie cred ca merita tot ce e mai bun...

| OldSoul a răspuns:

Sigur ca da, eventual il iau pe unul cu mine.

| GoldenZenith a răspuns:

Da, normal.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da. Oricum pana acum 4 ani nu aveam niciun prieten. Si in zilele noastre exista internet, telefon, Skype, etc. e usor sa pastrezi legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal. E vorba de viata ta, nu de a prietenilor.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Așa e, dar ar fi o viață mișto să fi singur printre străini? Străini care nici măcar n-ar "rezona" cu tine pentru că ar aparține altei culturi?
Situația materială trebuie să fie definitorie pentru scopul nostru în viață?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu-ti convine, te intorci.
Cu piciorul nu ai de ce sa dai la o asemenea oportunitate.
Dar exista viata si daca te vezi cu fostii prieteni mai rar sau vorbiti doar pe retele sociale/aplicatii mesagerie/skype.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

"Așa e, dar ar fi o viață mișto să fi singur printre străini? Străini care nici măcar n-ar "rezona" cu tine pentru că ar aparține altei culturi?" Culmea, in toti anii mei in Italia mai bine m-am inteles cu italienii decat cu romanii. Acum sincer iti spun, chiar evit romanii. Pentru ca au fost chiar mai rasisti tu ai lor decat mint romanii ca sunt italienii. Cat despre prieteni? Hai ca fim seriosi. Nu iti tin aia de foame.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Da, am mai auzit chestia asta și e destul de nasol că se întâmplă așa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai tu de ce crezi ca mai pleaca atatia romani? De buni ce sunt romanii...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci daca o sa ajung vreodata in Anglia o sa ma eviti sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dava vrei sa vezi ce ochi albastri are dracu, nu te evit.

| nda a răspuns:

Prietenii da, familia nu.

| VictorFenrir a răspuns:

Evident,prietenii sunt azi da maine nu

| ColdHeart a răspuns:

Prietenii sunt ca vantul, la fel sunt si banii.
Si da si nu.
Pot sa ii iau cu mine?

| Andreeeeeeeea2000 a răspuns:

Da,de Ce?
Pentru ca prietenii(oricat de buni ar fi ei) azi sunt langa tine iar maine sunt pa. Daca as avea ocazia să plec as face-o. Gândește-te in primul rand ca este viitorul tau in joc si poate ca acolo o sa te realizezi pe plan financiar poate și sentimental.In orce caz degeaba iti spunem noi sa pleci sau sa rămâi, doar tu poti decide pentru tine.