| anonim_4396 a întrebat:

De cand a aflat ca suntem impreuna, mama iubitului meu e impotriva relatiei noastre.Motivele nu le stiu, presupun ca este vorba despre diferenta de varsta.Insa de 2 ani, noi traim o frumoasa poveste de iubire chiar daca uneori facem unele sacrificii pentru a fi bine.Insa a venit un moment in care mama sa a aruncat unele acuzatii catre mine pe care iubitul meu le-a crezut. Dupa ce am demonstrat pana la urma ca nu era deloc asa, prietenul meu a regretat amarnic ca nu m-a crezut.Sunt convinsa ca la un moment dat el o sa-si aleaga parintii il locul meu.Imi spune mereu ca nu vrea sa se gandeasca ce va fi daca mama lui nu ar accepta sa fim impreuna in continuare sau sa se opuna peste cativa ani unei posibile casatorii.Nu stiu ce sa mai fac...Ma doare, dar nici nu ma gandesc sa ma despart de el, pentru ca EL este persoana pentru care merita sa fac absolut orice.Care e parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| Beatrice a răspuns:

In cazul acesta, tu trebuie sa fii calma, ii spui:"Iubitule, nu te enerva, eu iti spun adevarul si ce am pe suflet.Linisteste-te si asculta-ma! Daca incepi cu fazele de despartire nu o sa ajungi nicaieri!"
Eu cred ca totusi tine la tine si te va asculta. 2 ani impreuna e mult si cred ca isi va da seama pana la urma.

Si scuze pentru diferenta de 2 ani big grinbig grinbig grin

18 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca merita intr-adevar sa lupti pentru el, atunci continua sa o faci. O femeie este puternica daca vrea, mai ales atunci cand are argumentele unei prea frumoase iubiri. Dar te sfatuiesc sa nu iti aloci decat 50% sanse de reusita. In general familia are un cuvant foarte greu de spus. Depinde si de cat de dependent este un baiat de mama lui. Sunt mame care au o mare influenta, ceea ce este gresit intr-adevar, dar isi fac baietii sa nu le iasa din cuvant. Sunt situatii cand ii santajeaza cu partea materiala. Probabil ca, dintr-o ciudata gelozie, ele cred ca nicio femeie nu ii poate ingriji ca ele. Total gresit, dar adevarat. Cunosc si eu atatea cazuri, cazuri in care nici casniciile, odata infiripate nu au rezistat. Nu iti doresc sa ti se intample, Doamne fereste! Iti impartasesc doar din experienta mea. Si mai este ceva ce am perceput eu printre randuri: inteleg ca ti-a inoculat deja teama in suflet in legatura cu decizia pe care va trebui sa o ia pe viitor. Cuvintele "nici nu vreau sa ma gandesc" inseamna in mod diplomatic un eventual refuz. Pai atunci, cum este el persoana pentru care merita sa faci orice? De tine depinde sa faci analiza, oricat de mult te-ar durea la un moment dat. Daca simti ca lucrurile schioapata in continuare, caci crede-ma, de la distanta asa se vede, fii tu prima care sa iei atitudine si sa tai raul de la radacina. Asculta-ma pe mine: "boala lunga, moarte sigura". Nu te lasa umilita. Din modul in care ai scris constat ca esti o fata inteligenta, asa ca ai potentialul sa te ridici si sa treci peste. Deocamdata, cat se mai poate lupta, cu finete si tandrete lupta, insa intotdeauna cu ochii deschisi. Iti doresc sa fii iubita cu adevarat, caci meriti.

daniela
| daniela a răspuns:

Orice mama de baiat e un pic sau un pic mai mult geloasa atunci cand vede ca i se ia baiatul. daca te iubeste cu adevarat va dura si totuk va fi ok.

| Beatrice a răspuns:

Parerea mea este ca 2 ani diferenta nu este mult...Ba chiar e potrivit! Tu ar trebui sa-i explici iubitului tau care este parerea ta si ce ai pe suflet.Adica,sa-i explici care este parerea ta, in legatura cu impotrivirea mamei lui.Incearca sa-l convingi si sa-i aflii cauzele mamei lui de a va desparti, poate ea greseste! Asa sunt mamele! Sau viitoarele soacre big grin
Sper ca am dat un sfat bun,
Beatrice :*

| Catalion a răspuns:

Poate ca o sa sune aiurea ce spun, dar cred ca mama lui e invidioasa pe tine ca esti frumoasa ( asa cred ) si tanara, iar ea e demodata si vrea sa aiba fiul ei o prietena urata pe care spre deosebire de tine sa o poata sa si o manipuleze. Daca dupa atata timp nu te-a acceptat, nu prea mai ai ce face.

| Denisse_8813 a răspuns:

Ce ar fi fost daca bunicii lui nu ar fi fost de acord cu relatia parintilor lui? De ce nu se gandesc si la asta? Cu atat mai putin nu ii inteleg pe parintii de baieti care au o asemenea atitudine! Bine, acum depinde si diferenta de varsta dintre voi si mai ales ce varste aveti amandoi. Inteleg sa te implici in viata fetei sau a baiatului atat timp cat stii ca inca nu este in masura sa ia singur decizii in ceea ce priveste viata personala, insa de la o anumita varsta si mai ales cand vine si iti spune ca ia in calcul posibilitatea unei casatorii intr-un viitor nu prea indepartat, si tu ca parinte sa te opui, asta chiar mi se pare o absurditate! Acesti parinti ar trebui sa inteleaga ca, copilul lor nu va ramane toata viata cu ei...si ca nu tebuie ca alesul/aleasa sa fie neaparat pe placul lor ca sa fie o relatie reusita...

