| anonim_4396 a întrebat:

De 2 luni m-am mutat singura pentru ca nu ma mai intelegeam cu bunica mea si am.considerat ca este mai bine sa fiu linistita. Mama. Mi-a cumparat un apartament cu toate utilitatile, ea a vrut mai mult sa ma mut. La vremeea aceia am considerat ca este.mult mai bine sa ma mut. Acum.imi este greu singura. Noii vevini sunt cam tafnosi,cartierul in care stau e cam urat,la magazine nu prea se gaseste mai nimic,nu ar fi o problema prea mare asta pt ca am masina si ma pot duce imediat la un supermarket. Confortul pe care il aveam inainte nu l-am regasit si aici. Imi pare rau de bunica ii e greu fara mine dar cand stateam cu ea se comporta urat cu mine,nu ma lasa sa aduc pe cineva acasa,daca venea vre.o colega pe la mine incepea sa tipe sa vorbeasca urat, ma facea tot timpul de ras. Au contat mult aceate aspecte cand am hotarat sa plec de a ea.
Aici in noua casa am tot ce imi trebuie numai ca nu ma simt ca acasa.aici nu am nici o prietena nu cunosc pe nimeni. E cam greu sa stai intr-un loc 20 de ani si apoi sa pleci de acolo unde cunosteai pe toata lumea,aveai tot ce iti trebuia foarte aproape...
Am nevoie de un sfat. M-as putea muta inapoi la bunica oricand dar mama s-ar supara rau, pt ca a investit foarte multi bani ca eu sa am tot ce imi trebuie.
Nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna Pitico,
Incearca sa o privesti ca pe o oportunitate, ca pe un nou inceput.
Nimic nu e usor, dar gandeste-te ca daca ar fi murit bunica ta ai fi fost in aceeasi situatie.
Ai 20 de ani, e ok, te poti gospodari singurica. Nu e nicio placere sa calci si sa speli vase, dar nici vreun sfarsit de lume.
Incearca sa chemi din cand in cand prietene pe la tine, gateste ce-ti place, acorda-ti timp pentru relaxare, sunt o multime de avantaje.
Daca ai prea mult timp liber ia-ti un job, fa ceva util si te va scapa de plictiseala. Pe langa un plus la buget.
Daca vreodata iti mai trece prin cap sa te muti inapoi, adu-ti aminte de ce ai plecat, adu-ti aminte de momentele urate, adu-ti aminte ca de fapt nu vrei inapoi.
Capul sus, zambeste, e doar un nou inceput!
P.S.Neaparat ceva care sa alunge plictiseala, fie job, fie hobby, fie iubit, fie prietene... altfel e greu singurica
Grija de tine!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ramai unde esti, nu are rost sa te muti eventual daca e apartament unde stai incearca sa il dai la schimb cu o garsoniera in alt oras mai bun. Si ai sa vezi ca garsoniera fiind bine dotata economisesti la facturi si intretinere. De familie nu se pune problema la cum sant vremurile actuale mai bine iti faci de cap pentru ca multe relatii se destrama, baga divort, fac crime, etc.

| Holiday a răspuns:

E momentul sa-ti vezi de viata ta, ai sa te obisnuiesti cu noua situatie, asa cum spuneai, invita pe la tine colege/colegi, iesi in oras, si evident viziteaz-o pe bunica ta. Dar ar fi o greseala sa te intorci, multi isi doresc sa se poata muta singuri dar nu au posibilitatea, iar tu te vaiti...happy

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer cu mama ta SI incearca sa vezi si punctul ei de vedere. Pe situl jw.org poti gasi articole utile la sectiunea adolescenti.

| Felys a răspuns:

Probabil ca trebuia prima data sa stai cu chirie undeva sa vezi daca poti locui singura, dar spre norocul tau mama ta si-a permis sa iti ofere toate conditiile, nu prea mai ai cum sa dai inapoi acum si in definitiv esti majora, ai cuibul tau, te vei adapta in timp

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Depinde mult de felul cum privim viata.
Sunt persoane care nu se simt bine niciodata "aici", adica acolo unde se afla si simt ca "acolo" va fi mai binem dar cand "acolo" devine "aici" este din nou nesatisfacator. Ceea ce se poate face in acest sens e sa cultivam capacitatea de a ne bucura de viata pur si simplu acolo unde suntem, deoarece in realitatea nu vom fi niciodata in alta parte decat suntem acum.

Cele bune!

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Sa inteleg ca ai 20 si ceva de ani happy
La varsta asta este momentul sa iti vezi si de viata ta happyTe cred ca iti pare rau de bunica happy dar te vei obisnui, poti merge in vizita sa vezi daca e bine!

Ai casa ta, locul tau! Fii fericita de asta, multi ar vrea sa fie in locul tau!
Bafta kiss

| sporis a răspuns:

Buna trebuie sa in veti sa ierti si sa mergi mai departe stiu cum este cine va care nu te suporta dar nu trebuie sa te razbuni pe el-ia dar trebuie sa le a rati ca ce a pierdut.