| Delfinulpurpuriu a întrebat:

Bună, am 18 ani, sunt cls a 12 a, și recent ieșisem dintr-o relație de 1 an aproape. Fostul meu tot 18 are. A fost una relativ normală și eu cu fostul meu ne înțelegeam bine.
Până când am început să aud un zvon despre fostul de la o prietenă că acel băiat, să-i zicem Andrei, ar fi avut niște "avansuri" cu juma' de liceu (se dădea la fetele din liceu adică, e și cam popular) am vorbit cu el despre asta și mi s-a făcut milă așa că l-am iertat pentru că efectiv începuse să plângă când i-am dat sugestia de a ne despărții.
Ne întălneam aproape în fiecare zi și ne petreceam timpul prețios împreună dar după ceva timp a început să-mi dea sugestia cotidiană de a ne întâlni DAR, amâna cu 5 minute înainte că avea "treabă". Treaba aia fiind să stea în fața liceului cu un grup de persoane dintre care și o fată, totuși nu am zis nimic că nu sunt genul de persoană să facă crize de gelozie din orice, poate e vară-sa sau cv...am ignorat, relația noastră mergea relativ normal, dar o zi după o conversație cu el, Andrei începuse să fie rece, am stat toată seara după cursuri îngrijorată că are ceva și am stat să-l întreb ce are și începuse să devină autoritar, într-un fel. M-am pus la somn si nu am mai tras de el, la 4 dimineața mă trezesc cu un mesaj de la el că ne despărțim pentru că și-a pierdut dragostea pentru mine pe drum. Nu înțelesesem de ce, l-am întrebat ce l-a făcut să facă alegerea asta și mi-a zis că și-a pierdut sentimentele pur si simplu și al doilea motiv este că am zis niște cuvinte "normale" zise el, din viața de zi cu zi ce i-au fi reamintit de cineva din viața lui ce a plecat și că nu am nici o vină, dar pur și simplu mă urăște. (posibil o fostă ce încă ține la ea).
Nu am zis nimic, am acceptat faptul că pleacă pentru că lumea vine și pleacă aparent, dacă mă iubea, nu se mai juca cu sentimentele mele așa.
Am luat despărțirea asta ca o motivație să îmi urmez visele și să încerc hobby-uri noi ca învățarea unui nou instrument, idk, și așa mai departe. La început mi-a curs o lacrimă și eram plină de regrete, dar după 5 min am realizat că nu e vina mea, deci, mi-am șters lacrimile și am dat-o înainte.
Am vorbit cu mai multe persoane despre asta și zvonul că el s-ar fi dat la alte fete în timpul relației era cumplit adevărat. Mă bucur că nu am tras de el să stea până la urmă.
Chiar s-ar fi despărțit în trecut de altă fată ca să fie cu alta, cică și era chiar împreună cu o prietenă de a mea și nu mi-a zis niciodată de asta. Ceea ce mi se pare extrem de rău, mă simt extrem de prostuță că l-am iubit, e posibil să nu-mi mai fac relație prea curând. Dar tristă după relația asta nu sunt.
*********************************************
Întrebările sunt:
>--- E ciudat să nu fi simțit nici o durere după despărțire deși altora le durează luni bune să-și revină dintr-o relație de genul?
>-- Ce părere aveți de situația asta?
>-- Ar trebui să fiu speriată dacă încă deține poze cu mine chiar și de când eram mică, luate de nu stiu pe unde chiar și după ce ne-am despărțit? Mă mai urmărește ocazional și prin oraș... pe rețele i-am dat block happy

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nu e neapărat ciudat ca nu ai simțit durere dupa despărțire, unele persoane trec mai greu peste, altele mai ușor, faptul ca el te-a dezamăgit in așa hal te-a făcut sa îți treacă dragul de el si sa nu il mai iubești, prin urmare, nu ai mai suferit aproape deloc
Dacă nu are poze nud, indecente cu tine nu ai de ce sa te simți amenințată.
Daca tot el s-a despărțit de tine, de ce te mai urmărește? E ciudat.

| Delfinulpurpuriu explică (pentru Madaxo97):

Nu știu de ce încă mă mai urmărește, e ceva ce nici eu nu-mi pot explica.

| Delfinulpurpuriu explică (pentru Madaxo97):

Nah, e ok, nu are niciuna indecentă

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu stiu d ece tragi de un asemenea om, care nu ti-a arata nici dragoste nici respect?
De ce dumnezeu tot te milogesti de unul care nu da doi bani pe tine?
Cat de disperata poti sa fii, incat sa te faci ca nu vezi si nu auzi, toate mizeriile pe care el ti le face si spune?
Da-l naibii de ciudat, ca oricum nu va fi niciodata al tau si focuseaza-te pe examenul vietii tale, ca BAC-ul este cel mai important eveniment din viata ta, nu golanesul asta!

| Delfinulpurpuriu explică (pentru Violleta2022):

Dar nu am tras de el, l-am lăsat să plece. Și nu regret nimic din despărțirea asta

Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie a răspuns:

Eu zic sa vorbești cu cineva despre asta, de preferat cineva care cunoaște pe cineva din poliție! El ar putea sa șantajeze oricând cu acele poze și nu ar trebui sa te urmărească prin oraș! Asta este hărțuire

| Delfinulpurpuriu explică (pentru LisaJulie):

Atâta timp cât nu are vreo poză indecentă, e ok, nu are, deci e okay. Și nu cred că ar putea face ceva rău, e un tip relativ inofensiv, după opinia mea, cam "fătălău", deci nu-mi fac mari griji. Dar în schimb mi se pare ciudat că mai are poze cu mine și că mă mai urmărește chiar dacă nu mai suntem într-o relație

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu de unde are poze cu tine când erai mică, dar niciun băiat nu merită să suferi pentru el.

| adam7 a răspuns:

La prima întrebare consideră ca ești o persoană norocoasă, nu ai fi vrut să cunoști suferința!
Părerea generală. e bine ca s-a terminat înainte să să se întâmple ceva și să ai de pierdut.
Dacă are poze luate de nu știu unde, inseamna ca sunt poze normale nu xxx așa ca nu vad de ce să îți faci griji.
Cu urmaririle da, nu îi permite să sară vreo limită și nici nu încerca vreo împăcare bazata pe regretele lui ca ai mai făcut-o și te vei păcăli singură dacă accepți iar.