| powergirl a răspuns:

Daca zice ca daca zici tu asa sau asa ne despartim ala \nu tine la tine asa cum ar trebui la prima ocazie ar asculta mai mult de ai lui decat de tine daca te-ar iubi asa cum il iubesti tu nu ar zice asa ceva parerea mea nici el nu e usa de biseerica daca zice asa ceva catre tine ai grija ca iti va da papucii cand te vei astepta cel mai putin ala nu o sa lupte pentru tine niciodata ai grija

| 31957319 a răspuns:

Mi-ar fi placut sa va stiu varstele, dar sa trecem peste asta.
Toata chestia este sa nu te bati cu moriile de vant.
Iar la noi in tara inca se merge pe principiul comunist, in care parintii inca mai cred ca parerea conteaza. La sfarsitul zilei tu esti cu el si el cu tine. Un parinte nu are cum sa iti ofere satisfactia asta, dar lui ii place sa creada ca da.
Daca alege parintii, inseamna ca ii frica sa lupte si sa ia viata in propriile maini, in cazul acesta nu prea ai ce face.
Tu nu trebuie sa vorbesti cu ei, ci el trebuie, iar daca nu o face, ii un semn de intrebare destul de mare.
Tu nu prea poti sa faci nimic din pacate.
Eu am avut o relatie de 6 ani in care ambii parinti ai ei nu ma placeau, dara atata timp cat nu mi-au dat sa manc, nu prea ma interesa.
Dar cred ca ei au avut un mare impact asupra foste, acesta poate, fiind si unul din argumentele ei pentru care m-a lasat.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar sa nu prea iti faci sperante, daca el nu lupta impreuna cu tine, caci te vei trezi plangand dupa o cearta cu mama lui, iar el in loc sa fie langa tine, v-a zice, Ma duc sa vad ce face mama.
Iar durerea va fi si mai mare pentru tine, asa ca, ai grija, gandeste bine fiecare decizie, air cand vine vreo problema legata de mama lui, lasa-l pe el sa ia decizia, sa nu o iei tu.
Dar oricum ea te v-a banui pe tine tot timpul :
Din cauza ta nu ati fost la ea de sarbatori...
sau
Din cauza ta nu mai are timp de ea... s. a. m. d.

| mihaela_4583 a răspuns:

Stii cum e? trebuie sa lupti pentru ceea ce iubesti.nu cred in povesti de genul:iubirea invinge orice. dar de cele mai multe ori cateodata ajung sa cred ca e chiar asa. daca te iubeste asa cum spui, bineinteles ca o sa ramana cu tine indiferent ce vor face sau vor spune ai lui.cu timpul, parintii lui au sa vada ca s-au inselat in privinta ta.si la mine a fost asa, de asta iti spun toate astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc, dar nu e diferenta de 2 ani.Suntem de 2 ani impreuna.Am incercat sa vorbesc cu el, dar de fiecare data se enerveaza si ma ia cu faze de genu ca daca incep asa ne despartim.sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper, Daniela! Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună, care este totuşi diferenţa?
Înţeleg că este dificil, şi dacă tu te simţi neîndreptăţită, atunci gândeşte-te la el cum se simte, cum s-ar simţi dacă i s-ar pune problema să aleagă între mamă şi iubită, gândeşte-te numai cât de dureros ar fi pentru el. Tu nu ai de făcut decât să îi fi alături, să îl iubeşti, iar el o să îşi dea seama cine e mai important, iar dacă părinţii lui şi-au permis să mintă în legătură cu tine... atunci presimt ce se va întâmpla. Părinţii nu au dreptul să se bage, dacă vă iubiţi este dreptul vostru să fiți împreună, gândeşte-te oricum, şi fi împăcată cu gândul că tu nu ai nici o vină. Sper că ţi-am fost de folos, mult succes şi zi de zi să ai o zi bună happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde daca te iubesteda daca nu mai cauta sun sigura ca o sa gasesti mult noroc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde daca te iubesteda daca nu mai cauta sun sigura ca o sa gasesti mult noroc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde daca te iubesteda daca nu mai cauta sun sigura ca o sa gasesti mult noroc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde daca te iubesteda daca nu mai cauta sun sigura ca o sa gasesti mult noroc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer si eu am o poveste de dragoste exact la fel ca a ta si iubitul meu este mai mare decat mine cu 5 ani dar motivul este altul, la mine parintii lui ma accepta dar matusa lui cea cu care locuieste el in aceeasi casa nu ma vrea pentru ca el este mult mai bogat decat mine si ea isi doreste sa ii gaseasca o fata pe masura lui cu bani, de varsta lui pentru ca eu am 18 ani si el 23 ani si o fata care sa fie din acelasi oras pentru ca noi 2 suntem la 40 de km distanta unul de celalalt, asa ca daca iubitul tau te iubeste cu adevarat cred ca o sa renunte la parintii lui daca ei nu o sa te accepte si cu siguranta o sa fi fericita alaturi de el pentru ca la un moment dat o sa isi dea seama si o sa fie totul bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna mult pentru mine ceea ce mi-ati spus, fiecare in parte.Multumesc din inima.Sa dea Domnul sa fie bine la toata lumea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema asta o am si eu, dar e din partea mamei mele.eu am ales sa fug cu el sa ne facem viata,... apropo cati ani aveti? (21ani).daca te iubeste cu adevarat te va alege pe tinewinking