| iuliiiaaaaaaaa a întrebat:

De ce atunci cand te certi cu o persoana draga. te doare? de ce iti vine sa plangi sau dc iti pare rau straight face?! da stiu ca` toate astea vin din INIMA. dar eu stiu ca inima este doar un organ. nu poti sa traiesti daca nu o ai. stiu ca este o intrebare absurda. dar de unde vin toate sentimentele astea?! straight face. si rog seriozitate straight face.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Una e inima ca organ, alta e inima ca suflet, asa cum una e lacrima ce curge din ochi si alta e sentimentul ce a stors acea lacrima.
De unde vin sentimentele? Din dorinta de a iubi si a fi iubiti, si de aceea ne doare, ne pare rau, plingem cind ne certam cu o persoana draga.

| EuSiCuMine a răspuns:

Sentimentele nu vin dintr-un loc anume. Daca iubesti acea persoana totul vine din inima, creierul trimite aceste sentimente catre inima si inima incepe sa-ti bata foarte tare si incepi sa ai sentimente ca atunci cand te indragostesti!

| CreepyCrow a răspuns:

Din cauza sistemului nervos al vietii de relatie, pe care il are orice omlove struck

| Hombre a răspuns:

Din punct de vedere tehnic de la chimia din creer, iar inima reactioneaza la impulsurile pe care i le trimite el.Deci este impropiu sa spui ca sentimentele vin de la inima, ea primeste doar consecintele care se petrec la nivel neuronal. Iubirea din "inima" este o figura de stil.

| Anonim_4998 a răspuns:

Ptr ca asa a creat dumnezeu omul.Omul este o fiinta care are inima,are suflet si reactioneaza la tot ceea ce ne inconjoara, plange, rade are regrete. Daca in locul inimii ar fi o piatra atunci aceste lucruri nu ar mai exista.Omul n-ar mai reactiona la nimic ar fi exact rece ca piatra N-ar mai avea nici un sentiment Si nici nu le-ar mai pasa de nimeni si de nimic.

| Antikku a răspuns:

Ideea e ca sentimentele nu vin din organul inima, ci din ceea ce este inima spiritual. E ceva mai mult de un corp, mai mult de materie. Asa cum sunt gandurile, visele.
Te doare pentru ca esti atasata de acea persoana, te doare pentru ca te-ai obisnuit sa fi alaturi de ea si sa impartasiti anumite lucruri.
Iti pare rau pentru ca, indiferent daca persoana de langa tine a gresit sau nu tu tii la ea, si pentru ca exista un "ceva" neconditionat care te face sa simti asta.